שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

דרמה פוליטית ביוון: פפדאמוס מאיים לפטר מהממשלה את השרים המורדים

מוקדם יותר היום: הפגנות סוערות ברחובות אתונה עקב דרישת גרמניה ליישום מיידי של הקיצוצים. ארגוני העובדים ביוון הכריזו על שביתה בת 48 שעות במחאה על קיצוץ של 15 אלף משרות במגזר הציבורי

סוכנויות הידיעות 18:3110.02.12

דרמה פוליטית ביוון: ראש ממשלת יוון, לוקאס פפדאמוס איים היום (ו') לפטר מהקואליציה המתנדנדת שלו כל שר בממשלה שיתנגד לצעדי הצנע במדינה, עליהם הוסכם אתמול.

 

"כל מי שלא יסכים ולא יצביע בעד הרפורמות החדשות לא יוכל להישאר בממשלה", אמר פפדאמוס במסגרת נאום שנשא בפני הקבינט היווני, אחרי ההודעה על התפטרותם של שני שרים בממשלת יוון ושני סגני שרים שהביעו את מורת רוחם על תוכנית הצנע החדשה.

 

פפדאמוס, בכיר לשעבר בבנק המרכזי באירופה, אמר עוד במסגרת נאומו שתפקידו הוא להבטיח את יכולת הפירעון של יוון. עוד הוסיף שתוכנית הצנע החדשה היא תולדה של משא ומתן עיקש עם הנושים ובסופו של דבר הכלכלה תחזור לצמיחה.

 

פפדאמוס הוסיף עוד שאם יוון תגיע לחדלות פירעון ישרור כאוס במדינה.

 

הפגנות סוערות ברחובות אתונה

 

למנהיגי הקואליציה ביוון לא תהיה ברירה, כנראה, אלא להיכנע לדרישות גרמניה לבצע תוכנית קיצוצים רחבה יותר בתקציב המדינה, זאת כדי למנוע מצב של חדלות פירעון.

 

בינתיים מתקיימות באתונה הפגנות סוערות, וזאת בפעם השניה השבוע. משטרת יוון משתמשת בגז מדמיע לפיזור ההפגנות הקשות, בעוד שהמפגינים משליכים בקבוקי תבערה ואבנים במרכז הבירה. עם זאת, איגוד השוטרים הגדול ביותר במדינה הודיע כי יוציא צווי מעצר נגד בכירים בגופים המלווים ליוון בשל שיבוש ההליך הדמוקרטי במדינה, ומסר כי לא יילחם "נגד אחינו".

 

הפגנות ברחובות אתונה. הפגנות ברחובות אתונה. צילום: בלומברג

 

בתוך כך ארגוני העובדים ביוון הכריזו על שביתה בת 48 שעות במחאה על קיצוץ של 15 אלף משרות במגזר הציבורי.

 

ג'ורג' קראצפאריס, שעומד בראשות אחת משלוש המפלגות הנמנות על הקואליציה ותומכות בפפדאמוס, אמר שלא יתמוך בצעדי צנע כדי לקבל סיוע. דבריו נאמרו אחרי ששר האוצר של גרמניה, וולפגנג שוובלה, אמר למחוקקים בברלין כי יוון לא עומדת ביעדי הגירעון שהציבה לעצמה. לדברי קראצאפריס,"מה שמפריע לי בעיקר הוא השפלת המדינה. ברור שיוון לא צריכה ולא יכולה לוותר על האיחוד האירופי, אך בוודאי שאיננו זקוקים ללחץ הגרמני".

 

קראצפאריס הסביר שמשמעות צעדי הצנע הן שיוון גוזרת על עצמה 40 שנות עבדות ונראה שאיש לא יסכים על כך.

 

שר האוצר של גרמניה אמר בשיחות סגורות כי התוכניות הנוכחיות יביאו את יחס החוב לתמ"ג ל-136% בשנת 2020, כך על פי שני גורמים שסירבו להיחשף. אם יוון תגיע למצב זה, מדובר בסטייה משמעותית מתוכנית העבודה שעליה מתבססת חבילת החילוץ שצפויה המדינה לקבל בסך 130 מיליארד יורו. בסוף השנה שעברה עמד יחס החוב לתוצר של יוון על 160%.

 

שר האוצר של יוון, אוונגלוס וניזלוס אמר שליוון הבחירה האם לעשות ויתורים משמעותיים ולהישאר בגוש היורו, או לוותר על הרבה יותר מחוץ לגוש היורו. במילים אחרות הסביר וניזלוס שליוון אין כל ברירה אלא לקבל את צעדי הצנע הקשים ולעמוד בדרישות לקבלת הסיוע מהאיחוד האירופי.

 

הסדר החוב עם הנושים עדיין לא נחתם

 

ההסכמה על תוכנית הצנע ביוון, היא שלב בדרך להגעה להסכמה על הסדר חוב שיסייע ליוון להפחית את חובותיה ולעמוד בתשלומים העתידיים לנושים. אך המכשול העיקרי והמשמעותי מבחינת המדינה הוא הסכמה של מחזיקי האג"ח על תספורת של כ-70% מהערך הנוכחי של חובותיהם. עוד לפני מספר חודשים דובר על תספורת של 50% בלבד, אך מאז חלה הידרדרות במצבה של יוון.  

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x