$
כלכלה ומדיניות

סרקוזי יגביל את חלוקת הבונוסים בבנקים בצרפת

הממשלה תציב גופי פיקוח שישמשו "כלבי שמירה לבונוסים" בבנקים המקבלים סיוע ממשלתי

סוכנויות הידיעות 20:0426.08.09

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי חשף שלשום בפני צמרת המנהלים של הבנקים המובילים בארצו שורה של הגבלות שתטיל הממשלה על מדיניות חלוקת הבונוסים במגזר הפיננסי הצרפתי.

 

לפי דיווח של "פייננשל טיימס", מטרת התוכנית היא לצמצם את התשלומים שמוציאים הבנקים על משכורות ותשלומים שונים

לעובדים, וכן להביא לשקיפות גבוהה יותר בתחום מתן הבונוסים. את פרטי התוכניות חשף סרקוזי בפגישה שערך בארמון האליזה עם מנהלים בכירים בבנקים, כגוןBNP Parisbas, סוסייטה ג'נרל וקרדיט אגריקול.

 

עם צעדי הרפורמה נמנית פריסה של בונוסים לסוחרים במשך שלוש שנים, תשלום של שליש בלבד מסך כל התשואה של מניות והחלה של תנאי סף נוקשים וארוכי טווח להצדקת מתן בונוסים. כמו כן, בכוונת הממשלה הצרפתית להציב גופי פיקוח שישמשו כ"כלבי שמירה לבונוסים" בתוך בנקים המקבלים סיוע ממשלתי.

 

כמו כן, מיכאל קאמדסו, מי שכיהן בעבר כראש קרן המטבע הבינלאומית, ימונה ל"צאר הבונוסים" מטעם הממשלה, וידאג באופן אישי לפקח על התשלומים הניתנים למאה הסוחרים המובילים בבנקים הנתמכים בידי המדינה. כמה בנקים צרפתיים מובילים, בהם אלה שהיו בפגישה, כבר חתמו על הסכמתם העקרונית ליישום הכללים החדשים.

 

הצעדים שנקט סרקוזי תואמים ואף לוקחים צעד קדימה את הדיונים שהתקיימו במסגרת פגישת ה־G20 בארצות הברית לפני חודשיים. סרקוזי הצהיר שברצונו "להרים את הכפפה בתחום תשלומי הבונוסים לסוחרים" עוד לפני מפגש ה־G20 הקרוב שיתקיים בחודש הבא. עם זאת, הוא הדגיש שהרפורמה הזו אינה יכולה להישאר נחלתה הבלעדית של פריז ושעל שאר מדינות ה־G20 ליישמה. "אם הרפורמה הזו תישאר אך ורק בתוך גבולות צרפת, כל הסוחרים הגדולים יעזבו אותנו", הזהיר.

 

בתוך כך, גרם בנק BNP Parisbas מבוכה גדולה לסרקוזי, לאחר שבצד הצהרותיו בעד הרפורמה, הודיע הבנק החודש על הקצאת מיליארד יורו לטובת בונוסים. סרקוזי הביע את מורת רוחו מההצרה והורה לוועדת הבנקים הממשלתית לחקור את העניין. בתגובה לכך הודיע מנכ"ל הבנק שישנה את קונפיגורציית מתן הבונוסים שעליה הצהיר, כך ש־500 מיליון יורו יושמו בצד במזומן ו־500 מיליון נוספים יינתנו על בסיס פריסה שנתית באופן דיפרנציאלי בין הסוחרים השונים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x