שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

יוון מבקשת סיוע מהאיחוד האירופי וקרן המטבע בסך 60 מיליארד דולר

ראש הממשלה היווני בנאום טלוויזיוני: "מדובר בעניין של צורך לאומי, לבקש באופן רשמי את הפעלת מנגנון הסיוע". היורו מזנק ב-0.8% מול הדולר ונסחר ברמה של 1.3327 דולר ליורו

בלומברג 13:4123.04.10

יוון קראה להפעלת חבל ההצלה הפיננסי בסכום של 45 מיליארד יורו (60 מיליארד דולר) במבחן חסר תקדים ליציבות היורו וללכידות הפוליטית באירופה.

 

הבקשה לסיוע מהאיחוד האירופי ומקרן המטבע הבינלאומית הגיעה בעקבות העלייה בריביות, מה שראש הממשלה היווני יורגוס פפנדראו כינה

רמות שאינן בנות קיימא החותרות תחת המאמצים לקיצוץ הגירעון התקציבי, הגדול פי יותר מארבעה מהמגבלה המותרת באיחוד.

 

"זהו עניין של צורך לאומי, לבקש באופן רשמי את הפעלת מנגנון הסיוע", אמר פפנדראו בנאום טלוויזיוני.

 

כשהחוב הלאומי תפח עד כמעט 300 מיליארד יורו והתשואות על האג"ח עלו על אלו של מדינות בדירוג זבל כמו הפיליפינים, יוון עומדת בפני אנדרלמוסיה פיסקלית המאיימת להתפשט לספרד ולפורטוגל, ומאלצת את האיחוד האירופי להקים מתקן סיוע שיהיה בכוננות. על הכף נמצא עתיד היורו, 11 שנה לאחר שיוצריו העניקו לבנק המרכזי האירופי את האחריות על שיעורי הריבית, והשאירו את המדיניות הפיסקלית ברמה הלאומית.

 

הבקשה התקבלה יום לאחר שהתשואה על האג"ח לשנתיים עלתה על 11%, קרוב לזו של פקיסטן, ושירות המשקיעים של מודי'ס הוריד את הזכאות לאשראי של יוון בדרגה אחת ל-A3, בטענה שהוא שוקל הורדה נוספת לרמת "זבל".

 

לאחר ההודעה של פפנדראו התשואה לשנתיים, שאתמול חצתה את קו ה-10%, ירדה ב-82 נקודות בסיס ל-9.481%. היורו סיים ששה ימי ירידות עלה ב-0.1% ל-1.3309 דולר.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x