$
כלכלה ומדיניות

יפן אישרה תקציב שיקום של 48.5 מיליארד דולר

נזקי רעידת האדמה והצונאמי מוערכים ב-300 מיליארד דולר. זהו התקציב הראשון מבין מספר חבילות הוצאות הצפויות לבנייה מחודשת

סוכנויות הידיעות 10:0822.04.11
הקבינט היפני אישר הוצאות של קרוב ל-50 מיליארד דולר לשיקום פגעי רעידת האדמה, מקדמה על העבודות הציבוריות הגדולות ביותר מזה שישה עשורים.

 

תקציב החירום של 4 טריליון ין (48.5 מיליארד דולר), הראשון מבין מספר חבילות הוצאות הצפויות לבנייה מחודשת, עדיין נחשב נמוך יחסית לעלות הכללית של הנזק שגרמו רעידת האדמה והצונאמי שפגעו ביפן ב-11 במרץ, המוערכת ב-300 מיליארד דולר.

 

"עם התקציב הזה, אנחנו לוקחים צעד אחד קדימה לעבר שיקום... ולעבר התנעה מחודשת של הכלכלה", אמר שר האוצר יושיהיקו נודה לעיתונאים לאחר ישיבת הקבינט.

 

כור גרעיני שנפגע ברעידת האדמה ביפן כור גרעיני שנפגע ברעידת האדמה ביפן צילום: בלומברג

 

רעידת האדמה והצונאמי נחשבים לאסון הכבד ביותר שפקד את יפן מאז מלחמת העולם השנייה, לאחר שגרמו למותם של 28 אלף אנשים ולהרס של עשרות אלפי בתים. כמו כן, החלה דליפה רדיואקטיבית מכורים גרעיניים שנפגעו, מצב שעל פי מפעילי הכור עשוי להימשך שנים.

 

בשווקים עוקבים מקרוב אחר התגובות כדי לראות כמה כסף תלווה הממשלה היפנית על מנת לממן את מאמצי השיקום. עד כה היא שמרה על הבטחתה ולא הנפיקה אג"ח חדשות.

 

אף שהחוב היפני הוא פי 2 מהכלכלה בשווי 5 טריליון דולר של המדינה, היא אינה עומדת בפני משבר חובות כפי שהיה ליוון, מכיוון שמרבית החוב הוא לנושים מקומיים ולא לבנקים זרים.

 

תקציב החירום יועבר לאישור הפרלמנט בשבוע הבא, וצפוי להיכנס לתוקפו במאי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x