$
ספורט עולמי

המועדון הכי מדעי בעולם הגיע לליגת האלופות

ב-FC מיטיולן - העולה החדשה לשלב הבתים של ליגת האלופות - יש רוח של חדשנות, חשיבה מחוץ לקופסה ולקיחת יוזמה. ובזכות האיכויות הללו, קבוצת מרכז טבלה מהליגה הדנית הגיע לליגת האלופות בשש שנים

אוריאל דסקל 12:5002.10.20

בתחילת העשור הקודם ראסמוס אנקרסן, שחקן קבוצת הנוער FC מיטיולן, יצא למסע ברחבי העולם.

 

הוא הגיע למדינות מסוימות שמצטיינות בענפים מסוימים כדי לגלות מה "הסוד" שלהן. הוא הגיע לקניה כדי לחקור את ההצלחה של המדינה בריצות ארוכות, הוא ביקר בפאבלות בריו דה ז'נרו כדי להבין איך מגדלים שם כדורגלנים, הוא טס לרוסיה בשביל לחקור מה גרם לעשרות רוסיות צעירות להצטיין בטניס והוא גם ביקר בג'מייקה כדי לנסות להבין למה שם רצים יותר מהר מכל מדינה אחרת.

 

מהמחקר הזה יצא הספר The Gold Mine Effect, אותו קרא מת'יו בנהאם - הבעלים של ברנטפורד. בנהאם הזמין את אנקרסן להרצאה אצלו בחברת ההימורים שלו וגילה נפש תאומה. בברנטפורד, בנהאם לא הצליח ליישם את הרעיונות הפרוגרסיביים שהיו לו ואנקרסן שכנע אותו שבשביל להכניס רעיונות חדשים לכדורגל המיושן, צריך מקום ללא מסורת. מקום שבו אפשר ליישם רעיונות חדשים ולהטמיע חשיבה מדעית.

 

FC מיטיולן, קבוצת מרכז טבלה בדנמרק, היתה המקום הזה.

 

מאז שהמועדון נרכש על ידי בנהאם ב-2014, הקבוצה זכתה בשלוש האליפויות הראשונות בהיסטוריה שלה (2014/15, 2017/18, 2019/20) והשבוע השיגה ההעפלה היסטורית לשלב ליגת האלופות עם תקציב נמוך משל היריבה המרכזית FC קופנהגן, ולא גבוה באופן משמעותי מאף קבוצה יריבה אחרת. לקבוצה, באופן כללי, לא היו לאורך השנים הללו תקציבים גבוהים יותר משל מכבי תל אביב או מכבי חיפה מליגת העל הישראלית.

 

FC מיטיולן חוגגים נגד סלביה פראג עלייה לליגת האלופות FC מיטיולן חוגגים נגד סלביה פראג עלייה לליגת האלופות צילום: רויטרס

 

 

כן, הקבוצה הזו, שנרכשה כמעיין קבוצת אחות לקבוצה בליגת המשנה האנגלית, הוגרלה אמש לשלב הבתים של ליגת האלופות בפעם הראשונה בהיסטוריה שלה לבית עם ענקיות כגון ליברפול ואייאקס. המשמעות הכלכלית של כך היא עצומה. ההכנסות של ליגת האלופות שוות ערך ליותר מ-65% מההכנסות השנתיות הרגילות של מיטיולן. הקבוצה, סביר להניח, תהנה מרווחים עצומים עוד לפני מכירת שחקנים שירשימו נגד אטאלנטה, ליברפול או אייאקס.

 

לא רק "מאניבול"

 

על מיטיולן מדברים בדרך כלל כ"קבוצת מאניבול" אבל זה קצת לפשט את הנושא. הקבוצה היא יותר מעבדת כדורגל מאשר ניסיון לבניית קבוצת כדורגל עם שיטות מהבייסבול. בקבוצה מתמקדים במחקר, בתהליך, בפיתוח, בטיפוח, במציאת פתרונות לבעיות אסטרטגיות.

 

הנתונים, מן הסתם, הם חלק גדול מהעניין אבל יש כאן הרבה מעבר - שהגישה היא לחשוב אחרת, להיות יצירתיים ולקחת יוזמה. דוגמה קטנה מפעילות מחוץ לקופסה של הקבוצה בשוק ההעברות: הקבוצה שולחת לקבוצות בכל העולם טאבלטים בהם יש חומרים, נתונים וידע על שחקן מסוים שהמועדון מעוניין למכור. כתוצאה, בשש העונות האחרונות הקבוצה הכניסה ממכירת שחקנים כ-10 מיליון יורו בשנה בממוצע.

 

עוד דוגמאות ל"יציאה מחוץ לקופסה"? אין בעיה. יש הרבה. מלבד מאמנים מומחים בדברים כגון בעיטות והוצאות חוץ, הקבוצה מסייעת לכל שחקן להוציא מהגוף שלו את המיטב עם צוות של אנשי מקצוע. אך זה כבר ממש סטנדרטי במקומות שמכבדים את עצמם. במיטיולן, כאמור, תמיד מחפשים את הדבר הבא. ומה הדבר הבא שעזר להם לזכות באליפות ולהעפיל לשלב הבתים של ליגת האלופות?

 

מודל אישיותי

 

במעבדת הכדורגל הדנית הזו עבדו, למשל, על מודל חדשני להתאמה פסיכולוגית בין שחקנים בקבוצה.

 

השחקנים בקבוצה מאופיינים לפי צבעים. יש סוג אישיות "אדום" שביום "טוב" הוא נחוש, ממוקד מטרה, דורש הרבה מעצמו ומחבריו לקבוצה, "חזק" ו"מסתכל על השורה התחתונה" וביום "רע" הוא "קשה", יהיר, דומיננטי מדי, חסר סבלנות וכופה את עצמו על אחרים. שחקן "צהוב" הוא, ביום טוב, אינטואיטיבי, ספונטני, מתלהב, "רוצה מגע", דברן ומתקשר וביום רע הוא מבולגן, לא מתחשב, רדוד, לא מתאים למסגרת ונטול עכבות. יש גם אישיות "כחולה" - שזה שחקן שביום טוב הוא מדויק, מתודולוגי, סיסטמטי, ממושמע ומקפיד על פרטים וביום רע הוא קריר כלפי סביבתו, סקפטי, איטי, עקשן ולא מחובר. וישנה גם אישיות "ירוקה" שביום טוב מדובר בשחקן נאמן, מחפש הרמוניה, בעל אמפתיה, מתחשב ו"איש של אנשים" וביום רע הוא מוותר בקלות, הססן, מתחמק ממשימות, נאיבי ורגיש מדי.

 

סוג האישיות משפיע על הדרך שבה שחקנים מתקשרים זה עם זה, איך הם קולטים הוראות, איך הם מגיבים לביקורות ועוד. "היום" שהם נמצאים בו עשוי להשפיע על הדרך שבה המאמן ניגש לשחקן.

 

מיטיולן תולים את התוצאות על לוח במגרש האימונים, כך שכולם יודעים איזה סוג אישיות יש לחבר לקבוצה.

 

קריסטיאן באך באק, לשעבר שחקן "אדום" של הקבוצה, הסביר: "זה ממש עוזר לי להשתפר על המגרש, כי אני עכשיו טוב יותר בלתקשר עם חבריי לקבוצה. למדתי שאני צריך להיות רגוע יותר ושאני יכול להפוך מתוסכל מהר יותר מחבריי בצבעים אחרים. זה היה צעד ענקי עבורי. הכרת החלקים השליליים והחיוביים במבנה האישיותי שלי ושל חבריי לקבוצה אפשרה לי לקבל את הצדדים החיוביים והשליליים אצל חבריי לקבוצה. לצרוח על שחקן 'אדום' יכול להלהיב אותו, אבל לצרוח על שחקן 'צהוב' עשוי לפגוע בו. לדעת איזה סוג של אישיות יש לשחקן שלצדי הפך אותי למנהיג טוב יותר".

 

זה לא "מאניבול" ומציאת שחקנים לפי מספרים מתקדמים. זה להשתמש במדע הפסיכולוגיה כדי לייצר גיבוש בין בני אדם.

 

השפעה חיובית

 

הפיכתה של מיטיולן לקבוצת צמרת בשש שנים השפיעה על הליגה הדנית בפרט ובליגות הנורדיות בכלל. בדנמרק, למשל, התחילו להעתיק את הדגש ששמה מיטיולן על מצבים נייחים ובשנים האחרונות חלה עלייה של כ-20% בשערים ממצבים נייחים, שהובילה לעלייה של יותר מחצי שער למשחק. זו דוגמה קטנה. ההשפעה מגיעה גם להתנהלות בשוק העברות השחקנים ובגישה לסקאוטינג.

 

בשורה התחתונה יש בקבוצה רוח של חדשנות, חשיבה מחוץ לקופסה ולקיחת יוזמה. ובזכות הדברים הללו, מועדון מתחתית הליגה הדנית הגיע לליגת האלופות בשש שנים.
x