$
עסקי ספורט

החזרה של הפרמיירליג עוד רחוקה

בינתיים בתעשייה - בעיקר השחקנים ואנשי המקצוע - מתלוננים שהממשלה ורשויות הכדורגל נואשות מדי להחזיר את הכדורגל ועושות זאת מהר מדי ומופקר מדי

שירות כלכליסט 12:4606.05.20
החזרה האפשרית של הפרמיירליג נראית עוד רחוקה ובתעשייה - בעיקר השחקנים ואנשי המקצוע - מתלוננים שהממשלה ורשויות הכדורגל נואשות מדי להחזיר את הכדורגל ועושות זאת מהר מדי ובצורה מופקרת.

 

רופאי קבוצות הפרמיירליג הוציאו מסמך עם "100 דאגות ושאלות" לגבי דברים כגון הדבקה, ביטוח ובעיות מנטליות של שחקנים. המסמך ממליץ נגד חזרה למשחקים בזמן הקורונה, שחקנים מתלוננים שלא מדברים איתם ונראה שבעלי הקבוצות והממשלה דוחפים את כולם לחזרה מוקדמת מדי בשביל להסיט קצת מתשומת הלב מניהול המשבר הבריטי בצורה מאוד בעייתית. בריטניה בקצב להפוך למדינה האירופית עם הכי הרבה מתים מקורונה.

 

 

 

"זה ירים את רוח האומה" הסביר דומיניק ראב, שר החוץ הבריטי, את הלך הרוח בממשלה של בוריס ג'ונסון. סטיב פאריש, יו"ר קריסטל פאלאס, הסביר "לעומק" את ההכרח להחזיר שחקנים למגרשים. "זה גם קשור לכסף" אמר פאריש. "וצריך שיהיה איכפת לנו מהכסף. אנשים לא מבינים את ההשלכות הכספיות הגדולות". פאריש טוען שהבור הכלכלי אליו הפרמיירליג תיפול יהיה בעומק של כ-1 מיליארד ליש"ט.

 

הקבוצות יפסידו את כסף זכויות השידור אם לא יסיימו את העונה. ההנחה היא היא שגם יפסידו מיליונים רבים מכך שאי אפשר יהיה למכור כרטיסים למשחקים וככל הנראה בעתיד הנראה לעין לא יהיו משחקים עם קהל עד שיהיה חיסון יעיל לקורונה.
דגל צ'לסי עם סמל פרמיירליג דגל צ'לסי עם סמל פרמיירליג צילום: איי אף פי

 

הסגלים לא חזרו לאימונים. כשיחזרו לאימונים, יצטרכו לעבור בדיקות קורונה קבועות. כרגע יש מחסור בבדיקות - גם לצוותים רפואיים. שחקנים חוששים שידביקו את בני משפחותיהם. "יש סיכון מסוים בחזרה לאימונים" אמר די סמית', מאמן אסטון וילה ל"סקיי ספורטס". "יש לי שחקן עם אסטמה. יש לנו שחקן עם אמא שמתאוששת מסרטן וחיה ביחד המשפחה. אנחנו צריכים להיות מאוד זהירים". "רוב השחקנים מפוחדים" אמר סרחיו אגוורו, חלוץ מנצ'סטר סיטי.

 

בנוסף, יש עוד 92 משחקים שאמורים להיות משוחקים באצטדיונים נטרליים וריקים במשך תקופה קצרה לפי "פרויקט ההתחלה מחדש" שהתחילו בפרמיירליג. המועדונים לא הצליחו להגיע להסכמה לגבי האצטדיונים. המועדונים גם לא הסכימו לגבי המשך העונה והמשמעות שלה. האם יהיו יורדות ליגה או לא, למשל. ונראה שכל מועדון פועל לפי אינטרס אחר.

 

כוכב פרמיירליג דיבר עם 365 football וטען שהוא ממש לא מעוניין לחזור לשחק כדורגל כרגע ושרשויות הכדורגל ממש לא משתפות את השחקנים בהחלטות. "זה היה נחמד אם היו מדברים איתנו לגבי פרויקט התחלה מחדש. חושבים שאנחנו פתים שחייבים לשחק ולסכן את הבריאות שלנו. הרבה מהבחורים פשוט לא חושבים על לשחק כדורגל כרגע ולא ירצו לשחק בעוד ארבעה שבועות".

 

ועדיין, המועדונים יהיו חייבים להגיע לסיכומים ולקבל החלטות מהר.

 

בינתיים, בליגות הנמוכות יותר - מצפים למכה קשה יותר.

 

ריק פארי, מנהל הפוטבול ליג באנגליה (הליגות המקצועניות שמתחת לפרמיירליג), טען שהמועדונים בליגות שלו יהיו בהפסדים של יותר מ-200 מיליון ליש"ט בסוף העונה. פארי דיבר עם הפרלמנט הבריטי. הוא טוען שצריך "ריסט אמיתי אחרי הקורונה" ושמועדונים לוקחים הלוואות "בערימות". הוא טוען ש"קשה לדעת מי יפשוט רגל".

 

לפי פארי את הליגות צריך לסיים לפני ה-31 ביולי כי "יהיו בעיות עם החוזים". כ-1,400 שחקנים בליגות הנמוכות באנגליה מסיימים את החוזה שלהם ביולי.

 

כמו כן, פארי טוען ש"כספי המצנח" - הסכומים שמקבלות היורדות מהפרמיירליג לאורך מספר שנים בליגות הנמוכות - הם "רוע שצריך לבטל".

 

לפיו: "יש לנו שישה מועדונים בצ'מפיונשיפ שמקבלים כספי מצנח של כ-40 מיליון ליש"ט. שאר 18 המועדונים מקבלים 4.5 מיליון ליש"ט - והם מתקשים. אנחנו צריכים לדעת מה הכיוון שלנו בשנתיים-שלוש הבאות. אנחנו צריכים תקווה. אנחנו צריכים תוכנית ברורה לגבי העתיד לטווח הארוך".
x