$
ספורט עולמי

פרשנות

מסי עוזב את ברצלונה: הקש ששבר את גב הפרעוש

השחקן שמיואש מההתנהלות של הנהלת המועדון הקטלוני, מעוניין לבלות את השנים האחרונות שלו בכדורגל במועדון מתפקד שיעניק לו סיכוי לזכות בתארים; האם יעמוד עתה במרכז קרב בין קטאר לאמירויות? ומה עם הצטרפות לאינטר?

אוריאל דסקל 11:2926.08.20

ליאו מסי, 33, ביקש לעזוב את ברצלונה. מסי, כך נראה, פשוט מיואש מההתנהלות של הנהלת המועדון הקטלוני. לפי הדיווחים הוא מעוניין לבלות את השנים האחרונות שלו בכדורגל במועדון מתפקד שיעניק לו סיכוי לזכות בתארים. כנראה שהדבר היחיד שיותיר אותו בקטלוניה זו התפטרות של הנשיא ז'וזפה מריה ברתומאו.

 

 

 

אחרי ההשפלה 8-2 לבאיירן מינכן בליגת האלופות לפני שבועיים, היתה ציפייה לשינויים גדולים במועדון. ואולם, הנשיא ג'וזפ מריה ברתומאו והנהלתו הודיעו שהם לא מתכוונים להתפטר מתפקידם - למרות סכסוך מתמשך של חדר ההנהלה עם חדר ההלבשה של המועדון ולמרות ההשפלות חוזרות ונשנות בליגת האלופות ואובדן הדרך המקצועית והכלכלית. ההיפך קרה.

 

מי שהואשם במצב הקבוצה על ידי התקשורת המקורבת להנהלה היו השחקנים. אותם שחקנים שקיצצו 70% משכרם כדי שההנהלה לא תפטר עובדי מועדון, שחלקם בכל מקרה פוטרו. אותם שחקנים שחלקם - כולל מסי - המשיכו במועדון למרות דיווחים על כך שהנשיא מממן חברה שתטנף את תדמיתם ברשת.

 

מסי. נשבר מסי. נשבר צילום: אי אף פי

 

3 דקות משפילות

 אמש, נראה שהקש ששבר את גב הפרעוש היתה שיחת טלפון בין המאמן החדש, רונלד קומאן ללואיס סוארס. סוארס - אחד מחבריו הטובים ביותר של מסי ואחד מגדולי שחקני ברצלונה בכל הזמנים - הוא גם השותף הפורה ביותר של מסי ויש לו חוזה לעוד שנה אחת לפחות, כמו למסי עצמו. ואולם, המאמן ההולנדי אמר לו שהוא לא בתוכניותיו ושהוא משוחרר מחוזהו. והכל בשיחה שערכה, לפי הדיווחים, פחות משלוש דקות. זו לא דרך להיפרד מאחד מגדולי השחקנים של המועדון - לא משנה כמה רוצים להיפטר ממנו.

 

ככל הידוע, בערב שלח מסי מכתב רשמי (דרך פקס) בו הוא מודיע שהוא רוצה לעזוב בחינם - לפי חוזה יציאה שהוא חתום עליו. המכתב הינו קריטי מאחר שהוא מהווה הודעה רשמית שהשחקן רוצה לעזוב וההנהלה יודעת מזה, משהו שעשוי להיות בעל השפעה בבית המשפט, אם לשם יגיעו הדברים. לפי ההנהלה של ברצלונה, סעיף השחרור בחינם - שכל שחקן בית של המועדון מקבל בחוזה שהוא חותם עליו אחרי גיל 30 - פג תוקף ביוני ואם מסי מעוניין לעזוב, אז שימצא מי שישלם למועדון 700 מיליון יורו (הסכום הנקוב בסעיף השחרור שלו).

 

בגלל הקורונה, הקיצוץ של 70% משכרו והעובדה ששוק העברות פתוח עד אוקטובר, ייתכן שלמסי יש קייס חזק לכך שהסעיף עדיין תקף. בכל מקרה, החוזה שלו מסתיים ב-2021 ואף אחד לא ישלם עבורו 700 מיליון יורו. כמו כן, מסי יכול להפעיל את סעיף וובסטר, שמאפשר לו להשתחרר מחוזהו עבור פיצויי בשווי שארית חוזהו בברצלונה. כמה שכרו שווה? לפי "פוטבול ליקס" שכר הבסיס שלו עומד על כ-60 מיליון יורו, בנוסף הוא מקבל 24 מיליון יורו על "דמי נאמנות", כ-9 מיליון יורו על "זכויות תדמית" (נתח מהחסויות של ברצלונה) ועוד כ-12 מיליון יורו בונוסים. 105 מיליון יורו. קשה לראות מישהו משלם יותר מהסכום הזה כדי להחתימו. אגב, לפי transfermarkt מסי שווה 112 מיליון יורו.

 

מסי וברתומאו בזמנים מאושרים יותר מסי וברתומאו בזמנים מאושרים יותר

 

 

מאבק גיאופוליטי

אילו קבוצות יכולות להרשות לעצמן להשקיע כ-105 מיליון יורו בתשלום הפיצוי עבור מסי ועוד כ-500 מיליון יורו בשכר לשלוש שנים? מנצ'סטר סיטי ופריז סן ז'רמן הן החשודות העיקריות. להנהלה של מנצסטר סיטי יש מערכת יחסים מצוינת עם מסי. פראן סוריאנו, יו"ר מנצ'סטר סיטי, צ'יקי בגיריסטיין, המנהל הספורטיבי שלה ופפ גווארדיולה - היו בברצלונה כשהוא פרץ לכוכבות במדי ברצלונה. הם בנו עבורו תוכנית מיוחדת של אימונים וטיפולים. הוצמד לו פיזיותרפיסט ומאמן כושר והוא נהפך משחקן די פציע לשחקן שמשחק הכי הרבה דקות בליגה הספרדית בעשור האחרון. בפריז סן ז'רמן למסי יש הזדמנות לחבור עם עם קיליאן מבאפה וחברו ניימאר - לשלישייה קדמית היסטורית שתעניק לו סיכוי לא רע בכלל לזכייה נוספת בליגת האלופות. וכן, זה לא מופרך לחזות שמסי יהיה במרכזו של המשך המאבק הגיאו-פוליטי בין האמירויות (שהיא הבעלים של סיטי) לקטאר (פריז סן ז'רמן). מה לגבי הפייר פליי הפיננסי? אל תצחיקו, די נו.

 

האופציה האיטלקית

ויש גם את האופציה של אינטר. מבחינה מקצועית קצת קשה לראות את מסי ואנטוניו קונטה מסתדרים אבל אולי הטבות מס משמעותיות יכולות לסייע לו לקבל את ההחלטה. לפי חוקי מס חדשים באיטליה שחקנים כמו מסי ייכולים לשלם מס אך ורק על 50% משכרם. כך שאם שחקן כמו מסי מרוויח 100 מיליון יורו, הוא ישלם מס אך ורק על 50 מיליון יורו. כמו כן, הכנסות מחו"ל - מנותני חסות או/ו... נגיד מנותני חסות סינים, שקשורים לבעלים הסינים של אינטר Suning - יהיו כמעט ללא מס (רק 100,000 יורו צריכים להיות משולמים). הטבות המס הללו עשויות להיות שוות הרבה מאוד כסף למסי - שיכול להשיג עוד יותר הטבות מס אם יחשב "אזרח חוזר". בשביל זה יצטרך להוציא דרכון איטלקי. בכל מקרה, לפי סוכנויות ההימורים, מנצ'סטר סיטי פייבוריטית להחתמת מסי.

 

יעזור לברצלונה?  

שחרורם של ליאו מסי והגווארדיה הוותיקה והיקרה שכוללת את ארתורו וידאל ולואיס סוארס עשוי "להציל" את ברצלונה מבחינה כלכלית. המועדון משלם כ-640 מיליון יורו לשחקנים ולצוות המקצועי - הרבה מעבר ל-60% מההכנסות השנתיות שלו. גם אחרי קיצוץ 70% משכרם של השחקנים - המועדון עדיין צפוי להפסיד 120 מיליון יורו בגלל הקורונה. כמה מסי הכניס לברצלונה? זה דבר שקשה לכמת. במשרדי הכרטיסים בישראל רוב השיחות הן בהקשר ל"משחקים של מסי" (לא של ברצלונה, של מסי). סביר מאוד להניח שנותני החסות של המועדון שילמו לא מעט בשביל תמונה של מסי והמוצר שלהם, וככל הידוע, ברצלונה ללא מסי שווה 50% פחות עבור מי שמזמין אותה למשחקי ידידות. כמו כן - זה לא באמת משנה כמה כסף ברצלונה חוסכת או כמה כסף ברצלונה מקבלת. כל עוד מי שמנהל את המועדון עושה זאת בצורה כל כך רשלנית, הכסף לא יפתור בעיות.

 

כישלון במימדים תנ"כיים

בכל מקרה, כל הסיטואציה היא כישלון קולוסאלי של ברתומאו, נשיא ברצלונה שנראה שהולך לאבד את השחקן הטוב בהיסטוריה. וייתכן שגם אם יתפטר כפי שדווח שיעשה (ואוהדים יצאו לרחובות כדי לקרוא לו להתפטר) ומסי ישאר - הוא יותיר מאחריו מועדון שבור, עם סגל מבוגר, עבש ויקר שצריך בנייה מחדשה ואין את היכולות הכספיות לעשות זאת. גם אם מסי ישאר, קשה לראות איך יצליח בברצלונה בשנותיו האחרונות כשחקן.

 

הקריסה של המועדון מזכייתו האחרונה בליגת האלופות ב-2015 היא במימדים תנכ"יים. מקבוצה עם ליאו מסי, ניימאר ולואיס סוארס, אנדרס אינייסטה, צ'אבי, דני אלבס, חאבייר מאסצ'רנו, 10 שחקני בית שמשחקים על בסיס קבוע ושלושה שחקני נוער שכיום הם כוכבים במדינות אחרות - נותרו חורבות ספורטיביות. ללא מסי קשה לראות איך הסגל שנותר מגיע למקום בליגת האלופות בעונת הליגה הבאה. מסי - בעונה האחרונה בליגה - כבש 25 שערים ובישל 21. הוא היה מעורב ישירות ב-53% מהשערים של ברצלונה בליגה. ובסך הכל, בניתוח מתקדם של הפעולות שלו בהתקפה (כדרור, מסירה, בעיטה) ואיך הן השפיעו על התוצאה הסופית של המהלך - הוא היה מעורב ב-95% מהמהלכים שהובילו לשער של ברצלונה בעונה שעברה. המספרים הללו גם עונים על השאלה אם בגיל 34-35-36 מסי עדיין יכול לתפקד ברמות הכי גבוהות. התשובה היא כן... גם אם לוקחים לו 50% מהשערים והבישולים שלו העונה, הוא עדיין אחד מ-20 השחקנים שבישלו וכבשו הכי הרבה בחמש הליגות הבכירות העונה.

 

שחקן היסטורי חד פעמי

מסי הוא עמוד תווך בהיסטוריה של ברצלונה. 731 משחקים, 634 שערים, 285 בישולים. שער או בישול כל 67 דקות. הוא כבש 7% מהשערים בהיסטוריה של ברצלונה (מאז 1899!), הוא מעורב בלפחות 10% מהשערים בהיסטוריה של המועדון. מאז 2008 מסי כבש 32% מהשערים של ברצלונה. הוא זכה ב-10 אליפויות (38% מהאליפויות של ברצלונה), 6 גביעי ספרד (20% מהגביעים) - ו-4 אליפויות אירופה (80%). הוא בסך הכל זכה ב-33 תארים בברצלונה - 44% מכל התארים שברצלונה זכתה בהיסטוריה שלה. לא משנה כמה תסתכלו ותנתחו, לא היה שחקן כזה בהיסטוריה של המשחק. והוא רוצה לעזוב את המקום שהוא רוצה להיות בו.

x