$
כלכלה ומדיניות

"הבנק המרכזי של ספרד יצר בנקים זומבים"

כלכלן באוניברסיטת קולומביה: "מערכת הבנקאות של ספרד עלולה להזדקק ל־300 מיליארד יורו לטובת ארגון מחדש"

סוכנויות הידיעות 19:2612.05.12

בניסיון להגדיל את אמון אירופה והשווקים במערכת הבנקאית שלה, ממשלת ספרד הודיעה בסוף השבוע כי תורה על קיומה של בדיקה בלתי אמצעית של שווי כל הנכסים שבבעלות המגזר ותעמיד למכירה בתים וקרקעות מעוקלים.

במקביל קיבלו הבנקים הנחיה להקצות 30 מיליארד יורו נוספים לכיסוי הוצאות העלולות

להיגרם מנכסים רעילים שבמאזניהם. לדברי ראש הממשלה מריאנו ראחוי, הוא יפעל "להאיר באור הזרקורים את מערכת הבנקאות שלדברי המבקרים סבלה מחוסר שקיפות".

 

צ'אבייה סאלה אי מרטין, כלכלן באוניברסיטת קולומביה, כתב בסוף השבוע בבלוג שלו, טרם פרסום הודעת ראש הממשלה, כי מערכת הבנקאות של ספרד עלולה אף להזדקק ל־300 מיליארד יורו לטובת ארגון מחדש. להערכתו, מדיניות המיזוגים של מוסדות בנקאיים קטנים ועתירי חובות שאותה הוביל הבנק המרכזי של ספרד, נכשלה. "הבנק המרכזי יצר שורה של בנקים זומבים שאינם מסוגלים להעניק אשראי או לקבל הלוואות בעצמם, מה שמשתק את הכלכלה", אמר.

 

לפי בכירים בממשלה, המהלכים החדשים צפויים להחזיר את זרם ההשקעות למדינה. "הרפורמות יגדילו את היקפי האשראי במדינה שלנו ויביאו למכירת בתים במחירים סבירים", אמר סגן ראש הממשלה סוראיה סאנס דה סנטמריה. במהלך ארבעת החודשים הקרובים שני שמאים בלתי תלויים יבדקו את שווי כל נכסי הבנקים בספרד, כמו גם את נתוני העיקולים הגדלים והולכים. בבנק המרכזי מודים כי אחת הבעיות המרכזיות של המערכת הפיננסית בספרד הנה השלכות משבר הנדל"ן שהחל בשנת 2008 בעקבות התנפצות הבועה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x