$
כלכלה ומדיניות

לאחר ספירת 95% מהקולות: המפלגות שתומכות בהישארות בגוש היורו זכו בבחירות ביוון

מפלגת הדמוקרטיה החדשה יחד עם מפלגת פאסוק זכו ל-162 מושבים בפרלמנט היווני, מתוך 300 המושבים הקיימים, כך שיחד הן יוכלו להשיג רוב ולהקים קואליציה שתומכת בצנע. מנהיג המנצחים: "זה ניצחון של אירופה"

סוכנויות הידיעות 07:5018.06.12

יוון בחרה להישאר ביורו ולא לחזור בדרכמה, אבל התסבוכת הפוליטית עדיין רחוקה מסיום: טרם הוכרז רשמית על מנצחת בבחירות החוזרות שהתקיימו אמש (א') ביוון, אבל בתום ספירת 95% מהקולות מסתמן כי מפלגת הימין-מרכז "דמוקרטיה חדשה", התומכת בהישארות בגוש היורו, היא זאת שקיבלה את מירב

הקולות, יותר מ-30%, ותהיה זאת שתנסה להרכיב קואליציה.

 

מפלגת הדמוקרטיה החדשה יחד עם מפלגת פאסוק זכו ל-162 מושבים בפרלמנט היווני, מתוך 300 המושבים הקיימים, כך שיחד הן יוכלו להשיג רוב ולהקים קואליציה שתומכת בצנע.

 

אמש הצביעו המדגמים על קרב צמוד בין שתי היריבות, אבל בסיומו הסכים אלכסיס ציפראס, מנהיג מפלגת השמאל הרדיקלית "סיריזה", להודות בהפסד, ובירך את "דמוקרטיה חדשה".

 

שישה שבועות אחרי שנכשלו המגעים הקודמים להקמת קואליציה, מוצא עצמו מנהיג המנצחים, אנטוניס סמאראס, שוב במרכז הקלחת הפוליטית. "הפעם נעשה את מה שצריך ונעשה את זה מהר", אמר. "העם היווני הביע את רצונו להישאר חלק מגוש היורו".

 

אלא שהמשחק הפוליטי להרכבת ממשלה נמצא ככל הנראה נמצא רק בתחילתו, מאחר שאפשרויות המו"מ של המנצחים מצטמצמות והולכות ככל שהערב חולף. "דמוקרטיה חדשה" מעוניינת להקים קואליציה עם מפלגת המרכז-שמאל הסוציאליסטית "פאסוק", ויחד איתה להוביל את יישום תוכנית החילוץ. שתי המפלגות זכו יחד ב-162 מושבים מתוך 300 המושבים בפרלמנט, אלא שאמש מיהר דובר המפלגה להצהיר ש"פאסוק" לא תיכנס לקואליציה ללא "סיריזה", שכמובן מתנגדת נחרצות לתכתיבים של גוש היורו.

 

מפלגה אחרת ש"דמוקרטיה חדשה" קיוותה לשלב בקואליציה היא תנועת הימין "היוונים העצמאיים". אבל מנהיגה, פאנוס קאמנוס, כבר הודיע הערב שיתמוך רק בממשלה שתסרב לקבל את תוכנית החילוץ, ובכך שלל את האפשרות לחבור למנצחת.

 

על פי המדגם הרשמי שפורסם אתמול, מפלגת הימין-מרכז "דמוקרטיה חדשה" קיבלה כאמור כ-30 אחוז מהקולות, בעוד שמפלגת השמאל הרדיקלית "סיריזה" קיבלה 27.1 אחוז בלבד מהקולות. המפלגה המנצחת תקבל "בונוס" של 50 מבין 300 המקומות בפרלמנט היווני, דבר שחרף הקשיים, צפוי לסייע לה בהקמת קואליציה.

 

לפי המדגמים, בעזרת אותו בונוס תקבל "דמוקרטיה חדשה" 127 מושבים בפרלמנט, לעומת 72 של סיריזה ו-32 של הסוציאליסטים.

 

במצב זה, ניתן להבין מדוע ביקשה מפלגת הימין-מרכז להקים ממשלה עם הסוציאליסטים: כך יכלו לשתיים להשיג 159 מושבים מה-300 שבפרלמנט.

 

המפלגה הניאו-נאצית, "שחר מוזהב", שמרה על פי המדגם על כ-6-7 אחוזים מהקולות, שיעור דומה לזה שבו זכתה בסיבוב הבחירות שהתקיים בתחילת מאי.

 

מנהיג "דמוקרטיה חדשה" סמאראס, נשא נאום ניצחון במסגרתו חזר והצהיר שמפלגתו תכבד את ההתחייבויות לאיחוד האירופי. "זה היה ניצחון של כל אירופה", אמר והתייחס לאזרחים ש"הצביעו עבור מדיניות שתביא עבודה, התפתחות, צדק וביטחון לאזרחי יוון. לא נצא להרפתקאות חדשות ולא נטיל ספק בשייכותה של יוון לאירופה. אני מודה לעם היווני, שבטח בנו בתקופה קשה. לא נתנו הבטחות פופוליסטיות, רק את האמת, ואנשים הקשיבו לנו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x