$
כלכלה ומדיניות

ועידת ה-G20: האמריקאים מתנגדים להרחבת קרן המטבע הבינלאומית

בסוכנות הידיעות רויטרס מדווחים כי הועלתה הצעה להזרים 350 מיליארד דולר לקרן המטבע, אולם שר האוצר האמריקאי טימותי גייתנר טען כי הן לקרן המטבע והן לאיחוד האירופי יש הון מספיק: "הפיתרון לבעיות של אירופה הוא אמנם מסובך, אך בהישג היד של המשאבים הקיימים"

סוכנויות הידיעות 08:5915.10.11

שרי האוצר של מדינות ה-G20 ימשיכו היום (שבת) את סבב השיחות בפריז, ויתמקדו על מציאת פיתרונות למשבר החובות של גוש היורו. אחד הנושאים המרכזיים שצפוי לעלות היום נוגע לשאלה האם צריך להרחיב את גודל קרן המטבע הבינלאומית כחלק מתגובה מקיפה יותר למצב. אולם, מתברר כי הרעיון,

שזכה לתמיכת השווקים המתעוררים, נתקל בהתנגדות מצד ארצות הברית.

 

אתמול שוחחו בטלפון נשיא ארצות הברית ברק אובמה וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל על המשבר. בכירים אמריקאים מסרו כי אובמה הזהיר מהסיכונים לכלכלה האמריקאית, כמו כן הם דנו בשיחה בהכנות לוועדת G20 הבאה שתתקיים בחודש הבא בקאן.

 

השיחות היום צפויות להמשיך ולהתמקד במצב ביוון, לנוכח החששות לזליגת המשבר למדינות אחרות בגוש היורו כמו ספרד ואיטליה, ולחשיפת הבנקים ביבשת.

 

בסוכנות רויטרס מדווחים כי הועלתה הצעה להזרים 350 מיליארד דולר לקרן המטבע, אולם שר האוצר האמריקאי טימותי גייתנר טען כי הן לקרן המטבע והן לאיחוד האירופי יש הון מספיק. "כשבוחנים את העולם כיום, רואים כי לקרן המטבע הבינלאומית יש משאבים פיננסיים נגישים מספיקים", אמר גייתנר. "לאירופה כמכלול יש משאבים לסייע לבעיות הפיננסיות. הפיתרון לבעיות של אירופה הוא אמנם מסובך, אך בהישג היד של המשאבים הקיימים".

 

בריאיון ל-CNBC הוסיף גייתנר כי למעשה נחוצה מחויבות ברורה מהממשלות שיעשו כל הדרוש ו"ישקיעו את כל המשאבים הנחוצים".

 

על אף הלחץ שמתגבר על שרי האוצר האירופיים לנקוט בפעולה נחרצת לפיתרון המשבר, הערכות הן שלא יוכרזו שום החלטות חשובות עד לפגישת מנהיגי האיחוד האירופי שנקבעה ל-23 באוקטובר. אז ככל הנראה יורחבו באופן רשמי ההיקף והסמכות של של קרן היציבות הפיננסית האירופית (EFSF). כמו כן צפויים להינקט אמצעים להגן על הבנקים האירופיים החשופים לחובות של מדינות בגוש היורו כמו יוון. "כל החחלטה שתתקבל בנוגע להיקף קרן היציבות או הגנה על הבנקים תיושם באופן מיידי", מסר אתמול נשיא הנציבות האירופית חוזה מנואל בארוסו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x