$
ספורט עולמי

פרשנות

החוזה המפלצתי של מסי נחשף - האם הוא שווה את הכסף?

לפי דיווח בספרד, כוכב ברצלונה מקבל 555 מיליון יורו במסגרת החוזה האחרון עליו חתם ב-2017 ומסתיים בקיץ הקרוב; המועדון הספרדי, השרוי בחובות כבדים, יתקשה לחדש את החוזה - אבל עזיבת הפרעוש עשויה לפגוע בו קשות

אוריאל דסקל 19:0931.01.21

העיתון אל-מונדו הספרדי חשף את פרטי החוזה האחרון עליו חתם ליאו מסי בברצלונה ב-2017 ומסתיים בקיץ הקרוב. לאורך התקופה הזו, מקבל הכוכב הארגנטינאי כ-555 מיליון יורו.

 

בעיתון פירסמו צילומי מסך של החוזה ופירוט נרחב של כל סעיף וסעיף מתוכו. אחרי בונוסים, מסי מקבל 138 מיליון יורו בממוצע לעונה. מעבר לכך, מענק החתימה שקיבל עמד על 115 מיליון יורו ובונוס הנאמנות (סכום שנכנס בהדרגה למשך כל תקופה החוזה) על כמעט 78 מיליון יורו.

 

לאור המספרים האלה, ועם חובות של יותר ממיליארד יורו, נראה כי ברצלונה פשוט לא יכולה לחדש למסי את החוזה. עם זאת נראה כי הפרעוש בהחלט שווה כל יורו שהרוויח.

 

ראשית, לפי כלכלנים ספרדים, ההפסד המינימלי לרשויות המס מכך שמסי כבר לא יהיה בספרד עומד על יותר מ-50 מיליון יורו בשנה. וזה רק בהכנסה ממסים.

  

החשיפה בספרד החשיפה בספרד

 

זאת ועוד, בלי מסי - מספר האוהדים שיגיעו לקאמפ נואו עשוי לרדת. סוכנויות כרטיסים בישראל, למשל, יאבדו הרבה לקוחות, שדורשים "כרטיסים למסי" ולא לברצלונה.

 

ברצלונה הכניסה כמעט 390 מיליון יורו מחסויות - כחצי מהסכום הזה ניתן לייחס לרצון של החברות להיות מזוהות עם הכוכב הארגנטינאי. 

 

 

ליאו מסי ליאו מסי צילום: איי פי

 

לפי חישוב שנערך לפני כשש שנים, השם של מסי שווה לפחות 40% מההכנסות המסחריות של בארסה. כך למשל, ככל הידוע, ברצלונה - עם מסי - מבקשת 9 מיליון יורו עבור משחק ידידות. ללא מסי, היא לא יכולה להכניס יותר מ-3 מיליון יורו למשחק ידידות/ראווה.

 

כמו כן, קשה מאוד כמה יהיו מוכנים לשלם על זכויות שידור של לה ליגה בלי מסי

 

מבלי לחשב את הכסף שהכניס מהישגים, מסי כיסה בעצמו את ההוצאות של הקבוצה עליו. קבוצה, אגב, שוויתרה בחינם על לואיס סוארס - שמככב באתלטיקו מדריד.

 

ונקודה אחרונה - אסור לשכוח, שהבעיות הכלכליות של בארסה לא נובעות מהתשלום למסי. הן כנראה יותר קשורות להוצאות של כמעט חצי מיליארד יורו על עוסמאן דמבלה, אנטואן גריזמן ופיליפ קוטיניו, ורכישות "מבריקות" כגון מאלקום, ג'יניור פירפו, נטו, פאוליניו ועוד.

x