שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

הזוכה בפרס נובל לכלכלה ל-2008: פרופ' פול קרוגמן

הכלכלן האמריקני ידוע כמבקר חריף של ממשל בוש; הזכייה - בשל תרומתו לניסוח תיאוריה חדשה שעונה על שאלות בתחום התהליכים האורבניים בעולם

ynet 14:2613.10.08
הפרופסור האמריקני פול קרוגמן - הידוע כמבקר חריף של ממשל בוש וטוען כי הנשיא הנוכחי הוביל למשבר בשוקי העולם - הוא הזוכה בפרס נובל לכלכלה לשנת 2008. כך הודיעה אחר הצהריים (ב') ועדת הפרס בשטוקהולם, בירת שבדיה.

 

בתגובה ראשונה אמר קרוגמן שהופתע: "רצתי למקלחת כדי

שאוכל להשתתף במסיבת העיתונאים. התקשרתי לאשתי ולהוריי. עוד לא הספקתי לשתות כוס קפה".

 

קרוגמן הוא מרצה לכלכלה וליחסים בינלאומיים באוניברסיטת פרינסטון שבארצות-הברית, ובעל טור בעיתון "ניו יורק טיימס". הפרס יוענק לו בשל פועלו ב"ניתוח דפוסי המסחר ומוקדי הפעילות הכלכלית", כפי שהודיעה הוועדה.

 

האקדמיה המלכותית למדעים בשבדיה הודיעה כי הפרס בסך 10 מיליון כתרים (1.4 מיליון דולר) יוענק לקרוגמן כהכרה בתרומתו לניסוח תיאוריה חדשה שעונה על שאלות בתחום התהליכים האורבניים חובקי-עולם. "קרוגמן שילב בין תיאוריות שונות בתכלית - של סחר בינלאומי וגיאוגרפיה כלכלית", מסרה ועדת הפרס בהודעתה. קרוגמן חקר, בין היתר, את השפעות הגלובליזציה והמסחר החופשי.

 

פרס נובל לכלכלה, או בשמו המלא "פרס ריקסבנק השבדי במדעי הכלכלה לזכרו של אלפרד נובל", מוענק מאז שנות ה-60 של המאה ה-20, ואינו נמנה עם הקבוצה המקורית של תחומי הפרס על פי צוואתו של נובל מ-1895. הפרס מוענק בשטוקהולם מדי שנה ב-8 בדצמבר.

 

"רגע האמת"

במאמר האחרון שפירסם עד כה ב"ניו יורק טיימס", ביום שישי שעבר, 10 באוקטובר, תחת הכותרת "רגע האמת", קרא קרוגמן לפעולה בינלאומית של הממשלות השונות בטיפול במשבר הכלכלי.

 

"תוצאות נפילת ליהמן ברדרס נראו בתוך ימים, אבל קובעי המדיניות ביזבזו את ארבעת השבועות האחרונים. כעת הם הגיעו לרגע האמת: עליהם לעשות משהו בקרוב - למעשה, כדאי שיכריזו על תוכנית הצלה משותפת בסוף השבוע הזה - או שהכלכלה העולמית תעמוד בפני השפל הגדול ביותר מאז המיתון הגדול".

 

במאמרו שאל קרוגמן: "מדוע אנו זקוקים לשיתוף פעולה בינלאומי? משום שיש לנו מערכת פיננסית גלובלית שבה המשבר החל בבועת נדל"ן בפלורידה ובקליפורניה, וגרם לאסון מוניטרי באיסלנד. כולנו נמצאים באותה סירה וזקוקים לפתרון משותף".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x