$
ספורט עולמי

לברון ג'יימס ביוזמה להעלאת אחוז ההצבעה בקרב השחורים בארה"ב

הכוכב צפוי לשחק כדורסל עד ספטמבר-אוקטובר - אז יתקיימו הסדרות המכריעות בפלייאוף ה-NBA, אבל יש לו משימה גם לחודש נובמבר - להוציא שחורים להצביע בבחירות לנשיאות

שירות כלכליסט 20:2311.06.20

לברון ג'יימס צפוי לשחק כדורסל עד ספטמבר-אוקטובר - אז יתקיימו הסדרות המכריעות בפלייאוף ה-NBA, אבל יש לו משימה גם לנובמבר: להוציא מצביעים שחורים להצביע בבחירות לנשיאות בארה"ב.

 

 

 

כוכב הלוס אנג'לס לייקרס וקבוצת ספורטאים ואנשי בידור שחורים יוזמים יחדיו תנועה שמטרתה להלהיב מצביעים שחורים ולמנוע הרתעת מצביעים בערים ברחבי ארה"ב לקראת הבחירות הקרובות, בהן יתמודד הנשיא דונלד טראמפ מטעם המפלגה הריפובליקנית מול סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן מטעם הדמוקרטים, כשברקע המחאות מצד האוכלוסייה האפרו-אמריקאית בארה"ב. "בגלל כל מה שקורה כרגע אנשים מתחילים להקשיב לנו - אנחנו מרגישים ששמנו את הרגל בדלת", אמר לניו יורק טיימס, שדיווח על היוזמה. "אנחנו מרגישים שאנחנו מקבלים תשומת לב ואוזניים, וזה הזמן שלנו לעשות את ההבדל".

 

לברון ג'יימס לברון ג'יימס צילום: איי פי

 

 

העמותה ללא מטרות רווח More Than a Vote תסייע לשחורים להירשם לבחירות בנובמבר וגם תחשוף טקטיקות לדיכוי הצבעה בקרב אוכלוסיות שחורות. בבחירות הקודמות מידע חסר ופייק ניוז במדיה החברתית ובתקשורת פגעו באחוזי ההצבעה. בארגון הולכים להתמקד במדינות ובמחוזות הבעייתיים ביותר, לפי ESPN.

 

לברון ג'יימס יעבוד לצד דריימונד גרין מגולדן סטייט ווריירס, אריק בלדסו ממילווקי, טריי יאנג מאטלנטה, אודוניס האסלם ממיאמי וכוכבים אחרים בליגה, כשכל אחד יתמקד בעיר שהוא משחק בה או העיר בה גדל. גם הקומיקאי קווין הארט מצטרף למשימה.

 

"כן, אנחנו רוצים שאתה תצא החוצה ותצביע אבל אנחנו גם נסייע לך עם זה", אמר ג'יימס, "אנחנו ניתן רקע, נסביר איך להצביע ונסביר מה הצד השני עושה כדי למנוע ממך להצביע".

 

ג'יימס הוביל את היוזמה בגלל תסכול עמוק שלו מהריגתו של האזרח האפרו-אמריקאי ג'ורג' פלויד על ידי שוטרים במיניאפוליס. "גזענות תמיד היתה חלק מהעולם, חלק מאמריקה" אמר ג'יימס. "שנאה באמריקה, במיוחד לאפרו-אמריקאים, מורגשת כל יום" (ג'יימס חווה וונדליזם על רקע גזעני בביתו בלוס אנג'לס לפני מספר שנים). לדבריו, "זה מוסתר רוב הימים אבל זה חי כל יום. אני חושב על אמא של אמט טיל (ילד שהוכה למוות על ידי שני לבנים גזענים ב-1955) וסיבה שהיא החליטה לאשר קבורתו עם טקס עם ארון פתוח - היא רצתה להראות לעולם מה הבן שלה עבר. היא רצתה להראות לעולם את השנאה באמריקה. לא משנה כמה כסף יש לך, כמה מפורסם אתה, כמה אנשים מעריצים אותך, להיות שחור באמריקה זה קשוח".

 

ב-2016 מספר השחורים הצעירים שהצביעו רשם ירידה. "אנחנו לא נתן לזה לקרות שוב", אמר ג'יילן רוז, פרשן ESPN ושחקן NBA לשעבר לניו יורק טיימס.

 

לפי ESPN, ג'יימס יגייס עוד ספורטאים ובדרנים שחורים למען המטרה.

 

 

 

x