$
עסקי ספורט

מנהלת הליגה: "הכדורסל הישראלי בסכנת קריסה"

לפי הודעת המנהלת, "קבוצות ליגת העל בכדורסל ספגו נזק של כ-100 מליון שקל ובלי עזרה מיידית של משרד האוצר והספורט לא נצליח לעבור את המשבר"

שירות כלכליסט 12:1128.04.20

הבוקר, ביום הזיכרון, מנהלת הליגה בכדורסל הוציאה הודעה דרמטית על עתיד של הכדורסל הישראלי. ההודעה יוצאת כ-24 שעות לאחר שפורסם כי הפועל חולון, אחת מקבוצות ליגת העל, בקשיים תזרימיים בעקבות משבר הקורונה.

 

הודעת המנהלת: "בהמשך לידיעות אמש על מצבה התזרימי של הפועל חולון, פנה הבוקר יו״ר המנהלת שמואל פרנקל למשרד הספורט וביקש להעביר מיידית כספים לקבוצות ליגת העל על מנת למנוע קריסתן ולפגוע באפשרות חזרה של הליגה". לפי הודעת המנהלת, "קבוצות ליגת העל בכדורסל ספגו נזק של כ-100 מליון שקל ובלי עזרה מיידית של משרד האוצר והספורט אנו לא נצליח לעבור המשבר ולחזור לשחק בארץ ובאירופה".

 

מירי רגב, שרת התרבות והספורט מירי רגב, שרת התרבות והספורט צילום: אלכס קולומויסקי

 

המנהלת לא פרסמה נתונים מדויקים לגבי הנזק של 100 מיליון שקל. הסכם זכויות השידור של מנהלת הליגה שווה לה 50 מיליון שקל למשך שלוש שנים.

 

המנהלת, ככל הנראה, מתכוונת שהנזק של 100 מיליון שקל הוא גם נזק עתידי. "גם חזרה אפשרית למשחקים בלי קהל זה נזק מתמשך עצום מכיוון שההכנסות ממינויים וכרטיסים מהוות חלק משמעותי מתקציב הקבוצות", נכתב בהודעה. "יש לזרז את הפיצוי של משרד האוצר ובינתיים לדאוג לכך שהטוטו ישלים את התשלום למנהלת לעונה זו על מנת שהמשחקים יימשכו והטוטו ימשיך עמנו בשיתוף הפעולה". במנהלת הוסיפו: "אנו מצפים משרת הספורט לפעול מיידית בנושא, אחרת קבוצות לא יוכלו לשחק בעונה הבאה ולא תהיה ליגת כדורסל בישראל".

 

ממשרד התרבות והספורט נמסר כי "המשרד פעל כבר מראשית השנה על מנת להעביר מקדמות לגופי הספורט החל מחודש פברואר. כמו כן, סמוך לחג הפסח, אישרה ועדת התמיכות המשותפת למשרד ולטוטו תשלום מקדמות לאגודות הספורט בשיעור של 40% מהתמיכה שניתנה להם בשנת 2019, והכספים הועברו לכ-650 אגודות (מתוך 850) עוד טרם החג, כך שמצבן התזרימי בשנת 2020 טוב יותר ביחס לתזרים עד שנת 2019.

 

"באשר לכספים בגין הסכמי השיווק בין מינהלת הכדורסל לבין הטוטו: בהתאם לאופי ההסכם ומהותו, הסכמי השיווק מבוססים על תשלום כנגד ביצוע, ומאחר שבימים אלו לא מתקיימת כלל פעילות - לא ניתן להעביר כספים למנהלת הכדורסל ללא תמורה. המועצה תשמח לשלם את יתרת כספי השיווק לכשתתקבל את התמורה.

 

"הסכם השיווק אינו חלק מדיוני ועדת התמיכות המשותפת ואינו מהווה תחליף לכספי תמיכה, שכבר הועברו לאגודות כפועל יוצא מהפעילות המאומצת של ועדת התמיכות המשותפת למשרד ולטוטו.

 

"משרד התרבות והספורט פועל יחד עם משרד אוצר במסגרת וועדה בין משרדית משותפת, על מנת לסייע לגופי הספורט לשוב לשגרת פעילות מלאה. במסגרת זו, ראשי מנהלות הליגה זומנו לישיבה בתחילת השבוע הבא עם הוועדה הבין משרדית של משרד התרבות והספורט והאוצר. כמו כן, בהתאם לסיכום של המשרד מול משרד האוצר, הקבוצות יכולות להסתייע בקרן הייעודית של משרד האוצר לסיוע בגין נזקי התפרצות נגיף הקורונה .

 

כמו כן, ככל שהמנהלות יחליטו שהם מעוניינים לחדש את הליגה, ויינתן אישור של משרד הבריאות, היכולת לסייע תהיה גדולה יותר.

x