כלכלה ומדיניות

מחקר: כריתת יערות גורמת יותר נזק לכלכלה העולמית מהמשבר בשוק ההון

המחקר ששביצעה ממשלת גרמניה בסיוע דויטשה בנק מעלה כי הנזק השנתי מכריתת יערות מגיע עד ל-5 טריליון דולר

אולגה ויניאר 13:2112.10.08

העלמות יערות מעל פני כדור הארץ גורמת להפסדים עצומים לכלכלה העולמית העולים על הפסדי המשבר הכלכלי הנוכחי. כך עולה ממחקר "כלכלת מערכות ביולוגיות ומגוון ביולוגי" שנערך ביוזמת ממשלת גרמניה בסיוע דויטשה בנק והאיחוד האירופי.

 

מתוצאות המחקר עולה כי הנזק השנתי מכריתת

יערות מגיע ל-2-5 טריליון דולר בשנה. לסכום זה הגיעו החוקרים בשיטת הערכה מותנית של אוצרות המציע טבע אליהם נמנים עצים, מים מתוקים, חמצן וכדומה.

 

יו"ר צוות החוקרים פאוון סוחדב הדגיש כי בעיית העלמות יערות חשובה במיוחד עם לוקחים בחשבון שהיא גוררת הפסדים עתידיים ולא רק מקומיים. "בזמן שמשבר פיננסי מחק 1-1.5 טריליון דולר מוול סטריט, לכל היותר, ההון הטבעי שלנו מדלדל בקצב של 2-5 טריליון דולר כל שנה", אומר סוחדב. הוא גם הדגיש כי לא מדובר בנזק נקודתי אלה בהפסד מצטבר שכן הוא נגרם שנה אחר שנה.

 

המסקנה העיקרית אליה מגיעים החוקרים בעבודתם היא שבעקבות פעילות האדם, הטבע יפסיק לספק לנו שירותים אותם התרגלנו לקבל בחינם. כלומר על מנת לקבל בעתיד עצה, מים מתוקים ואוויר נקי נצטרך להשקיע משאבים רבים ועלות אותם מוצרים בסיסיים תהיה גבוה ביותר.

 

צוות החוקרים מדגיש שכבר היום מהעלמות היערות סובלים תושבי המדינות העניות הממוקמות באזורים טרופיים. עבורם במשך שנים יערות היו מקור פרנסה עיקרית. אבל, הם מתריעים, הפיכתם את הטבע למקור פרנסה, יהפוך בקרוב לנטל כבד על כתפיהן של המדינות המפותחות, שכן יערות הללו היו מסננים טבעיים של גזי חממה שהם מייצרים.

 

על פי המחקר, ישנן מדינות שהפנימו את חומרת הבעיה ומשקיעות כסף בשימור יערות ומערכות אקולוגיות, אך בינתיים לא מדובר במאמץ מספיק, בשביל להימנע מהאסון ההולך ומתקרב.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x