$
כלכלה ומדיניות

בית המשפט בארה"ב ביטל חלק מחוק ההגירה של אריזונה

השופטת בפיניקס נענתה לממשל והאגודה לזכויות האזרח ואסרה על השוטרים לחקור חשודים בהגירה בלתי חוקית במהלך בדיקה שגרתית

סוכנויות הידיעות 22:0828.07.10

אריזונה לא תוכל לאכוף חלקים מחוק חדש שאמור להיכנס מחר לתוקף ולדרוש מהמשטרה לבדוק את סטטוס ההגירה של פרטים שנעצרים לתשאול ובדיקה שגרתית, כך פסקה היום שופטת פדרלית.

 

השופטת המחוזית סוזאן בולטון מפיניקס חסמה היבטים רבים ששנויים במחלוקת בחוק ההגירה החדש של אריזונה

ערב כניסתו לתוקף, לפי דיווחים בתקשורת מהיום בערב.

 

בולטון הוציאה צו מניעה לבקשת ממשל אובמה והאגודה לזכויות האזרח בארה"ב (American Civil Liberties) כדי למנוע את הדרישה מקציני משטרה לבדוק את סטטוס ההגירה של אדם כלשהו בעת אכיפה של חוקים אחרים ולדרוש מהמהגרים לשאת עליהם מסמכים בכל זמן, כך לפי הדיווחים.

 

הממשל והאגודה האמריקאית לזכויות האזרח ביקשו מבולטון לאסור על המדינה לאכוף את החוק שלטענתם ייאפשר תיוג גזעני ולא חוקתי בידי המשטרה. בוטון סרבה להעניק איסור גורף על החוק.

 

השופטת אסרה עוד על אכיפה של הסעיף המגדיר עבודה של מהגרים כעבירה פלילית. בנוסף, הפסיקה חסמה את האפשרות של קציני משטרה לעצור אנשים בלי צו מחשד להיותם מהגרים בלתי חוקיים.

 

השופטת אישרה חלק מהחוק המגדיר עבירה פלילית את מי שאוסף עובדים בצד הדרך ומעכב את התנועה ועבירה פלילית להימצא באופן בלתי חוקי בארה"ב. אלא שהממשל טען כי אכיפת חוקי ההגירה הן סמכות פדרלית ולא מדינתית. החוק נולד בעקבות מה שמכונה באריזונה הכשלון הפדרלי למנוע הגירה בלתי חוקית.

 

ארגוני זכויות האדם בארה"ב טענו שהחוק יפגע בחופש הביטוי של עובדי יום במדינה ויפגע בעצם האכיפה של ששאר החוקים מאחר שאזרחים בעלי מבטא או מראה "מחשיד" לא יגיעו לאסיפות קהילתיות ויימנעו מדיווח על פשעים מחשש לחקירה בדבר מעמדם מול רשויות ההגירה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x