$
ספורט ישראלי

פרשנות

כבר לא "טהורה לעד": בית"ר ירושלים 50% מוסלמית

ברית הנוער העברי על שם יוסף תרומפלדור אל קודס - מדהים, היסטורי וקצת הזוי. 2020 במיטבה. ועתה יש לקוות שהמשקיע החדש בבית"ר, השייח' חמד בן ח'ליפה מדובאי, יהיה רגיש לניואנסים המקומיים ויידע להתגבר על החשדנות של אוהדים מסוימים כלפיו. משה חוגג אמור להיות הגורם המאזן

אוריאל דסקל 18:5507.12.20
קבוצת בית"ר ירושלים תהיה בבעלות משותפת של משה חוגג והשייח' חמד בן ח'ליפה מדובאי. השייח' הסכים להשקיע יותר מ-300 מיליון שקל לקבוצה בעשור הקרוב. בנו יהיה האיש השני הכי חזק במועדון אחרי הבעלים משה חוגג. ברית הנוער העברי על שם יוסף תרומפלדור אל קודס. מדהים, היסטורי וקצת הזוי. 2020 במיטבה.

 

 

 

הכסף אמור להיות מושקע בתשתיות, כך לפחות הובטח: "הכסף אשר ייכנס לקופת המועדון ישמש בראש ובראשונה להשקעה בתשתיות, נוער ורכישת שחקנים פוטנציאלים להתפתחות. כמו כן, יוקם דירקטוריון חדש לקבוצה שיכלול גם את בנו של השייח׳, מוחמד בן חמד בן ח׳ליפה, אשר יהיה נציגו בכל הקשור למועדון", נכך כתב בהודעת בית"ר.

 

יש מי שלא אוהב את המהלך ההיסטורי יש מי שלא אוהב את המהלך ההיסטורי צילום: עוז מועלם

 

מדובר בהישג משמעותי של חוגג שבראש השנה העברי התחיל את החיפוש אחר שותף באמירויות - דרך מתווכים - והשיג את מה שרצה עוד לפני ראש השנה האזרחי. מדובר בהיסטוריה של ממש. שיתוף פעולה ראשוני שעשוי לשנות את פני קבוצת הכדורגל הבכירה של הבירה ואת הכדורגל הישראלי. יש לזה פוטנציאל להיות סיפור רכישת מועדון שיסופר בכל העולם.

 

 

ויש מי שכן ויש מי שכן

 

במקביל, יש התנגדות נראית לבעלים החדש (והמוסלמי) בקרב אוהדים לא מעטים. רוב ההתנגדות מגיעה מתוך גזענות וקסנופוביה, תופעות מסוכנות ומגעילות שהרחיקו משקיעים, תומכים ואוהדים מבית"ר ירושלים לאורך השנים.

 

ההתנגדות הזו היא בזויה ואולם, כשמישהו זר, שאינו מחובר לקבוצה או בעל רקע ספורטיבי משמעותי, מגיע אליה כמשקיע או בעלים זה בסדר לקבלו בחשדנות בריאה. למה? כי הוא מתכנן לעשות משהו עם המוסד הקהילתי הזה שנקרא מועדון כדורגל. האוהד הוא לא לקוח, החיבור הרגשי שלו לקבוצה הוא בדרך כללי קשור לדימוי העצמי שלו, לערכים שלו, לילדות שלו. משקיע כדורגל שלא מבין זאת עשוי לעשות דברים שיפגעו בנפש האוהדים. ראינו את זה קורה בישראל ובכל העולם.

 

מימין: חמד בן ח'ליפה בנו ו משה חוגג מימין: חמד בן ח'ליפה בנו ו משה חוגג צילום: באדיבות בית"ר ירושלים

 

זה לא שיעקב שחר, אלונה ברקת או חוגג מבינים את זה יותר ממשקיע זר, אבל כישראלים הם יבינו את הניואנסים החשובים האלה הרבה יותר טוב מבעלים זר, שבא משום מקום ורוצה תשואה כלשהי, שבדרך כלל אינה קשורה לכדורגל, מהקבוצה. לעתים על חשבון הקבוצה. איזו תשואה השייח' רוצה? לא ידוע עדיין. אין לו קשר לעולם הספורט מלבד בית"ר.

 

בעבר ראינו את ארקדי גאידמק רוכש קבוצת כדורגל וכדורסל בישראל אך ורק מתוך האינטרסים האישיים שלו, חלקם מפוקפקים. זה הוביל להקצנה מסוכנת בקהל של בית"ר והאוליגרך לא ידע (או לא רצה) להרגיע את הסיטואציה. ייתכן שזה זה גרם נזק שלא יתוקן לעולם בבית"ר. ייתכן שהנזק יתוקן אך ורק עם השותפות החדשה של דובאי וחוגג.

 

חוגג אמור להיות גורם מאזן בין האינטרסים של השייח' - מה שלא יהיו - לאלו של הקהל הבית"רי.

 

נשאר רק לאחל לאוהדים של בית"ר שהבעלים החדש יהיה בעלים טוב ומבין, שישקיע במקומות הנכונים ולטווח הארוך והגיע לקבוצה עם כוונות טובות ויהיה מוכן להתנהל בשקיפות.

 

ניתן לקוות שהוא יבין אותם וידאג להרגיע את דאגותיהם הרבות. כמו כן, ניתן לאחל לאוהדים הגזענים של בית"ר בדיוק אותו דבר. שיהיה טוב לקבוצה שלהם עם בעלים מוסלמי.

x