ספורט עולמי

מה יקרה למכללות הספורט בארה"ב בעידן הקורונה?

המכללות יתקשו להתקיים בעידן שבו לא ניתן לקיים משחקים עם קהל ושחקנים בני 18 פשוט לא מוכנים לעבוד בחינם כשיש להם את האופציה להרוויח מיליונים במקומות אחרים

עמרי אורגד 12:1828.07.20

33 מיליון דולר מיליון מכדורסל גברים, 40 מיליון דולר מפוטבול גברים ו-21 מיליון דולר מספורט נשים ככלל. משכורתו של מאמן הכדורסל הוא 10 מיליון דולר לעונה והרווח הנקי של המכללה לשנת 2019 היה 16 מיליון דולר. ישנן אפילו תכניות ספורט במכללות אשר מייצרות מחזור הכנסות של 200 מיליון דולר - לדוגמת טקסס ו-טקסס A&M אשר מובילות בתחום הפוטבול.

 

 

 

לאחרונה עלתה דיוק לכותרות בגוון לא מחמיא כאשר זאיון וויליאמסון נקשר בפרשה בה אביו החורג קיבל תשלום שנועד לוויליאמסון בשווי 400 אלף דולר.

 

על פי חוקי ה-NCAA הסטודנטים-ספורטאים מנועים מלקבל כל תשלום עבור ביצועיהם בעוד הארגון עצמו הרוויח ממכירת זכויות שידור בלבד כמעט מיליארד דולר במהלך עונת 2019, העונה היחידה שבה וואיליאמסון שיחק במדיה. כותרת נוספת שיצרה ביקורת שלילית היא כאשר וויליאמסון קרע את נעל הנייקי שלו במשחק בו המחיר הממוצע לכרטיס היה 4,000 דולר. הנעל שנקרעה יצרה ביקורת על העסק מאחורי המכללות ואף השפיעה בצורה שלילית על מניית נייקי.

 

לפי דו׳׳ח Madness, Inc, בבתי ספר אלה, מוציאים מדי שנה 986 מיליון דולר על מלגות לתמיכה בסטודנטים ספורטאים אלה - כ-45,000 ספורטאים סה׳׳כ, כ-22 אלף דולר לתלמיד. לשם השואה, על 4,400 מאמנים מוציאים מדי שנה 1.2 מיליארד דולר - ממוצע של 273,000 דולר למאמן בשנה.

  

דיוק צפון קרוליינה דיוק צפון קרוליינה צילום: רויטרס

 

העסק הגדול הזה זכה לתשומת הלב של ה-NBA ובנוסף למעקף שמבצעים שחקנים כדוגמת לה-מלו בול דרך הליגה האוסטרלית לבחירות הדראפט (ייבחר ככל הנראה בחמישייה הראשונה במחזור שנחשב חלש יחסית) ולצד כך שליגת ה-NBA תתחיל לאפשר לשחקנים להגיע אליה דרך ליגת הפיתוח, דוגמת ג'יילן גרין שמוזכר כמי שיתכן ויבחר ראשון ב-2021, לאחר שיעבור תכנית שהליגה מכינה לשחקנים הצעירים וירוויחו יותר מחצי מיליון דולר לעונה.

 

לאחר שנוצר חוק ה -One and done, בו שחקני מכללות חויבו לשחק שנה אחת לפחות לפני המעבר ל-NBA והיה נראה שיש ניסיון לסינרגיה בין הגופים, הזליגה של השחקנים מחוץ למסגרת הזו הובילו את הגופים לתחרות. השחקנים, בניסיון לצאת מהמסגרת של ה-NCAA שמרוויחה מהם בעוד הם מנסים להגיע לרמה המקצועית, נוצרה האפשרות לעשות שימוש בנתיב ה-G-League והחלה תחרות על שוק שמגלגל מיליארד דולר לשנה רק על זכויות שידור.

 

אנחנו עשויים להיות עדים לתקופה גורלית לעתיד הספורט במכללות - שיתקשו להתקיים בעידן שבו לא ניתן לקיים משחקים עם קהל ושחקנים בני 18 פשוט לא מוכנים לעבוד בחינם כשיש להם את האופציה להרוויח מיליונים במקומות אחרים.

 

הכותב הוא ראש משרדי לומינטי נטוורקס בארצות הברית

 

x