$
כלכלה ומדיניות
משבר באירופה

יוון: הפגנות אלימות נגד תוכנית הקיצוצים

הקבינט היווני אישר אמש את תוכנית הקיצוצים המהווה תנאי לקבלת חבילת חילוץ שנייה, לאחר מו"מ ממושך והתפטרות שישה שרים שהתנגדו למהלך. המחוקקים היוונים יצביעו מחר על התוכנית

סוכנויות הידיעות 08:5811.02.12

המחוקקים היוונים יצביעו ביום ראשון על תוכנית הקיצוצים החדשה המהווה תנאי לקבלת חבילת חילוץ שנייה מהאיחוד האירופי וקרן המטבע. אלפי תושבים מקומיים המתנגדים לקיצוצים הצפויים יצאו לרחובות למחות נגד המהלך, כך מדווחת היום (שבת) סוכנות הידיעות רויטרס.

 

אמש אישר קבינט השרים היווני את התוכנית לאחר משא ומתן ממושך והתפטרותם של שישה שרים שהתנגדו בתוקף למהלך. אנליסטים צופים כי למרות אי היציבות הפוליטית, בית המחוקקים יצביע בעד החבילה ביום ראשון הקרוב.

 

תוכנית הקיצוצים החדשה כוללת בין היתר הפחתה של 22% בגובהו של שכר מינימום, מהלך שיחסוך ליוון 300 מיליון יורו עד סוף השנה וקיצוץ בהוצאות על מערכת הבריאות. אבל גם ביוון וגם באירופה מבינים שלא מדובר בתוכנית קיצוצים אחרונה, שכן יש לקצץ 15 מיליארד יורו נוספים מהתקציב של יוון.

 

ערבויות כתנאי לסיוע

 

בתוך כך, באיחוד האירופי מגיבים בסקפטיות מסוימת על המתרחש ביוון וזוכרים שזו נתנה לא מעט הבטחות בעבר ולא קיימה אותן. שם מבהירים שלא יעניקו את חבילת הסיוע השנייה בהיקף 130 מיליארד יורו אם לא יקבלו ערבויות לכך שהפעם כל הרפורמות יתבצעו.

 

במקביל, החלה ביוון שביתה כללית בת יומיים במהלכה יצא ההמון הזועם לרחובות. המשטרה נערכה עם גז מדמיע ואמצעי פיזור המון כדי להרגיע את הרוחות. רויטרס מדווחת על הפגנות אלימות במהלכן מיידים מוחים אבנים ובקבוקים לכל עבר. זעמם מופנה הן כלפי הממשלה והן כלפי האיחוד האירופי. הם מטילים את האחריות לבעיות של יוון ופגיעה ברמת החיים שלהם על גרמניה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x