$
כלכלה ומדיניות

ירידה משמעותית ברכישת האג"ח של הבנק האירופי המרכזי

נמנע מקניית אג"ח ממדינות חלשות כמו יוון ואירלנד; בשבוע שעבר רכש אג"ח בשווי 603 מיליון יורו לעומת 2.667 מיליארד יורו בשבוע שלפני כן

סוכנויות הידיעות 21:0520.12.10
הבנק האירופי המרכזי הוריד באופן משמעותי את כמות האג"ח שרכש בשבוע שעבר ממשלות חלשות כמו יוון, אירלנד או פורטוגל למרות לחץ על הבנק לנקוט בצעדים משמעותיים יותר על מנת לסייע למשבר החוב ביבשת.

 

בשבוע שהסתיים ביום שישי הוציא הבנק המרכזי 603 מיליון יורו על אג"ח
ממשלתי, ירידה תלולה מ-2.667 מיליארד יורו בשבוע שלפני כן, כך לפי מידע שהתפרסם היום (ב').

 

הבנק המרכזי התחיל בתוכנית קניית האג"ח שלו במאי, לאחר הלוואת הסיוע של 110 מיליארד יורו ליוון. קניית מניות מייצבת את מחירן, מורידה את הלחץ מהמדינה המנפיקה והבנקים המחזיקים בהן.

 

רכישת האג"ח הייתה נמוכה במהלך הקיץ אך התגברה באופן משמעותי בשבועות הראשונים של דצמבר לאחר שסיוע בגובה 67.5 מיליארד יורו שקיבלה אירלנד לא הפסיק את הנפילות בשוק האג"ח הממשלתי. העלייה ברכישות נועדה להרגיע את השווקים בשבועות האחרונים.

 

קובעי המדיניות האירופים הפעילו לאחרונה לחצים על הבנק המרכזי כדי שייקח חלק פעיל יותר במאמץ למניעת נפילת מדינות נוספות בגוש היורו בעקבות משבר החוב.

 

מאז מאי, הבנק המרכזי הוציא 72.5 מיליארד יורו על אג"ח ממשלתי, סכום זעום לעומת תוכנית רכישת האג"ח בשווי 600 מיליארד דולר של הפד האמריקאי.

 

ההאטה ברכישות הגיעה לאחר שמנהיגי האיחוד האירופי החליטו ביום שישי שעבר שלא לנקוט בצעדים נוספים למלחמה במשבר החוב, כגון הגדלת קרן הסיוע של 750 מיליארד יורו של האיחוד או יצירת איגרות חוב כלל אירופאיות.

 

הבנק המרכזי אותת בשבוע שעבר כי הוא אינו מרוצה מהסיכון שהתווסף לדו"חות הכספיים שלו בעקבות קניית האג"ח הממשלתי – הוא ביקש מבנקים מרכזיים של מדינות האיחוד להגדיל את בסיס ההון שלהם כמעט בפי-2 .

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x