$
כלכלה ומדיניות

גרמניה תילחם בקונצרנים

במסגרת הדיונים על הקואליציה החדשה מקודם חוק להקמת מנגנון אופרטיבי שיגן על "עקרון התחרות החופשית בשוק". על הכוונת: חברות האנרגיה והמדיה

ארז רומס 22:2313.10.09

בקושי שבועיים עברו מאז הבחירות הכלליות בגרמניה וכבר עולות מתוך הדיונים הקואליציוניים יוזמות המזכירות לכולם שהמפלגה "הצהובה", מפלגת הליברלים־דמוקרטים (FDP) בראשותו של גידו וסטרוולה, היא שתחליף כמעט בוודאות את המפלגה הסוציאל־דמוקרטית בתור השותפה הבכירה בקואליציה של אנגלה מרקל. כפי שזה נראה כעת, בכוונתם של חברי ה־FDP, הידועה בקו כלכלי ליברלי נצי, לנצל את ההזדמנות שנפלה בחיקם ולקדם יוזמות כלכליות שנויות במחלוקת, שאותן הן מנסים לקדם זה שנים אחדות.

 

אחת מיוזמות מרכזיות אלה היא קידומו של חוק אשר יאפשר לממשלה הגרמנית להקטין ואף לפרק קונצרנים "הפוגעים בעקרון התחרות והשוק החופשי" - כך לפי דיווח של "פייננשל טיימס דויטשלנד". תחת הכותרת "פוליטיקה של תחרות" מתכננת הקואליציה החדשה לשלב בחוק התחרות הקיים מנגנון מפקח בעל סמכויות אופרטיביות. מנגנון זה ישתלב עם עבודתו של המשרד להגבלים עסקיים במטרה לאתר גופים אשר "מאיימים" על עקרון התחרות החופשית בשוק הגרמני.

 

לפי הערכות שונות, הקונצרנים הגדולים מתחומי האנרגיה והמדיה עלולים להיות הנפגעים העיקריים מהחוק החדש, שכן כעת תורשה הממשלה הגרמנית "להתערב ביד קשה יותר" (כלשון ההצעה) בהיקף סמכויותיהם ועסקיהם ולהורות על הקטנתם. זאת בכוונה לאפשר למתחרות קטנות לשמור על מקומן בשוק ולעודד מתחרות נוספות להיכנס אליו. בעוד שה־FDP הגישה הצעה דומה כבר לפני שנתיים, הרי שהמשבר הכלכלי הנוכחי דרדר את אמונו של הציבור בגופים כלכליים גדולים, כך שנסללה הדרך לפוליטיקאים חסידי השוק המבוזר לקדם את יוזמותיהם.

 

עוד לא ברור כיצד בדיוק ייראה מנגנון הפירוק החדש, ובעיקר באילו מקרים יורשה להתערב ולחייב קונצרנים להתפרק לחברות קטנות יותר ולפזר את סמכויותיהם. תקוותה של ה־FDP היא שמציאות השוק בגרמניה כלל לא תאפשר מלכתחילה לקונצרנים לצמוח. "במצב שבו מרחפת מעליהם חרב ההתערבות והפירוק, ייאלצו החברות הגדולות לחשוב פעמיים לפני שינקטו צעדים הפוגעים בתחרות החופשית בשוק", נכתב בהצעת החוק המקורית מלפני שנתיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x