ספורט עולמי

המורשת של לברון ג'יימס בפני שדרוג רציני

נראה שחזרתה של ליגת ה-NBA לפעילות תשפיע בצורה חיובית על המורשת - המקצועית והחברתית של לברון ג'יימס. ואולם, הרבה תלוי ביכולת של לוס אנג'לס לייקרס בפלייאוף המתקרב

אוריאל דסקל 11:1314.07.20

לפי אנשי כדורסל שעבדו עם לברון ג'יימס, האישיות של כוכב ה-NBA הגדול בדורו ממש עוברת מטמורפוזה במהלך העונה.

 

במהלך העונה הרגילה, לברון הוא כדורסלן די מבודד שיכול להתעלם לחלוטין מהחברים שלו לקבוצה. היו מקרים שממש לא הכיר את שמות חלק מהשחקנים ששיחק איתם בעונה הרגילה. הוא יכול לא לדבר עם אף אחד במשך ימים ולא להתעניין בכלל בנעשה בקבוצה. ואז אחרי שמתחיל הפלייאוף, לברון "הופך לחבר לקבוצה הכי טוב שיש": מתנות לחברים, תמיכה, עזרה, עידוד, חיוכים.

 

 

 

זו התנהגות שלחלוטין מתאימה למחוות הפאסיב אגרסיב המוכרות שלו לאורך הקריירה - זה ברור.

 

וכנראה שזה עובד לו.

 

לברון ג'יימס, 35, הוא - ככל הנראה - גדול שחקני הפלייאוף בכל הזמנים. בהתחשב בכך שבפלייאוף ב-NBA מציגים את רמת הכדורסל הגבוהה ביותר - מה זה אומר לגביו?
לברון ג'יימס לברון ג'יימס

 

לברון ג'יימס אולי נאבק קרב היסטורי שהוא לא יכול לנצח - נגד המורשת של מייקל ג'ורדן - ולכן הוא, ככל הנראה, לעולם לא ייחשב לגדול בכל הזמנים - ולא משנה מה יעשה. אבל ייתכן מאוד שהוא ייזכר כמי ששירת את המשחק בצורה הטובה ביותר.

 

אריכות הימים שלו, הנתונים שלו ו"כל כתביו" בפלייאוף הופכים אותו לשחקן היסטורי נדיר. אם הוא ישחזר את הביצועים שלו משנים קודמות בפלייאוף המתקרב, הוא רק יחזק את הטענה שמדובר בגדול שחקני הפלייאוף בכל הזמנים.

 

גם בעוד 20-25 שנים, אנחנו נסתכל על המספרים שלו ונתקשה להאמין שהיה כדורסלן כל כך איכותי במשך כל כך הרבה זמן.

 

הנתונים: מדהימים

 

מבחינת משחקי פלייאוף, לברון ג'יימס עשוי לסיים את הפלייאוף שיתחיל בקרוב כשחקן עם הכי הרבה משחקי פלייאוף בכל הזמנים. דרק פישר מוביל את הרשימה הזו עם 259 משחקים. אחריו טים דאנקן (251) ורוברט הורי (244). לברון ג'יימס עם 239 - כלומר, לברון צריך ארבע סדרות של חמישה והוא יהיה השחקן עם הכי הרבה משחקי פלייאוף בהיסטוריה.

 

הכדורסלנים הפעילים היחידים שמתקרבים ללברון הם יודוניס האסלם (כן, הוא עדיין פעיל) - 147 ואנדרה איגודלה - 145.

 

מבחינת דקות משחק בפלייאוף אף אחד בהיסטוריה לא שיחק יותר דקות פלייאוף מלברון. הוא היחיד עם יותר מ-10,000 דקות (10,049) כאשר הבא אחריו הוא טים דאנקן (9,370) וקרים עבדול ג'אבר במקום השלישי עם 8,851 דקות פלייאוף. השחקן הפעיל היחיד שקרוב ללברון? קווין דוראנט עם 5,508 דקות משחק בפלייאוף (מקום 31 בכל הזמנים).

 

לברון ג'יימס הוא הקלע המוביל בכל הזמנים בפלייאוף עם 6,911 נקודות - 924 נקודות יותר מאשר השני ברשימה מייקל ג'ורדן ו-1,149 מהמקום השלישי (קרים עבדול ג'אבר). לברון קלע פי 1.2 נקודות פלייאוף יותר מאשר קובי בראיינט, פי 1.3 נקודות יותר משאקיל אוניל ואת הפלייאוף הקרוב יסיים עם פי 2 יותר נקודות מאשר לארי בירד. השחקנים הפעילים היחידים שמתקרבים אליו הם קווין דוראנט (מקום 11 בכל הזמנים עם 4,043 נקודות) וסטף קרי (מקום 27 עם 2,968 נקודות). שניהם לא יהיו בפלייאוף העונה. ללברון ג'יימס יש 1,627 זריקות עונשין בפלייאוף - 164 יותר מאשר השני בכל הזמנים: מייקל ג'ורדן. לקווין דוראנט יש 1,013 זריקות עונשין בפלייאוף והוא השחקן הפעיל היחיד שקרוב לטופ 10 בכל הזמנים.

 

לברון ג'יימס הוא ריבאונדר טוב אבל ספק אם בסוף הפלייאוף הקרוב יכנס לטופ 5 בכל הזמנים בפלייאוף. ביל ראסל מקום ראשון עם 4,104 (!) ריבאונדים ומיד אחריו: ווילט צ'מברליין (3,913), טים דאנקן (2,859), שאקיל אוניל (2,508) וקרים עבדול ג'אבר (2,481). לברון ג'יימס על 2,122 ויצטרך, ככל הנראה עוד שני פלייאופים כדי להיכנס לטופ 5 בכל הזמנים. השחקנים הפעילים הכי קרובים אליו? דווייט הווארד (1,316 - מקום 25) ופאו גאסול (שלא ממש פעיל - 1,246 מקום 32).

 

לברון ג'יימס אמר בעבר שהוא רוצה להיזכר כאחד מגדולי המוסרים בכל הזמנים. "כשהייתי ילד הייתי טוב יותר מחבריי לקבוצה" אמר. "המאמן שלי אמר שזה פרס גדול יותר עבורי לסייע לחברים לקבוצה - שלא יכולים לכדרר או לקלוע בעצמם - לקבל זריקה חופשית". ג'יימס אף זכה לביקורות בעבר על כך שמסר במקום לזרוק ברגעים גדולים. אין ספק שהוא אחד מגדולי המוסרים בכל הזמנים אך בפלייאוף הקרוב, ככל הנראה, לא יעקוף את מג'יק ג'ונסון (2,346 אסיסיטים) או ג'ון סטוקטון (1,839) במספר אסיסטים בפלייאוף. עם זאת, במקום השלישי עם 1,687 אסיסטים בפלייאוף, ללברון יש יותר אסיסטים בפלייאוף מאשר ג'ייסון קיד הרביעי (1,263), טוני פארקר (1,143), לארי בירד (1,062), סטיב נאש (1,061) וסקוטי פיפן (1,048). השחקן הפעיל היחיד שמתקרב אליו הוא רייג'ון רונדו עם 981 אסיסטים בפלייאוף.

 

אגב, סטוקטון היה אחד מהחוטפים הגדולים בכל הזמנים בליגה - אבל לברון ג'יימס חטף הרבה יותר כדורים בפלייאוף ממנו. ללברון ג'יימס 419 חטיפות בפלייאוף - יותר מכל אחד אחר בהיסטוריה. סקוטי פיפן במקום השני עם 396 ומייקל ג'ורדן שלישי עם 376. מג'יק ג'ונסון רביעי עם 358 וסטוקטון חמישי עם 338. השחקן הפעיל היחיד שמתקרב ללברון ג'יימס מבחינת חטיפות בפלייאוף הוא כריס פול - 222 (מקום 21 בכל הזמנים).

 

מבחינת טריפל דאבלים בפלייאוף - לברון ג'יימס יצטרך 7 כדי להשוות את המספר טריפל דאבלים שלו לאלו של מג'יק ג'ונסון בפלייאוף (למג'יק 30, ללברון 23). זה מאוד אפשרי בפלייאוף הקרוב - במיוחד לאור מספר הטריפל דאבלים שהשיג לברון ג'יימס בעונה הרגילה. מקום שלישי בכל הזמנים בטריפל דאבלים בפלייאוף הוא ג'ייסון קיד עם 11. במקום הרביעי יש ארבעה שחקנים, שלושה מהם פעילים: לארי בירד (10), דריימונד גרין, רייג'ון רונדו וראסל ווסטברוק.

 

ללברון ג'יימס יש את בלוק הפלייאוף המפורסם בכל הזמנים אבל יש 15 שחקנים לפניו בבלוקים בפלייאוף. עם זאת, הוא יצטרך 20 בלוקים בפלייאוף כדי להגיע ל-252, לעקוף את דיקמבה מוטומבו ולהיכנס לטופ 10 בבלוקים בפלייאוף. טים דאנקן מקום ראשון עם 568 בלוקים.

 

לברון ג'יימס לא רושם את כל המספרים הללו רק בגלל שהיה על המגרש הרבה דקות. גם הנתונים האיכותניים מלמדים שמדובר על גדול שחקני הפלייאוף בכל הזמנים. לפי מדד PER רק מייקל ג'ורדן (28.60) וג'ורג' מיקאן (28.51) השיגו PER ממוצע גבוה יותר מלברון ג'יימס בפלייאופים. שאקיל אוניל רביעי עם 26.13 והאקים אולאג'ואן חמישי (25.69). כריס פול שישי עם 24.50. ב-Win Share לברון ג'יימס ראשון עם 51.00 (!) - שזה הרבה יותר מהשני ברשימה, מייקל ג'ורדן (39.76) וגם יותר מטים דאנקן, שהיה חיית פלייאוף בעצמו (37.84)

 

מייקל ג'ורדן. לברון לא יעקוף את המורשת מייקל ג'ורדן. לברון לא יעקוף את המורשת צילום: גטי אימג'ס

 

במדד +/- מייקל ג'ורדן ראשון (11.14 למשחק) ולברון ג'יימס שני (10.16) שהשחקנים במקום השלישי רחוקים מאחור (כריס פול וקוואי לנארד - 7.64). ובמדד VORP - שזה Value over Replacement Player, לברון ג'יימס עם 30.81 - הרבה יותר ממייקל ג'ורדן (24.74) והרבה יתר מאשר השלישי ברשימה, טים דאנקן (18.56).

 

נתון נוסף: תקופה היסטורית

 

והפלייאוף הקרוב שייערך בבועה באורלנדו עשוי להיות היסטורי במיוחד עבור לברון ג'יימס - ולא רק מבחינת כדורסל. כוכב הלוס אנג'לס לייקרס וקבוצת ספורטאים ואנשי בידור שחורים יזמו יחדיו תנועה שמטרתה להלהיב מצביעים שחורים ולמנוע הרתעת מצביעים בערים ברחבי ארה"ב לקראת הבחירות הקרובות, בהן יתמודד הנשיא דונלד טראמפ מטעם המפלגה הריפובליקנית מול סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן מטעם הדמוקרטים, כשברקע המחאות מצד האוכלוסייה האפרו-אמריקאית בארה"ב. "בגלל כל מה שקורה כרגע אנשים מתחילים להקשיב לנו - אנחנו מרגישים ששמנו את הרגל בדלת", אמר ג'יימס לניו יורק טיימס, שדיווח על היוזמה. "אנחנו מרגישים שאנחנו מקבלים תשומת לב ואוזניים, וזה הזמן שלנו לעשות את ההבדל".

 

העמותה ללא מטרות רווח More Than a Vote תסייע לשחורים להירשם לבחירות בנובמבר וגם תחשוף טקטיקות לדיכוי הצבעה בקרב אוכלוסיות שחורות. בבחירות הקודמות מידע חסר ופייק ניוז במדיה החברתית ובתקשורת פגעו באחוזי ההצבעה. בארגון הולכים להתמקד במדינות ובמחוזות הבעייתיים ביותר, לפי ESPN.

 

לברון ג'יימס יעבוד לצד דריימונד גרין מגולדן סטייט ווריירס, אריק בלדסו ממילווקי, טריי יאנג מאטלנטה וכוכבים אחרים בליגה, כשכל אחד יתמקד בעיר שהוא משחק בה או העיר בה גדל. גם הקומיקאי קווין הארט מצטרף למשימה.

 

"כן, אנחנו רוצים שאתה תצא החוצה ותצביע אבל אנחנו גם נסייע לך עם זה", אמר ג'יימס, "אנחנו ניתן רקע, נסביר איך להצביע ונסביר מה הצד השני עושה כדי למנוע ממך להצביע".

 

המהלך הזה רק הולך לחזק את המורשת שלו כפעיל חברתי ודמות פוליטית. ואם הוא יזכה באליפות - עם המספרים האישיים שלו, עם כל סיפור הרקע המשוגע של העולם - זו ממש לא תהיה "אליפות עם כוכבית". זו תהיה אליפות עם כוכב זהב. אליפות למרות תנאים בלתי אפשריים, פעילות פוליטית משמעותית במהלך הפלייאוף ואליפות ברגע היסטורי של ארה"ב והעולם כולו. וזה משהו שגם מייקל ג'ורדן אף פעם לא עשה.
x