$
ספורט ופוליטיקה

מה עשוי להפיל את הרכישה הסעודית של ניוקאסל?

כוחות כלכליים ומדיניים מהמפרץ הפרסי עשויים להיתקל בחומה בירוקרטית של אירופאים ובריטים - ועשויות להיות לכך משמעויות מרחיקות לכת לגבי עתיד הכדורגל

אוריאל דסקל 08:5711.06.20
בסוף 2019 בית המשפט בסעודיה פסק עונש מוות לחמישה מהמעורבים ברצח העיתונאי ג'מאל חשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול באוקטובר 2018. בית המשפט גזר עונשי מאסר שונים על שלושה מעורבים נוספים ברצח העיתונאי, שמתח ביקורת על מוחמד בן סלמאן (MBS), השליט דה פקטו של סעודיה. המקורבים ביותר ל-MBS זכו לחנינה.

 

 

לגופי המודיעין ברחבי העולם אין ספק שבן סלמאן הורה על הרצח של חשוקג'י. גם לארוסתו של חשוקג'י, האטיס צ'נגיז, אין ספק בכך. לכן ביקשה מהפרמיירליג למנוע מקרן ההשקעות הממלכתית של סעודיה לרכוש את ניוקאסל יונייטד דרך מבחן הנאותות של הליגה.

 

דניאל ג'י, עורך דין אנגלי שעובד עם קבוצות פרמיירליג וגופים מסחריים המעוניינים לרכוש קבוצות בפרמיירליג, טען בפני כלכליסט שמבחני הנאותות של הפרמיירליג יתקשו למנוע מקרן ההשקעות הסעודית לרכוש את ניוקאסל בגלל החשש המבוסס למעורבותו של MBS - עם זאת, יש קייס לביטול בגלל "השתתפות בפעילות פיראטית".

 

סיפור מורכב

 

הסיפור כאן מורכב ומתובל בהרבה נפט וחול מהמפרץ הפרסי. הקרב הדיפלומטי המתיש בין קטאר לסעודיה גרם לסעודים לבצע כמה פעולות העשויות למנוע מהסעודים "לעשות קטאר" ולרכוש "כוח רך" בכדורגל האירופי.

 

איך? ב-2017 הוקמה בסעודיה חברת beoutQ, שמטרתה היתה לחסל את חברת beIN, הזרוע הספורטיבית של אל-ג'אזירה, אימפריית התקשורת הקטארית. בעשור וקצת האחרונים beIN רכשה זכויות שידור ביותר מ-15 מיליארד דולר כדי לשדר ספורט בשידור ישיר ל-24 מדינות מעומאן ועד מרוקו ובעוד 19 שווקים אחרים ברחבי העולם. ב-2017 חברת beIN נחסמה בבחריין, סעודיה, איחוד האמירויות ומצרים, כחלק מהחרם הדיפלומטי והכלכלי של המדינות הללו נגד קטאר. חברת beoutQ הוקמה בסעודיה כדי לשדר את המשחקים ששודרו ב-beIN לתושבי המדינות בצורה "פיראטית".

 

מוחמד בן סלמאן מוחמד בן סלמאן צילום: אי פי איי

 

 

כאשר ליגות כגון הפרמיירליג - שנהנתה מהכנסה של כ-1.5 מיליארד ליש"ט מ-beIN - פנו אל השלטון הסעודי בהקשר beoutQ, הסעודים דחו את האשמות שמדובר בחברה סעודית והפנו אצבע מאשימה לחברות בקולומביה וקובה (שדחו את ההאשמות). חברת beoutQ "גנבה" גם את שידורי המונדיאל האחרון ולמרות פעולות משפטיות של beIN, השידור לא הופסק.

 

בתי משפט בצרפת ובארה"ב קבעו כי מדובר בפיראטיות ולאחרונה גם ארגון המסחר העולמי (WTO) הודיע שיוציא דו"ח שקובע כי הסעודים קשורים ל-beoutQ, שמטרתה לחסל את beIN.

 

מבחינת הפרמיירליג - בניגוד לרצח של חשוקג'י, והפשעים נגד האנושות של הסעודים בתימן - מדובר בגבול שלא חוצים. כמו כן, קטאר מפעילה לחץ על הפרמיירליג דרך beIN, בעלת זכויות שידור של הפרמיירליג, כדי למנוע מהסעודים לרכוש את ניוקאסל.

 

כרגע, כך נראה, זה מה שמונע את רכישת ניוקאסל. מבחן הנאותות אמור לקחת בין שלושה שבועות לחודש, אבל אנחנו כבר בחודש השלישי שלו. והסעודים, שכבר שילמו מקדמה של 17 מיליון ליש"ט למייק אשלי, הבעלים של ניוקאסל, לא מעוניינים לוותר על הנכס.

 

 

הבעלים של ניוקאסל, מייק אשלי הבעלים של ניוקאסל, מייק אשלי צילום: גטי אימג'ס

 

 

העניינים מסתבכים כשלוקחים בחשבון שלסעודיה ובריטניה יש היסטוריה ארוכה ומערכת יחסים כלכלית מורכבת ומשתלמת ביותר לבריטים.

 

הפרמיירליג עוד יכולה לצאת מהפלונטר הדיפלומטי אם תצליח לגרום לסעודים לסגור את beoutQ, למצוא איזשהו שעיר לעזאזל (כמו במקרה חשוקג'י), לשלם פיצויים כלשהם וב-2022 לפתוח מכרז תחרותי על הזכות לשדר את הפרמיירליג במזרח התיכון ובצפון אפריקה. או שהליגה יכולה לעשות את הדבר הנכון מוסרית ולמנוע ממוחמד בן סלמאן, דיקטטור שאחראי להרג וסבל ברחבי המפרץ הפרסי, לרכוש קבוצת כדורגל. כן... בטח.

 

בינתיים במנצ'סטר

 

מנצ'סטר סיטי, שבבעלות השייח' מאנסור מאבו דאבי, גם כן נמצאת בימים אלו ב"ימים גורליים".

 

סיטי מציגה השבוע ב-CAS, בית המשפט הגבוה לערעורים בספורט, את טענותיה נגד ההחלטה של אופ"א להרחיקה מליגת האלופות.

 

אם תיכשל בערעור, סיטי עשויה לסבול מנזק בשווי 200 מיליון ליש"ט. מלבד קנס של כ-27 מיליון ליש"ט, הקבוצה הכניסה כ-80-85 מיליון ליש"ט בשנתיים האחרונות בליגת האלופות ועוד 10 מיליון ליש"ט מבונוסים מנותני החסות הקשורים לליגת האלופות וימי משחק בליגת האלופות. בנוסף, שחקנים כגון קווין דה בריינה עשויים לשקול את עתידם בקבוצה במקרה של הרחקה מליגת האלופות. ההשלכות המקצועיות והכלכליות יהיו עצומות.

 

מנצ'סטר סיטי - לפי מסמכים ואי-מיילים שפורסמו בדר שפיגל בסיוע "פוטבול ליקס" - עברה על חוקי הפייר פליי הפיננסי ואחרי שאופ"א ביצעה את החקירה שלה, בפברואר הוחלט על ידי ארגון הכדורגל האירופי על הרחקה משנתיים מליגת האלופות.

 

לפי CAS החלטה צפויה להתקבל ביולי.

 

עד יולי ייתכן גם שתהיה החלטה של הפרמיירליג בהקשר של סעודיה ורכישת ניוקאסל.

 

מדובר בצומת דרכים עבור הכדורגל האירופי. התמודדות, בסיוע גורמים בינלאומיים, מול גורמים עם כיס ללא תחתית שמשבשים את השוק ומפירים חוקים ותקנות - או ללכת לכיוון התקפלות בפני ההון הבלתי נגמר מהמפרץ הפרסי.
x