שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
ספורט ישראלי

דעה

האם שוב "קשה לשלוט" באוהדים?

עד מתי רשויות הספורט יתייחסו לאוהדי הספורט כאל ברברים בעדר שצריך לשלוט בהם, ולא כאל בני אדם שחושבים בעצמם? לתשומת לבו של ראש מטה שר התרבות והספורט החדש

אוריאל דסקל 10:1618.06.20

התחלנו. בעצם, אף פעם לא סיימנו. עד מתי רשויות הספורט בישראל יתייחסו לאוהדי הספורט כאל ברברים בעדר שצריך לשלוט בו ולא כמו בני אדם שחושבים בעצמם?

 

הבוקר בתוכנית הרדיו של ירון דקל וחיים לוינסון בכאן, התראיין גיא גוטמן, ראש מטה שר התרבות והספורט החדש חילי טרופר, על פתיחת ענף התרבות. כשנשאל על האפשרות של פתיחת אצטדיוני הכדורגל אמר: "קצת יותר קשה לנו לשלוט על קהל הכדורגל מקהל התרבות. מה שראינו מחוץ לבלומפילד בשבועות האחרונים לא מוסיף לזה".

 

 

גיא גוטמן,ראש מטה שר התרבות והספורט, חילי טרופר גיא גוטמן,ראש מטה שר התרבות והספורט, חילי טרופר צילום: עמית שאבי

 

צריך להבין, בלי קהל ענף הספורט בישראל יאבד את מקור ההכנסות העיקרי שלו - מה שיגביר את התלות ברשויות הספורט. מספר הצופים במחזור יכול לנוע בין 30 ל-70 אלף איש. אלו אנשים "רגילים" לחלוטין שאוהבים להגיע למגרשים ולצפות בקבוצתם באצטדיון. רובם לא "אולטראס" שעומדים רוב המשחק, ללא חולצה, ושרים שירים גסים.

 

כשהורידו את הגדרות במגרשים - בעקבות אסון אמיר רנד בחיפה - חששו שהאוהדים, שכל כך קשה לשלוט בהם, יפרצו למגרש כל דקה חמישית ושישית. זה לא קרה. ההפך, המגרשים החדשים הורידו את מפלס האלימות ביציעים וכמעט 100% מהמשחקים מסתיימים ללא פריצות למגרש.

 

כשבמשרד הספורט של חילי טרופר מדברים על "קושי בשליטה על אוהדים", מדובר בסטריאוטיפיזציה מיותרת של אוהדי כדורגל על ידי בכיר משרד הספורט. סטריאוטיפיזציה זו מצד הרשויות, והיחס שהיא גוררת מצד המשטרה והרשויות - היא אחת מהסיבות לאסון הילסבורו באנגליה באפריל 1989 שבמהלכו נמחצו למוות 96 אוהדי ליברפול, כך קבע דו"ח טיילור על האסון. יש לעשות מאמץ להפסיק עם זה.

 

בנוסף, בניגוד להצגות ואירועי תרבות, הכדורגל מתקיים באוויר הפתוח - מה שמקטין את הסיכוי להידבקות. אם מאשרים חתונה של 250 איש, אין שום סיבה לא לאשר פתיחת יציע עם 250 איש. במיוחד לאור העובדה שאין הרבה סבתות של החתן ביציעי הכדורגל.

 

 

אוהדי כדורגל אוהדי כדורגל צילום: ראובן שורץ

 

ונקודה אחרונה. בעולם כולו מדסקסים כרגע איך להכניס אנשים למגרשים כבר בספטמבר הקרוב. למשל, מדברים על מנוי שהוא מעיין "דרכון כדורגל", מה שמאפשר מעקב וזיהוי אנשים שמגיעים למגרשים. זה יכול לסייע אם התנאי להגעה למגרשים הוא מסכה על הפנים.

 

אם יוחלט על חובת מסכה ביציע - אוהד שלא יעשה זאת צפוי להיות מזוהה עם ידי תוכנת זיהוי פנים פשוטה ויקבל קנס לביתו. זה הליך די "פשוט" שמאפשר הכנסת אוהדים, אבל גם מונע ממשחקים להיות מסיבת הדבקה.

 

אפשר גם לחשוב אחרת על כל נושא האוהדים ולהכריז על "גושי משפחות/חברים" - להושיב 5 עד 10 אוהדים ביציע עם ארבעה כיסאות או יותר שמפרידים אותם מגוש אחר של אוהדים. אפשר להחליט שבספטמבר יאשרו לכל קבוצה לשחק עם 25% תפוסה ביציעים. אפשר לעשות הרבה דברים אבל בשביל זה צריך לדבר עם האוהדים עצמם ולא להתייחס אליהם כמו אל בהמות שקשה לשלוט עליהם בכניסה לדיר.

 

זה משהו ש"ראש מטה שר התרבות והספורט החדש" צריך להבין.

x