$
כלכלה ומדיניות

גייתנר: ייתכן וניאלץ להשתלט שוב על מוסד פיננסי גדול

שר האוצר האמריקאי בהתייחסו לתוכנית הסיוע הממשלתית: "אם יפרוץ משבר פיננסי גדול נוסף - ייתכן ונצטרך לנקוט בפעולות יוצאות דופן"

סוכנויות הידיעות 10:3014.01.11

שר האוצר האמריקאי טימותי גייתנר הזהיר כי במידה ויפרוץ משבר גדול נוסף, הממשל ייאלץ להשתלט שוב על מוסד פיננסי גדול. "ייתכן ונצטרך לנקוט בפעולות יוצאות דופן במידה וניתקל שוב בזעזוע כל כך גדול", אמר גייתנר בחודש שעבר במהלך בדיקה שעורך המשרד לחקירת תוכנית הסיוע הממשלתית

(TARP).

 

ממצאי הבדיקה פורסמו השבוע, ולפיהם הערותיו של גייתנר מדגישים את העובדה כי תוכנית ה-TARP השאירה אחריה מסורת של "סכנה מוסרית הנובעת מהמשך קיומם של מוסדות הנחשבים גדולים מכדי ליפול".

 

עם זאת, לטענת בכירים במשרד האוצר האמריקאי גייתנר לא התכוון לחילוצים נוספים דוגמת אלו שהצילו את AIG או את סיטיגרופ, אלא לסגירה הדרגתית של מוסד קורס תחת הסמכויות החדשות שהוענקו לרגולטורים במסגרת חוק דוד - פרנק שאושר בשנה שעברה. על פי החוק, המועצה לפיקוח היציבות הפיננסית מורשית לקבוע קריטריון כללי לאבחון חברות שרצוי שייחשפו לתקנים מחמירים יותר מצד הבנק הפדרלי המרכזי, כולל דרישות הון או נזילות גבוהות יותר.

 

אם עדיין נראה שמוסד פיננסי כלשהו עומד לקרוס, החוק מעניק לרגולטור את הכלים לסגור באופן הדרגתי את אותו מוסד באופן שאמור למנוע את ההשפעה הרחבה יותר שלרוב מתלווה לקריסה לא מבוקרת.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x