$
כלכלה ומדיניות

מכה לכבוד הלאומי: פקחים יבדקו את "מצבו האמיתי" של הגירעון הספרדי

לאחר שבסוף השבוע הודתה הממשלה כי הגירעון ב-2011 היה בפועל גבוה מכפי שדיווחה, וימים ספורים לאחר שהמדינה השתלטה על הבנק הרביעי בגודלו בספרד, החליט האיחוד האירופי כי יש לבחון באופן מיידי את ספרי החשבונות

סוכנויות הידיעות 23:1920.05.12

התמונה הפוליטית הספרדית עברה בימים האחרונים מניסיון לשדר אופטימיות רבה, לעגמומיות על סף הדכדוך; זאת בשל משבר אמון חסר תקדים שנוצר בינה לבין המשקיעים והעמיתות באיחוד האירופי, לאחר שהודתה בסוף השבוע כי הגירעון התקציבי ב־2011 היה בפועל גבוה מכפי שדווח.

 

בעקבות ההודאה המפתיעה החליטה הנציבות האירופית לשלוח כבר השבוע לספרד צוות של פקחים מטעם היורוסטאט, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של האיחוד האירופי, כדי לאמוד באופן מיידי את מצבו האמיתי של הגירעון הספרדי הנוכחי ואת כושר הפירעון של הבנקים.

 

מבחינת ספרד מדובר במכה קשה לתדמית האמינה שלה ובכבוד הלאומי, אולם כחלק מהניסיון להתגבר על המשבר הכלכלי מתגלים לאורך הדרך גירעונות נסתרים, שמשבשים את מאמציו של ראש הממשלה מריאנו ראחוי להציג תדמית אמינה ויציבה למדינה מול אירופה והשווקים הפיננסיים.

 

שר האוצר של ספרד לואיס גינדוס שר האוצר של ספרד לואיס גינדוס צילום: בלומברג

 

העלאת הגירעון המדווח ל־8.9% מהתמ"ג התבצעה בעקבות תיקונים חשבונאיים שנערכו בשלושה מחוזות. גם הנתון המקורי, 8.5%, היה גבוה בהרבה מהיעד, שעמד על 6% מהתמ"ג.

 

שלושת המחוזות הסוררים, ולנסיה, מדריד וקסטייה אי ליאון, נמצאים בשליטת מפלגת השלטון השמרנית - דבר שמוסיף על המבוכה הרבה לראש הממשלה, שנהג בעבר ללעוג לחוסר יכולתה של המפלגה הסוציאליסטית לשלוט בתקציבי הקהילות האוטונומיות. פקחי היורוסטאט יוודאו שהתיקון האחרון בגירעון אכן מקיף, ממצה ומדויק.

 

התשואה על האג"ח הממשלתיות הספרדיות לעשר שנים זינקה בשבוע שעבר לשיא של שישה חודשים והגיעה לרמה שנחשבת לא בת־קיימא, זאת על רקע החששות לגבי מצב הבנקים שלה וההיערכות הגוברת באירופה לפרישה אפשרית של יוון מגוש היורו.

 

 

הממשלה השתלטה בשבוע שעבר על בנקיה, הבנק הרביעי בגודלו במדינה, שהתקשה לעמוד בנטל הנכסים הרעילים שנמצאים ברשותו מאז התפוצצות בועת הנדל"ן - מהלך שהגביר את החששות לגבי המחיר שייאלץ הציבור הספרדי לשלם על ייצוב התעשייה הפיננסית.

 

בפסגת מדינות ה־G8 שהתקיימה בסוף השבוע בארה"ב הציע נשיאה החדש של צרפת פרנסואה הולנד להעביר חבילת חילוץ לבנקים הספרדיים, אולם בהמשך הודה כי ההצעה לא היתה במקומה. ראחוי אמר בתגובה כי "הולנד לא יודע מה מצבם של הבנקים הספרדיים", והבטיח כי "לא יידרש שום חילוץ".

 

משלחת הפקחים מטעם היורוסטאט היא האחרונה בשורה של ביקורות חיצוניות לחשבונות הספרדיים שבוצעו בשנה האחרונה מטעם קרן המטבע הבינלאומית והבנק המרכזי האירופי.

 

הכלכלה הספרדית נמצאת בקיפאון או במיתון מאז התפוצצות בועת הנדל"ן לפני ארבע שנים, ולמרות הצפי לכך שהתמ"ג יתכווץ השנה בכ־2%, היא יישמה קיצוצים מסיביים כדי לעמוד ביעדי הגירעון שהציב לה האיחוד האירופי.

 

הממשלה טענה בסוף השבוע כי ספרד תעמוד ביעדי הגירעון, אולם כלכלנים רבים סבורים כי יהיה ניתן להשיגם רק במחיר המשך ההידרדרות של הכלכלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x