$
ספורט עולמי

לראשונה בהיסטוריה: האולימפיאדה תיערך ללא מבקרים זרים

אולימפיאדת טוקיו 2021 תיפתח עוד ארבעה חודשים; עתה החליטו הגורמים המארגנים לקיימה ללא מבקרים מחוץ ליפן בעקבות מגפת הקורונה, שכבר הביאה לדחיית המשחקים מהשנה שעברה, והתנגדות נחרצת בקרב הציבור היפני; קוני הכרטיסים יזוכו

חדשות חוץ 14:2220.03.21
מבקרים זרים לא יורשו להגיע לאולימפיאדת טוקיו שתיפתח בעוד ארבעה חודשים, כך לפי הודעה רשמית שפרסמו היום (שבת) הוועד האולימפי העולמי והוועדה המארגנת. מדובר בפעם הראשונה בהיסטוריה בה ננקט צעד זה - במקרה זה בעקבות מגפת הקורונה שכבר הביאה לדחיית המשחקים שנועדו להיערך ב-2020.

 

 

בסוכנות הידיעות AP מדווחים כי ההחלטה התקבלה לאחר פגישה מקוונת בין נציגי הוועד האולימפי, הממשלה היפנית, ממשלת מחוז טוקיו, ועדת המשחקים הפראלימפיים והמארגנים המקומיים. המהלך היה צפוי והשמועות על כך נפוצו כבר לפני מספר חודשים. לפי ההודעה הרשמית, הסיכון גבוה מדי להכנסת צופים זרים במהלך המגפה, רעיון שגם הציבור היפני התנגד לו נחרצות. עד כה דווח על 8,800 מתים ביפן בשל סיבוכי הקורונה והמדינה נחשבת כמי שהצליחה להשתלט על הנגיף בהצלחה יחסית.

 

 

טוקיו בימי קורונה טוקיו בימי קורונה צילום: איי פי

 

"על מנת לספק בהירות למחזיקי הכרטיסים החיים מחוץ ליפן וכדי לאפשר להם להתאים את תוכניות הנסיעה שלהם כבר בשלב זה, הנציגים בצד היפני הגיעו למסקנה שהם לא יוכלו להיכנס למדינה בזמן האולימפיאדה והמשחקים הפראלימפיים", נמסר בהצהרה שפרסמה הוועדה המארגנת של טוקיו.

 

לקראת טוקיו 2021 לקראת טוקיו 2021 צילום: רויטרס

לפי הדיווחים כמיליון כרטיסים נמכרו לחובבי ספורט הגרים מחוץ ליפן. המארגנים הבטיחו כי יזכו אותם, אך הדבר יהיה תלוי בסופו של דבר במוכרים המורשים של כרטיסים מחוץ ליפן. האחרונים גובים מחיר הגבוה ב-20% ממחיר הכרטיס הנקוב, ובשל כך לא ברור עם העמלות יוחזרו.

 

"אנחנו יכולים לחכות עד הרגע האחרון כדי להחליט על הכל מלבד בעניין הצופים", הסביר סייקו השימוטו, נשיא הוועדה המארגנת, "עליהם להזמין מקומות לינה וטיסות, ולכן היינו צריכים להחליט בשלב מוקדם, אחרת היינו יוצרים אי נעימויות מרובות עבורם. אני מודע לכך שזה נושא מורכב ביותר". בדומה, נשיא הוועד האלימפי תומאס באך הודה שזו הייתה "החלטה קשה". לדבריו, "היה עלינו לקבל החלטות שידרשו הקרבות מכולם".

 

הנטל הפיננסי בשל מכירת הכרטיסים האבודים יוטל על יפן. בתקציב של הוועדה המארגנת המקומית הקצו 800 מיליון דולר בהכנסות ממכירת כרטיסים, מקור ההכנסה השלישי בגודלו בתקציב, הממומן בעיקרו מגורמים פרטיים. רשויות הממשלה ביפן יאלצו להשלים את החוסרים בתקציב כתוצאה מכך.

 

ביום חמישי יחל מסע הלפיד המסורתי בפוקושימה בצפון מזרח יפן. הוא יימשך 121 ימים ברחבי יפן וישתתפו בו 10,000 רצים. המסע יסתיים ב-23 ביולי בטקס הפתיחה של האולימפיאדה באצטדיון הלאומי של טוקיו.

x