$
כלכלה ומדיניות

מלחמת המטבעות: נשיאת ברזיל תתעמת עם סין סביב שער המטבע

דילמה רוסף תעלה בפני בכירים במדינה את סוגיות ערך היואן ואת אמצעי ההגנה על התוצר המקומי שסין נוקטת בהם

סוכנויות הידיעות 20:3703.01.11
הנשיאה החדשה של ברזיל, דילמה רוסף, תעלה בפני סין את סוגיות שער המטבע שלה ואמצעי ההגנה על התוצר המקומי שהיא נוקטת, כאשר תבקר במדינה באפריל, כך מסר היום (ב') שר התעשייה והמסחר במדינה.

 

דיון בסוגיות המסחר וההגנה על שער המטבע עם סין "תהייה בראש סדר העדיפויות",
כך אמר השר פרננדו פימנטל לסוכנויות הידיעות. "זהו נושא שנוגע לא רק לברזיל אלא לכל השווקים המתעוררים", הוא אמר.

 

רוסף, שנכנסה לתפקיד ב-1 לינואר, צפויה לבקר במספר מדינות במהלך השנה, ביניהן גם ארצות הברית. הביקור בסין יכלול גם ועידה של ארגון ה-BRIC, של השווקים המתעוררים, הכולל גם את רוסיה והודו.

 

המטבע המקומי של ברזיל התחזק ב-4.6% מול הדולר ב-2010, בנוסף לעלייה של 34% ב-2009. ההתחזקות הזאת הפכה את הייצוא של ברזיל ליקר יותר במדינות אחרות והממשלה הגיבה במגוון צעדים, ביניהם חקירה של שוק המטבעות לעצירת עליית המטבע.

 

הממשלה גם מתכננת להתחיל ביצירת קרן הלוואות לסיוע למימון ייצוא, צעד עליו הודיעה במאי. בניגוד למצב בברזיל, סין הותקפה על ידי מספר מדינות בקשר לשער המטבע שלה שלטענת המדינות היא שומרת נמוך בכוונה, מה שעוזר להעלאת הייצוא של סין על חשבונן של מדינות אחרות.

 

"שער חליפין ברמה כזאת פוגע בייצור המקומי. ולכן אנו צריכים להיות זהירים ולמצוא דרכים מבלי לשנות את מודל שער החליפין שאימצנו", אמר פימנטל. "הממשלה לא תישאר פסיבית נוכח התחזקות המטבע והפגיעה בתעשייה", הוא הוסיף.

 

מקורות מקורבים לרוסף מסרו לסוכנויות הידיעות בשבוע שעבר כי ממשלתה מתכננת צעדים חריפים ביניהם העלאת מכס והקלות במס כדי להפחית את השפעת שער החליפין על היצרנים המקומיים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x