כלכלה ומדיניות

הגירעון התקציבי של ארה"ב במרץ: 188 מיליארד דולר

מוקדם יותר היום הפצירה קרן המטבע הבינלאומית בארה"ב להפחית הגירעון התקציבי, שצפוי להיות הגדול ביותר מבין הכלכלות המפותחות, ולעמוד על 10.8% מהתמ"ג ב-2011

סוכנויות הידיעות 21:1112.04.11

הגירעון התקציבי של ארה"ב עמד על 188 מיליארד דולר במרץ, כך דיווח היום (ג') משרד האוצר האמריקאי. במחצית הראשונה של שנת הכספים של 2011, הגירעון עמד על 829 מיליארד דולר, עליה של 112 מיליארד דולר בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה הקודמת. הגירעון השנתי של 2011 יהיה נמוך ב-49 מיליארד

מהגירעון שנרשם בתקופה המקבילה ב-2010. הירידה מיוחסת לעלויות הקשורות בתוכנית ה-Troubled Asset Relief, כך מסרו גורמים רשמיים במשרד האוצר לסוכנויות הידיעות.

 

מוקדם יותר היום קרן המטבע הבינלאומית הפצירה בארה"ב להגביר את המאמצים להפחתת הגירעון התקציבי. "חשוב שארה"ב תנקוט בצעדים להפחתת הגירעון בהקדם", אמר קרלו קוטרלי, בכיר בקרן המטבע.

 

הגירעון התקציבי של ארה"ב צפוי להגיע ל-10.8% מהתמ"ג ב-2011, האחוז הגבוה ביותר מבין המדינות המפותחות. בכירים בקרן המטבע מודאגים מכך שעיכוב בקיצוץ בגירעון עשוי לגרום לשוק האג"ח לאבד את האמון ביכולתה של ארה"ב להפחית את הגירעון, מה שיכול להביא לעלייה בשיעורי הריבית ואף לערער את יציבות הכלכלה העולמית. למרות שהסיכון הוא קטן, הבכירים בקרן המטבע אמרו היום שהם עדיין מודאגים מהאפשרות הזאת.

 

לשווקים יש נטייה להגיב "מאוחר ובמפתיע" להתדרדרות בתנאים הפיסקאליים, נכתב בדו"ח של קרן המטבע, שסוקר נושאים הנוגעים לגירעון.

 

דו"ח הקרן הושלם לפני הפעילות האינטנסיבית בוושינגטון בעניין הגירעון והתקציב בשבוע שעבר. נשיא ארה"ב, ברק אובמה צפוי להציג את תוכניתו להפחתת הגירעון מחר (ד'). בסוף השבוע שעבר, הגיעו הבית הלבן ובית הנבחרים להסכם לקיצוץ של כ-39 מיליארד דולר בשנת הכספים הנוכחית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x