$
כלכלה ומדיניות
משבר באירופה

צרפת וגרמניה הודיעו על "הסכמה לשורת צעדים לחילוץ הכלכלה האירופית מהמשבר"

קרן המטבע הבינ"ל אישרה את הסיוע ליוון. שרי האוצר של מדינות אירופה התכנסו לישיבה ממושכת לגיבוש פרטי תוכנית ההגנה על היורו. שרת החוץ של ספרד: "נעשה כל מה שנחוץ"

בלומברג 22:2609.05.10

בריטניה וצרפת הסכימו על שורת צעדים לחילוץ הכלכלה האירופית מהמשבר. כך נמסר הערב בהודעה קצרה מלשכת נשיא צרפת סרקוזי. הנשיא הצרפתי שוחח היום בנוןשא עם נשיא ארה"ב אובמה, שהתקשר גם לקנצלרית מרקל, שהתפנתה לזמן קצר מהבחירות האזוריות במדינה בהן נחלה ככל הנראה מפלה.

 

במהלך

הערב הודיעה קרן המטבע הבינלאומית כי אישרה את חלקה בסיוע שיוענק ליוון. הקרן תעניק כ-40 מיליארד דולר, כתוספת ל-107 המיליארד שמקציב האיחוד האירופי. 

 

שרי האוצר של האיחוד האירופי שהתכנסו היום לישיבת חירום ליצירת מנגנון הלוואות למדינות בעלות גירעון גבוה, התחייבו למנוע ממשבר החוב הממשלתי לנפץ את האמון במטבע היורו.

 

בעקבות ירידתו של היורו בשבוע שעבר לשפל של 14 חודשים, מנהיגי 16 המדינות החברות בגוש היורו הסכימו בשבת על יצירת מנגנון תמיכה, והורו לשרים להקים אותו עוד לפני פתיחת הבורסות באסיה.

 

"אנחנו הולכים להגן על היורו", הודיעה שרת האוצר הספרדייה, אלנה סלגאדו, לעיתונאים בבריסל. "אנחנו חשים שיש לנו מחויבות ליציבות חזקה יותר למטבע שלנו. נעשה כל מה שנחוץ".

 

כישלונה של אירופה להשתלט על המשבר הכלכלי ביוון הובילה לירידה של 4.3% ביורו בשבוע שעבר, הירידה השבועית החדה ביותר מאז קריסת ליהמן ברדרס.

 

"בעת פתיחת השווקים, אנחנו לא יכולים להרשות לעצמינו אכזבה", אמר אנדראס בורג, שר האוצר של שבדיה, אחת מ-11 המדינות באיחוד האירופי שאינן משתמשות במטבע היורו.

 

לעומת זאת, שר האוצר הבריטי, אליסטר דארלינג, אמר כי חשוב לעשות כל מה שניתן כדי לייצב את השווקים הפיננסיים, אולם המדינה שלו לא מתכוונת לספק תמיכה למטבע היורו. "עלינו לשוב ולהראות שבכך שנפעל יחדיו נוכל לייצב את המצב, אנחנו לא מעוניינים לסכן את ההתאוששות שמתקדמת לאיטה, ואנחנו נקיים את חלקינו בכך", אמר דרלינג לעיתונאים. "אך בכל הקשור לתמיכה ביורו, ברור שזה תפקידן של המדינות החברות בגוש היורו".

 

שרי האוצר סרבו לפרסם את גובה קרן היציבות, שתורכב מכסף שילוו הרשויות המרכזיות באיחוד עם ערבויות מטעם הממשלות המקומיות.  המטרה היא "להחליט על מנגנון שיאפשר לנו להבטיח את היציבות של היורו, היציבות בגוש ומעבר לכך יציבות בשוקי ההון", סיכמה שרת האוצר של צרפת, כריסטין לגרדה. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x