$
בשולי החדשות

איך לנהל משא ומתן על השכר שלכם

מתראיינים לעבודה חדשה? מספר הצעות שיסייעו לכם לנהל מו"מ מוצלח ולצאת עם חיוך על השפתיים

סוכנויות הידיעות 23:1302.08.11

אנשים רבים "מוכרים את עצמם בזול" מכיוון שהם לא יודעים איך להתמודד עם שאלת השכר. "אם אתם מתחילים לעבוד במקום חדש או מחפשים כעת עבודה, ישנם צעדים שיכולים להבטיח שתקבלו את הצעת השכר הטובה ביותר", אומרת שארלוט וויקס, קואצ'רית קריירה וכותבת קורות חיים משיקגו.

 

לדבריה "יש הרבה אנשים שמקבלים משכורות נמוכות מממה שהיו יכולים להשיג. הרבה אנשים פשוט לא יודעים לנהל משא ומתן".

 

הנה כמה דרכים שיסייעו להתמודד עם נושא השכר:

 

אל תדברו על מספרים בשלב מוקדם מדי

 

כדאי להימנע מהשאלה מהו השכר שתסכימו להתפשר עליו, בין אם אתם מגישים בקשה למשרה או נמצאים בשלבי הראיון הראשונים, אומרת וויקס. "בדרך כלל לצד הראשון שנוקב במספר אין את היד העליונה במשא ומתן", היא אומרת . "אם אפשר, עדיף להיות קצת מעורפלים".

 

בעת הגשת המועמדות היא מציעה לכתוב "נתון למשא ומתן" במקום המוקדש לשכר, במקום נתון מדויק.

 

אם השאלה צצה בראיונות הראשונים, אל תיבהלו. "אם אנחנו מדברים על שכר בשלבים מוקדמים, זה אומר שאנחנו מעוניינים במועמד", אומרת תמי ונדרפול, מנהלת גיוס בכירה בסיטיגרופ. "אנחנו רוצים להימנע ממצב שבו המועמד יושב מול מנהל גיוס שמאוהב בו, אבל אז מתגלה הפרש של 30 אלף דולר בציפיות".

 

אם שאלת השכר נשאלת בשלב מוקדם יחסית, מומלץ להימנע ממנה ולדבר במקום זאת על מה שאתם יכולים להציע לחברה. "לאחר שהם מביעים בכם עניין אמיתי, אתם יכולים להתחיל במשא ומתן על השכר", אומרת לין אייזגוויר, מחברת הספר "שיחות קשות עם הבוס".

 

רצוי לדחות את שאלת השכר לשלב מאוחר רצוי לדחות את שאלת השכר לשלב מאוחר צילום: shutterstock

 

זכרו את נקודת המוצא שלכם

 

עמדת הכוח שלכם במשא ומתן תלויה גם במצב התעסוקה הנוכחי שלכם. "אם אתם מובטלים ומגישים בקשה לעבודה, תצפו לשכר דומה או נמוך מעט מהשכר הקודם שלכם", אומר דון הורזלר, מחבר הספר "הדרך למעלה: לשמור על הכיוון הנכון בקריירה".

 

מאידך, אם שולפים אתכם ממקום עבודה קיים, הרזלר מציע לדרוש לא פחות מתוספת של 20% למשכורת. "למה שתעזבו מצב מוכר למצב בלתי מוכר, אלא אם יש פריצת דרך במשכורת?" הוא אומר.

ההטבות הן חלק מהשכר שלכם ההטבות הן חלק מהשכר שלכם צילום: בלומברג

 

אל תמכרו את עצמכם בזול

 

בין אם אתם מועסקים או מובטלים בזמן חיפוש העבודה, אתם יכולים לצפות לשאלות על השכר הקודם שלכם, אז כדאי שתכינו תשובה.

 

אחת הטעויות הנפוצות בדיון על שכר הקודם היא השמטת ההטבות שהיו חלק מהתגמול הכולל שקיבלתם, אומר הורזלר, מה שעלול לפגוע בכם בתהליך המשא ומתן. חשוב לכלול את כל אותן הטבות ולכמת אותן על מנת שלא תצאו נפסדים.

 

"אם אתם עוברים ממשרה עם חמשה שבועות חופשה בתשלום למשרה עם שבועיים בלבד, משא ומתן על הגדלת החופשה עשוי להיות קל יותר מהעלאת המשכורת", אומרת מרשה איגן, קואצ'רית קריירה.

 

טווח עדיף על נתון בודד

 

כשלוחצים עליכם לתת את דרישות השכר שלכם, תמיד תיתנו טווח המבוסס על מה שאנשים אחרים בתחום מרוויחים, במקום מספר בודד וקבוע, אומרת קארן לוסון, מייסדת ונשיאת חברת ייעוץ פיתוח ארגוני.

 

תחפשו משרות דומות ברשת ותיצרו קשרים עם אנשים אחרים בתחום כדי לקבוע מהו השכר הסטנדרטי ומה גבול השכר העליון לתפקיד כזה. לדוגמה, אם אתם פונים למשרה שלרוב השכר השנתי בה הוא 40 אלף דולר, אבל מדי פעם אפשר להשיג בה 48 אלף דולר, תקבעו טווח של 50-40 אלף דולר.

 

תנהלו משא ומתן

 

מעסיקים מצפים מכם לנהל משא ומתן, אז אל תילחצו מהצעה נמוכה. לכן חשוב לדעת מה טווח השכר בתפקידים דומים. "תוכלו להשתמש בו כנשק במשא ומתן", אומרת וויקס.

 

אם הייתם מובטלים עד עכשיו, אל תצפו לכוח רב במשא ומתן. למעשה, ייתכן שתצטרכו להתפשר על סכום נמוך יותר. במקום לדחות באופן מיידי שכר הנמוך משכרכם הקודם, תדונו עם המעסיק הפוטנציאלי שלכם על האפשרות לבחון מחדש את השכר ברגע שתוכיחו את עצמכם בתפקיד.

 

אל תתנו להצעה נמוכה לסגור את הדלת להזדמנות לעבודה. "אם תשיגו עבודה ותוכיחו את הערך שלכם, הכסף יחזור אליכם בהמשך", אומר הורצלר.

 

קחו את הזמן להחליט

 

גם אם אתם רוצים לקפוץ מיד על הצעת העבודה, מומלץ לחשוב עליה מספר ימים לפני שמקבלים החלטה. תבקשו לקבל את חוזה העבודה מראש כדי שתוכלו לראות את החלוקה של השכר וההטבות. "אסור לקבל החלטות נמהרות", אומרת איגן. "זו החלטה לכל החיים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x