$
כלכלה ומדיניות

הלאמה חלקית של הבנקים בבריטניה: הממשלה מזרימה 50 מיליארד ליש"ט תמורת מניותיהם

שר האוצר דרלינג חשף הבוקר את 'תוכנית ההצלה' הבריטית, לפיה יוזרם ההון אל שמונה מהבנקים ובנקי המשכנתאות הגדולים בבריטניה, ביניהם HBOS, לוידס ורויאל בנק אוף סוקטלנד בתמורה למניות בכורה שלהם. בנוסף, יזרים הבנק המרכזי עוד כ-200 מיליארד ליש"ט לשווקים להגברת הנזילות

סוכנויות הידיעות 09:4108.10.08

בהמשך לפרסום אתמול (ג'), בדבר הדיונים בממשלה הבריטית באשר לתוכנית סיוע לבנקים בממלכה, חשף הבוקר שר האוצר הבריטי, אליסטר דרלינג, את תוכנית ההצלה הבריטית שעלותה 50 מיליארד ליש"ט. הסיוע יוגש לשמונה מהבנקים ובנקי המשכנתאות הגדולים בבריטניה, שיצטרכו לתת לממשלה בתמורה מניות

בכורה שלהם.

 

דרלינג הודיע, כי יעמיד 25 מיליארד ליש"ט לרשות הבנקים באופן מיידי, והממשלה תהיה מוכנה לספק עוד 25 מיליארד ליש"ט ברגע שצעד כזה יידרש. הסכום שישולם לכל בנק יהיה תלוי בתשלום הקבוע שייתן לממשלה.

 

הבנקים שכבר אישרו כי ישתתפו בתכנית הם: HBOS, ברקליס, HSBC, לוידס, רויאל בנק אוף סקוטלנד, סטנרד צ'רטרד ו-Nation building society. לדברי דרלינג, בנקים נוספים יוכלו להגיש גם הם בקשה להיכלל בתכנית.

במסגרת התוכנית אף יזרים בנק אוף אינגלנד כ-200 מיליארד ליש"ט לשווקים, כדי ליצור נזילות לטווח קצר ולהימנע ממחנק מזומנים.

 

בריטניה מצטרפת בכך לשורה של מדינות, בהן ארה"ב, ספרד בלגיה ואיסלנד, שמיישמות תכניות כלכליות אגרסיביות שלא נוסו בעבר כדי להתמודד עם המשבר. התוכנית, לדברי שר האוצר דרלינג, "תספק לבנקים את אבני הבניין ההכרחיות כדי לחזור לתפקידם הבסיסי כמלווים למשפחות ועסקים".

 

חלק מהדרישות מהבנקים שישתתפו בתוכנית יכללו הגבלות על שכר המנהלים ועל דיבידנד לבעלי המניות. מניות הבכורה שתקבל הממשלה יבטיחו לה תשלום בריבית קבועה במקום דיבידנד, ועדיפות בקבלת התשלום על פני בעלי מניות אחרים, אך לא יתנו לה זכות הצבעה במועצות המנהלים.

 

לאחר ההודעה של שר האוצר דרלינג, מזנקות כעת מניות הבנקים במסחר המוקדם בלונדון. מניית HBOS עולה ב-21%.

 

בבריטניה משבחים את התוכנית, שנתפסת בעיקר כצעד שנועד לעצור את הפאניקה בשווקים. "יש כעת נזילות בלתי מוגבלת ויש להם (לבנקים) הון נוסף אם הם זקוקים לו" אמר טרי סמית', מנכ"ל חברת ברוקרים בלונדון, לחדשות BBC, "זה בהחלט אמור לעצור את הפאניקה ואת התהייה של אנשים אם הבנקים בטוחים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x