כלכלה ומדיניות

המועמד המפתיע של אובמה לתפקיד נשיא בנק העולמי: רופא יליד קוריאה

ג'ים יונג קים, נשיא דרטמות' קולג' ומומחה לבריאות ציבורית, מביא איתו שנים של פעילות ברחבי העולם לפיתוח שירותי בריאות לעניים

סוכנויות הידיעות 16:4224.03.12

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הודיע ביום שישי כי נשיא דרטמות' קולג', ג'ים יונג קים, הוא מועמדו לתפקיד נשיא הבנק העולמי. מדובר בבחירה מפתיעה, שכן קים, רופא בהכשרתו, הוא דמות בולטת דווקא בעולם הבריאות, לאחר ששימש כמנהל המחלקה לאיידס בארגון הבריאות העולמי.

 

עם זאת, ההערכות

הן שהבחירה נועדה להדוף את הביקורת שמתחו המדינות המתפתחות נגד הסטטוס־קוו, שלפיו מאז היווסדו של הבנק העולמי ב־1944, העומד בראשו הוא אמריקאי. קים (52) נולד בדרום קוריאה, אך בגיל חמש היגר עם משפחתו לארה"ב.

 

על אף הניסיון של כמה מדינות מתפתחות לשבור את המונופול האמריקאי בבחירת הנשיא, בשבוע שעבר הציגו את מועמדותם שרת האוצר הניגרית ושר האוצר לשעבר של קולומביה, ששניהם נחשבים מועמדים ראויים. תמיכתו של אובמה בקים פחות או יותר מבטיחה את בחירתו, בעיקר מכיוון שלארה"ב יש את האחוז הגבוה ביותר של הקולות בבנק.

 

"לג'ים יש ניסיון גלובלי אמיתי. הוא עבד באסיה, באפריקה ובכל יבשת אמריקה, מערי בירה ועד כפרים קטנים", סיפר אובמה בטקס בגן הוורדים בבית הלבן, שבו הכריז על בחירתו בקים.

 

ואכן, קורות החיים של קים אמנם מלאים בתפקידים במוסדות יוקרתיים, אולם עיקר ייחודיותו היא בפועלו לקידום הטיפול בשחפת ואיידס, מהמחלות הקשות והסבוכות בעולם, במדינות מוכות עוני. באמצע שנות התשעים הוא עבד בפרו על פיתוח הטיפול הראשון בעולם בהיקף גדול לשחפת, תוכנית שפועלת כיום ב־40 מדינות נוספות. בשנים 2003–2007 הוא הוביל פרויקט של ארגון הבריאות העולמי להבאת הקוקטייל ל־3 מיליון חולי איידס במדינות מתפתחות, וקרן בשם "Partners in Health", שהיה בין מקימה, פועלת בקהילות עניות מהאיטי ועד רוסיה.

 

מלבד הישגיו המרשימים, קים הוא גם דמות צבעונית למדי. כך למשל, הוא שר ראפ בערב כישרונות בדרטמות' ונוהג לצטט פתגמים בודהיסטיים.

 

שרת החוץ הילרי קלינטון ושר האוצר טימותי גייתנר התלוו לאובמה בעת ההכרזה. שניהם נחשבו כמועמדים לתפקיד, אך ויתרו על ההזדמנות. "הגיע הזמן שמומחה בפיתוח יעמוד בראש סוכנות הפיתוח הגדולה בעולם", הוסיף אובמה, שבשל טענות המדינות המפותחות הרחיב את החיפוש מעבר למועמדים הרגילים הכוללים בכירים בממשל ואנשי עסקים בולטים.

 

הבחירה הרשמית בנשיא הבנק העולמי תיערך בחודש הבא על ידי 25 חברי הדירקטוריון של הבנק, והנשיא החדש יחל לכהן ביולי, לאחר פרישתו של הנשיא הנוכחי רוברט זוליק. בינתיים קים צפוי לצאת למסע חובק עולם כדי לצבור תמיכה במועמדותו.

 

הבנק העולמי, שחברות בו 187 מדינות, מתמקד במלחמה בעוני ובפיתוח. הוא מהווה מקור מוביל להלוואות למדינות הזקוקות למימון בניית סכרים, סלילת כבישים ופרויקטי תשתית נוספים.

 

הבחירה זכתה לתשבחות בארה"ב מחוצה לה. הנשיא לשעבר ביל קלינטון מסר כי מדובר "בבחירה מצוינת ומעוררת השראה", ואילו נשיא רואנדה פול קגאמה הגדיר את קים "חבר אמיתי של אפריקה ומנהיג שיודע מה צריך לעשות כדי להתמודד עם עוני". אפילו הכלכלן ג'פרי סאקס, ששקל להתמודד לתפקיד, הודיע בחשבון הטוויטר שלו כי הוא פורש מהמירוץ לטובת קים. "אני תומך בו ב־100%", כתב סאקס. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x