$
כלכלה ומדיניות

ברזיל: הכלכלנית לוחמת הגרילה הושבעה לנשיאות

דילמה רוסף, האשה הראשונה שמכהנת כנשיאת הכלכלה הגדולה ביותר באמריקה הלטינית, תנסה לאזן בין צמיחה אדירה לקיצוצים כואבים

סוכנויות הידיעות 23:4401.01.11

דילמה רוסף, לשעבר לוחמת גרילה מרקסיסטית, הושבעה היום לנשיאה האשה הראשונה של ברזיל, והתחייבה להשתמש ברווחי תעשיית הנפט הצומחת כדי לשים קץ לעוני בכלכלה הגדולה ביותר באמריקה הלטינית.

 

רוסף (63), כלכלנית במקצועה, יורשת את כיסאו של לואיס אינאסיו "לולה" דה סילבה,

שמסיים את תפקידו כשבאמתחתו תואר הפוליטיקאי הפופולרי ביותר בהיסטוריה של ברזיל. בתקופת כהונתו רשמה ברזיל את הצמיחה המהירה ביותר מאז אמצע שנות השמונים. בשבוע שעבר אמר לולה כי תחת הנהגתה של רוסף, בת טיפוחיו, עשויה ברזיל לעקוף את כלכלותיהן של צרפת, בריטניה ואיטליה, ולהיהפך לכלכלה החמישית בגודלה בעולם.

 

עם זאת, רוסף תידרש גם למשימות לצעדים לא פופולריים כמו קיצוץ התקציב העצום, הפחתת הסחבת הבירוקרטית ובלימת הראלי האדיר של המטבע המקומי, שפוגע בתעשייה ובמגזר היצוא.

 

פרשנים סבורים כי רוסף, שמינתה כלכלנים בכירים לתפקידי מפתח בממשל, תעניק משקל רב לשיפור התשתיות בברזיל וכן לשדרוג הנמלים ושדות התעופה, לקראת אליפות העולם בכדורגל שתתקיים בברזיל ב־2014 והמשחקים האולימפיים של 2016. "היא תתמקד בהשלמת המשימות שלולה לא הספיק לסיים", אמר לבלומברג דיוויד פליישר, מהמחלקה למדע המדינה באוניברסיטת ברזיליה. לדבריו, "היא מבינה את המורכבויות העומדות מאחורי כל הסוגיות הכלכליות הללו, בעוד שללולה היה רק מושג כללי לגביהן".  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x