$
ספורט ישראלי

יומן פגרת קורונה: מכבי ת"א כדורסל צריכה שתי קבוצות

העסק הגדול ביותר בספורט הישראלי כבר מזמן גדול מדי על הליגה המקומית. הפתרון שהקורונה, ככל הנראה, מזרזת: שתי קבוצות מכבי תל אביב. אחת לליגה הישראלית ואחת ליורוליג

אוריאל דסקל 22:2710.05.20

בפברואר השנה, ישב דני פדרמן בכנס שוק ההון של כלכליסט, והסביר שהליגה הישראלית היא משקולת על קבוצת הכדורסל והמותג החזק ביותר בספורט הישראלי, מכבי פוקס תל אביב. "התחרות שלנו כיום היא לא מול הפועל תל אביב", אמר פדרמן, "התחרות שלנו היא מול (ליאו) מסי בברצלונה, כי ילד בן שמונה באינסטגרם יודע מה מסי עושה ברגע זה. אנחנו גדלנו על מיקי ברקוביץ' וטל ברודי, והדור החדש עוקב אחרי שחקנים שנמצאים באירופה ובארצות הברית. צריך למצוא איזון, לגדל שחקנים צעירים וגם להביא שחקנים אטרקטיביים שאותם ילדים בני שמונה יזדהו איתם".

 

 

 

פדרמן הוסיף שאין תועלת עסקית בהתמודדות בליגת העל בכדורסל. "בעיניים כלכליות, הליגה המקומית לא קיימת. מבחינה כלכלית יותר נכון למועדון ספורט לשחק ברמה הבינלאומית, אך לנו יש חיבור למדינה, רגש, ציונות. אין ספק שבפועל עדיף לקבוצה לשחק מול ריאל מדריד מאשר לשחק מול קבוצה באשדוד. זו שאלה שרלוונטית לכל הספורט העולמי, אותה תהייה האם יש מקום לספורט המקומי. בארצות הבית לא קיים ספורט מקומי, יש תחרות בין מדינות, קליפורניה נגד טקסס למשל - והספורט המקומי תפקידו לגדל את הכשרונות".

 

דני פדרמן דני פדרמן צילום: יריב כץ

 

אמש, מכבי ת"א של פדרמן שלחה יו"ר המינהלת, שמואל פרנקל, מכתב בו טענה: "אנו מחויבים במקביל לליגה הישראלית גם ליורוליג, שפירסם את הלו"ז שלו כבר ב-23 באפריל - עוד לפני המינהלת. כאשר הלו"ז שפורסם על ידי המינהלת בישיבה מתנגש עם לו"ז היורוליג. בישיבה כלל לא הייתה התייחסות לחפיפה. לכן הבהרנו, ואנחנו מבהירים שוב, כי אם תצא הודעה שהיורוליג חוזרת, מכבי לא תוכל להשתתף במשחקי הליגה המפורסמים".

 

או בקיצור, מכבי תל אביב טוענת שלא תתחרה בליגת העל אם היורוליג תחזור - וזאת בגלל התנגשות בתאריכי משחקים.

 

התגובה העיקרית של הדירקטוריון של מנהלת הליגה היא לאיים שמכבי תל אביב לא תהיה זכאית לפיצויים מהמדינה במקרה שלא תשחק בליגת העל בגלל השתתפותה ביורוליג. לא ידוע על איזה סכום מדובר עדיין. כמו כן, לא ברור בכלל כמה ליגת על בלי מכבי תל אביב שווה משהו.

 

ואולם, השאלה הגדולה היא אם מכבי תל אביב צריכה - בעידן הקורונה ואחריה - להתעסק עם הכסף הקטן וכאב הראש הגדול שנקרא "כדורסל ישראלי".

 

 

מכבי תל אביב נגד אפס אנאדולו מכבי תל אביב נגד אפס אנאדולו צילום: עוז מועלם

 

עזיבה או קבוצת פיתוח? 

לא כולם בהנהלת מכבי תל אביב חושבים כמו פדרמן. וזה רק הגיוני. מכבי תל אביב היא "מותג ישראלי" ולכן צריכה להשתתף בליגה הישראלית (גם לפי סעיפים בחוזה עם היורוליג). כמו כן, גם התארים משחקים תפקיד. ביורוליג מכבי לא תזכה באליפות בכל עונה ואם תשתתף במסגרת האירופאית בלבד, תתקשה לתחזק את המותג הווינרי שלה בלי הנפת צלחת האליפות השנתית שלה.

 

ואולם, במכבי תל אביב יש הסכמה די ברורה שאם בעתיד היורוליג תגדל ומספר המשחקים בעונה יגדל, צריך למצוא פתרון להשתתפותה בליגה הישראלית: עזיבה או הפיכת הקבוצה בליגה הישראלית למעין "קבוצת פיתוח".

 

נראה שהקורונה מזרזרת את התהליכים האלה.

 

מכבי תל אביב, ככל הנראה, תצטרך למצוא פתרון לסיום העונה בישראל במקביל לסיום עונת היורוליג. איך הפתרון הזה ייראה? קבוצת נוער מתוחזקת בליגה, כשהקבוצה החזקה תתחרה בתחרות המשמעותית באמת.

 

כאמור, לפי הבעלים של המועדון, התחרות של מכבי תל אביב היא כבר לא הפועל תל אביב ואפילו לא הפועל ירושלים. לא מבחינה ספורטיבית ולא מבחינה תקציבית. הפתרון שהקורונה, ככל הנראה, תזרז: הקמת שתי קבוצות למכבי תל אביב בכדורסל. אחת ליורוליג - שתתוקצב בהרבה יותר כסף וגם תהיה אחראית לרוב ההכנסות. והשנייה: מעיין קבוצת פיתוח זולה. ישראליי מוכשרים (הכי מוכשרים ישחקו בקבוצת היורוליג), זרים צעירים וזרים שאולי יתפתחו יפה וכל מיני הימורים (הקאמבק של גלן רייס ג'וניור?!). או בקיצור: קבוצה כמו כל קבוצה אחרת בליגת הכדורסל הבכירה של ישראל.

 

x