$
כלכלה ומדיניות

"אם אירופה תוציא אותנו מגוש היורו, אתונה פשוט לא תשלם את החובות שלה"

"קריסה כלכלית של יוון תגרור איתה את גוש היורו כולו" - כך הזהיר בסוף השבוע אלכסיס ציפראס, מנהיג מפלגת השמאל הרדיקלי של יוון שצפויה לזכות במרב הקולות בסיבוב הבחירות השני במדינה

סוכנויות הידיעות 08:2620.05.12

"קריסה כלכלית של יוון תגרור איתה את גוש היורו כולו" - כך הזהיר בסוף השבוע אלכסיס ציפראס, מנהיג מפלגת השמאל הרדיקלי של יוון, בראיון שנתן ל"וול סטריט ג'ורנל". בהתבטאות שעלולה להרתיח עוד יותר את הנושים הנרגנים של יוון, העריך ציפראס (37) כי אירופה לא תנתק את קו המימון שהיא מעניקה לארצו, אך הזהיר כי אם תעשה כן, אתונה פשוט תפסיק לשלם את חובותיה לנושיה.

 

"האפשרות הראשונה העומדת לרשותנו היא לשכנע את שותפינו האירופים כי לטובתם, אסור להם להפסיק את המימון שהם נותנים לנו", אמר. הוא הבהיר כי אין בכוונתם לנקוט צעדים חד־צדדים, אך הזהיר כי "אם המוסדות הבינלאומיים ינקטו צעדים חד־צדדיים מכיוונם ויפסיקו את המימון שהם נותנים לנו, לא יהיה לנו מנוס מלהפסיק את התשלומים שאנחנו מעבירים לנושים שלנו".

 

הפגנה ביוון הפגנה ביוון צילום: אי פי אי

 

התבטאויות אלה משמעותיות במיוחד לאור העובדה שלפי סקרים אחרונים, מפלגתו של ציפראס, סיריזה, צפויה לזכות במרב הקולות בסיבוב הבחירות השני שיתקיים במדינה ביוני. זאת לאחר שבסיבוב הראשון הגיעה בהפתעה למקום השני, אך חלוקת הקולות לא העניקה לאף מפלגה מספיק קולות כדי להרכיב קואליציה יציבה. אם ציפראס אכן ינצח בבחירות הקרבות, הדבר יעלה את הסיכויים לעימות שיתקיים בינו לבין עמיתיה האירופים של יוון לגוש היורו, על רקע אימוצה של תוכנית הצנע שהיא נדרשת להעביר כדי לזכות בחבילת החילוץ השנייה בשווי 130 מיליארד יורו.

 

ביטוי לחרדות של אזרחי יוון מהעתיד הלא ברור ניתן היה למצוא ביום חמישי, בעת שאזרחים משכו בהמוניהם מאות מיליוני יורו מכספם מהבנקים מחשש כי היורו שברשותם יוחלפו בפתאומיות בדרכמה, שערכו יהיה פחות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x