כלכלה ומדיניות

משבר החוב בגוש היורו: צרפת וספרד על הכוונת

הגירעון התקציבי ברחבי הגוש ב-2009 הגיע ל-6.4% מהתוצר לעומת 2% שנה קודם לכן, והאיחוד האירופי מעריך שבשנה הבאה יגדל הגירעון ל-7%

סוכנויות הידיעות 08:3031.12.09

נציבות האיחוד האירופי מזהירה מפני משבר פיננסי חמור העשוי לפקוד בשנה הקרובה לפחות חצי מ־16 מדינות גוש היורו, כך מדווח "הוול סטריט ג'ורנל". בנציבות חוששים כי החוב שבו שרויות המדינות הללו עשוי לצאת משליטה.

 

הגירעון התקציבי ברחבי הגוש ב־2009 הגיע ל־6.4% מהתוצר לעומת

2% שנה קודם לכן, והאיחוד האירופי מעריך שבשנה הבאה יגדל הגירעון ל־7%. הסיבה היא הקריסה בגביית המסים מצד אחד, ומיליארדי היורו שהוקדשו לתוכניות תמריצים מצד שני.

 

את השנה הקרובה יקדישו רוב ממשלות גוש היורו לניסיונות להקטין את הגירעונות העצומים, זאת בלי לפגוש בהתאוששות שהחלה לאחרונה. אולם אנליסטים סבורים שמדובר במשימה קשה ביותר, שעלולה להימשך כמה שנים ותהיה כרוכה בהורדת דירוג האשראי של כמה מהמדינות. לאחרונה הזהירה סוכנות הדירוג הבינלאומית פיץ' את ספרד וצרפת כי תפחית במהלך השנה הקרובה את דירוגן של השתיים.

 

נשיא הבנק האירופי המרכזי (ECB), ז'אן־קלוד טרישה, נשמע אף הוא מודאג כאשר העריך לאחרונה שחובות העתק של הממשלות עשויים לערער את הניסיונות לרסן לחצים אינפלציוניים. גורמים בבנק מציינים כי כמה מדינות, בהן יוון וספרד, ייאלצו לפעול במהרה כדי לצמצם את היקף הגירעון. לעומתן, צרפת וגרמניה עומדות לנקוט תוכניות תמריצים חדשות ב־2010.

 

ב־ECB מדגישים כי אין בכוונת הבנק לפעול כדי לסייע למדינה ספציפית. "יש להבהיר דבר אחר: ל־ECB אין סמכות או כוונה לפעול כדי לסייע למדינה יחידה, בוודאי לא בתחום ההוצאה הציבורית", אמר איוולד נובוטני, חבר מועצת הבנק מטעם אוסטריה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x