כלכלה ומדיניות

סין משחררת את הרצועה: תגמיש את המסחר במט"ח

הבנק המרכזי יודיע כי יאפשר ליואן לעלות או ליפול בטווח של 1% בכל יום, זאת לעומת ההגבלה הנוכחית שעומדת על 0.5%; המהלך צפוי לסייע לסין להתמודד עם הביקורת לגבי מדיניות המטבע שלה

סוכנויות הידיעות 08:4414.04.12

סין נקטה בצעד משמעותי בהפיכת היואן למטבע עולמי, לאחר שהכפילה היום (שבת) את היקף הסחר שלה מול הדולר.

 

הבנק המרכזי של סין הודיע כי החל מיום שני יאפשר ליואן לעלות או ליפול בטווח של 1% בכל יום, לעומת ההגבלה הנוכחית, שעומדת על 0.5%. להערכת האנליסטים עיתוי קבלת ההחלטה

מדגיש את האמונה בבייג'ינג שהיואן קרוב לנקודת שיווי משקל ושהכלכלה הסינית, על אף שהצטננה לאחרונה, חזקה מספיק כדי להתמודד עם רפורמות משמעותיות. "שוק המט"ח של סין מתבשל. יכולות השוק לתמחר ולהתמודד עם סיכונים גדלות", נמסר בהצהרה שפרסן הבנק המרכזי.

 

המהלך צפוי גם לסייע לסין להתמודד עם ביקורת לגבי מדיניות המטבע שלה, לפיה היא שומרת במכוון על שער נמוך ליואן, וזאת בפגישת קרן המטבע הבינלאומית שתתקיים בשבוע הבא בוושינגטון.

 

"הבנק המרכזי בחר בחלון הזדמנויות מוצלח להרחיב את היקף המסחר, שכן ציפיות השוק ליואן חזק יותר נחלשו", מסביר דונג שיאנן, כלכלן ראשי בפקין פירסט אדוויזורי בבייג'ינג, "המהלך עוזר בחלקו להבהיר ספקות בנוגע ליכולתה של סין להתמודד עם נחיתה רכה של הכלכלה שלה, ומשרטט את מפת הדרכים של הרפורמות המתוכננות בסין".

 

לטענת האנליסטים, יואן גמיש יותר פועל לטובתה של סין, בייחוד בזמנים בעייתיים, מכיוון שהוא מעניק לה מרחב תמרון גדול יותר להוריד את המטבע על מנת לסייע לייצוא. סין לא שינתה את מדיניות המטבע שלה מאז יוני 2010, זאת לאחר שנתיים שבהן היואן היה צמוד לדולר, במטרה לעזור להגן על סין מפני השלכות המשבר הפיננסי העולמי. השווי של היואן מעורר מחלוקות מזה זמן מה בין סין ושותפות המסחר שלה, ובראשן ארצות הברית, שטוענות שסין שומרת על שווי נמוך של המטבע כדי לתמוך בייצוא. סין מצידה דוחה את ההאשמות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x