$
ספורט ישראלי

יו"ר מנהלת ליגת העל בכדורסל נשים: הליגה צריכה 12 מיליון שקל כדי להיפתח

הילה קניסטר בר-דוד, יו"ר מנהלת ליגת אתנה ווינר, פנתה אמש לשר התרבות והספורט והודיעה שהליגה לא תיפתח ב-12 באוקטובר מכיוון שעד כה לא הוסדר התקציב מהמשרד

שירות כלכליסט 15:1801.07.20

יו"ר מנהלת ליגת אתנה ווינר לנשים בכדורסל, הילה קניסטר בר-דוד, פנתה אמש לשר התרבות והספורט, ח"כ חילי טרופר ולמנכ"ל משרד התרבות והספורט רז פרויליך, והודיעה כי בהתאם להחלטת דירקטוריון מנהלת ליגת העל לנשים בכדורסל, לא תיפתח עונת הכדורסל 2020/2021 האמורה לצאת לדרך ב-12 באוקטובר, מכיוון שעד כה לא הוסדר התקציב ממשרד התרבות והספורט והמועצה להסדר ההימורים בספורט, בסך 12 מיליון שקל. סכום זה הוגדר על ידי דירקטוריון המנהלת כתקציב הבסיס שנדרש לפתיחת העונה.

 

 

משחק בליגת העל לנשים משחק בליגת העל לנשים צילום: אבי רוקח

 

בתחילת חודש יוני נפגשה יו"ר המנהלת עם שר התרבות והספורט החדש והציגה בפניו את הפערים הקיימים בין תיקצוב ענפי הגברים לענפי הנשים, ואת דרישת מנהלת ליגת העל לנשים בכדורסל, להעמיד תקציב בסך 12 מיליון שקל למנהלת ולקבוצות כתנאי ראשוני לפתיחת העונה הקרובה.

 

על פי מכתבה של יו"ר המנהלת, בינואר 2020 העביר משרד התרבות והספורט תמיכה מיוחדת לחיזוק מעמד השחקן הישראלי למנהלת ליגת העל לגברים בכדורסל ולמנהלת ליגת העל גברים בכדורגל, בסך של 14.25 מיליון שקל, כאשר מנהלת ליגת העל לנשים בכדורסל קיבלה סכום של 750 אלף שקל בלבד וליגת העל לנשים בכדורגל לא קיבלה תמיכה כלל.

 

תקציבי קבוצות ליגת העל לנשים בכדורסל נשחקו בעונה האחרונה באופן משמעותי, כאשר במקום סכום של 450 אלף שקל לכל קבוצה שהובטח על ידי משרד התרבות והספורט בבג"ץ ביולי 2016, קיבלה כל קבוצה סכום של 313 אלף שקל בלבד.

 

יו"ר מנהלת ליגת העל לנשים בכדורסל הילה בר דוד: "הגיע הזמן לשים את הנשים על המפה, לא רק בספורט אלא גם בחלוקה שוויונית וצודקת של העוגה התקציבית. מאז כניסתי לתפקיד, לפני למעלה מחצי שנה, השקעתי זמן רב בפגישות עם ראשי ערים, נותני חסויות וגופי הממשלה המתקצבים את הספורט בישראל. למדתי את הנתונים ונדהמתי לגלות שרוב הכסף הוא כסף ציבורי, והוא תמיד הולך לאותו מקום. מדובר במערכת שלמה הדואגת שספורט הנשים ישרוד אבל לא יתקדם ויתפתח. משבר הקורונה רק חידד את עומק האפליה. הגברים משחקים ללא קהל ועדיין מקבלים עשרות מיליוני שקלים מהטוטו".

 

לאחרונה הודיעה יו"ר מנהלת ליגת העל לנשים בכדורסל למועצה להסדר ההימורים בספורט, כי לא תחתום על הסכם השיווק שהוצע על ידי המועצה להסדר ההימורים בספורט, בסכום של 500 אלף שקל לעונה הקרובה, וזאת בדרישה לקבלת סכום גבוה יותר, וזאת בשים לב גם לעובדה שמנהלת ליגת העל לגברים בכדורסל, מקבלת מהמועצה להסדר ההימורים בספורט, מדי שנה, סכום של 14 מיליון שקל לשנה.

 

קניסטר בר דוד הוסיפה גם בעניין כספי השיטור והסדרנות: "לא יעלה על הדעת שקבוצות הגברים יזכו למימון ציבורי בסך עשרות מיליוני שקלים, של הוצאות הסדרנות במגרשים, בעוד קבוצות הנשים ידרשו לממן את הוצאות הסדרנות בעצמן. מדובר באפליה מגדרית חמורה שהגיע הזמן לתקן. ממילא כיום אין קהל ואין הוצאות סדרנות ולכן יש לחלק את הכסף באופן שווה".

 

משרד הספורט עדיין לא לא מסר תגובה בנושא.
x