ספורט עולמי

יומן פגרת הקורונה: לכדורגלניות המקצועניות יש סיבות טובות לחרדה

בדיקה של איגוד הכדורגלנים המקצוענים העולמי גילתה עלייה חדה בתסמיני חרדה ודיכאון של כדורגלנים במהלך פגרת הקורונה. עוד נחשף כי כדורגלניות חרדות יותר בקשר לעתידן - ויש להן סיבה טובה: עתיד כדורגל הנשים נמצא בסכנה. אולי מה שיציל את המצב הוא מונדיאל משותף לנבחרות גברים ונשים שיהפוך לאירוע ספורט גדול יותר מאשר האולימפיאדה

אוריאל דסקל 10:4623.04.20

בדיקה של איגוד הכדורגלנים המקצוענים הגלובלי, FIFPro, גילתה שהיתה עלייה חדה בתסמיני חרדה ודיכאון בקרב כדורגלנים במהלך פגרת הקורונה.

 

המחקר התבצע במהלך מרץ ותחילת אפריל על ידי איגוד הכדורגלנים המקצוענים באוסטרליה, בקרב 150 שחקנים בפיקוח של וינסנט גוטבארז', המנהל הרפואי של FIFPro. הממצאים מדאיגים: 77% מהכדורגלנים והכדורגלניות במחקר הביעו דאגה עמוקה לגבי הקריירה שלהם. 58% מהשחקנים הראו תסמינים של חרדה ו-45% הראו תסמינים של דיכאון. בזמנים "רגילים" הכדורגלנים חשופים יותר לבעיות נפשיות מאשר האוכלוסייה הכללית, ונראה שגם בזמני משבר הכדורגלנים חשופים יותר לחרדות בקשר לעתידם המקצועי ובכלל. לפי FIFPro מספר השחקנים שחשים במצוקה נפשית הכפיל את עצמו.

 

נבחרת ארה"ב בכדורגל נשים. סיבה מוצדקת לדאגה נבחרת ארה"ב בכדורגל נשים. סיבה מוצדקת לדאגה צילום: גטי אימג'ס
ב-FIFPro טוענים שהחרדות של הכדורגלניות עוד יותר "מוצדקות" מאחר שיש סיכון ממשי שכדורגל הנשים יפגע מהקורונה בצורה הרבה יותר קשה מאשר כדורגל הגברים. יואנס בר-הופמן, מזכ"ל FIFPro, אמר כי "המגמה בכדורגל הנשים לפני הקורונה היתה חיובית אבל הענף עדיין נשאר במצב עדין. אנחנו רואים איום ממשי על חלק מהתוכניות לקידום כדורגל הנשים שיסגרו או לא יראו אותו דבר אחרי המשבר. ההשפעות לטווח הארוך של המגפה מבחינת שיוויון וגיוון במשחק שלנו יהיו קשות הרבה יותר על הצד הנשי של המשחק".

 

מי ישקיע בכדורגל נשים

 

אחת מהסיבות לקושי המסתמן היא העובדה שרוב החוזים לכדורגלניות הם לשנה אחת בלבד, ושגופים ללא מסורת השקעה בכדורגל הנשים, עשויים לבטל את השקעתם בענף זה בגלל ירידה משמעותית בהכנסות הפעילות המרכזית שלהם. יש לציין כי למרות החשש האמיתי לשכרן, כדורגלניות רבות הודיעו על תרומות נדיבות לצוותים הרפואיים במדינות שלהן. 

 

פיפ"א טענה השבוע שהשקעה מתוכננת בכדורגל הנשים של 1 מיליארד דולר על פני 4 שנים לא תיפגע בגלל הקורונה. אבל החשש שההשקעות האחרות יעלמו - קיים ומאוד ריאלי. "עכשיו זה הזמן לקיים שיח לגבי כדורגל הנשים - לא בעוד כמה שבועות או כמה חודשים", אמרה אמנדה ואנדרוורט, האחראית על כדורגל הנשים מטעם FIFPro. "אנחנו עם חששות עמוקים שההשקעות בכדורגל הנשים פשוט לא יהיו שם, מה שיקשה מאוד על צמיחה אורגנית של המשחק".

 

יורו הנשים, שהיה אמור להתקיים בקיץ 2021 נדחה לקיץ 2022 בעקבות דחיית יורו 2020 לגברים לקיץ 2021. יהיו דחיות נוספות של טורנירים בכל הגילאים. הטורנירים הבינלאומיים הללו הביאו המונים למסכים וכדורגל הנשים השתמש בפלטפורמה שקיבל כדי לקדם עצמו במדינות רבות. לא ברור אם הפלטפורמה הזו תשתנה או תדעך.

 

יש פתרונות אפשריים

 

זה כנראה אף פעם לא יקרה, בגלל שהכדורגל תקוע בשמרנות שגם מגפה עולמית ומשבר כלכלי חסר תקדים לא יוציאו אותו ממנה - אבל צריך לחשוב טוב-טוב על הפיכת המונדיאל והיורו לטורניר כדורגל אחד. לנשים ולגברים.

 

במקום טורניר המונדיאל המתוכנן והמנופח של 48 קבוצות גברים - שחלקן לא ראויות להיות על הבמה העולמית - צריך לייצר טורניר משותף עם 24-32 נבחרות גברים ו-16 נבחרות נשים עם אפשרות להגדלה. כדאי להבהיר - זה לא אומר שכדורגלנים ישחקו נגד כדורגלניות. פשוט במקום שלושה משחקי גברים ביום, ישוחקו שני משחקי גברים ושני משחקי נשים - לא במקביל.

 

כדורגל נשים. מונדיאל אחד לשני המינים כדורגל נשים. מונדיאל אחד לשני המינים צילום: רויטרס
הטורנירים המשותפים ישוחקו במהלך חודש וקצת. משחקים של גברים בשעות מסוימות ומשחקי הנשים בשעות אחרות. כשמגיעים לשלב הנוק-אאוט - בימים שאין כדורגל גברים על המסך, ישחקו הנשים ולהפך. ככה יהיה פסטיבל כדורגל אמיתי כל ארבע שנים, שמערב ומשלב את כולם. חגיגה מפוארת של כדורגל גברים איכותי וכדורגל נשים איכותי. סביר מאוד להניח שכך גם יגדל מספר הצופים בכדורגל נשים ומספר הצופות בכדורגל גברים.

 

אנחנו יודעים שבאולימפיאדות יש שיעור גבוה יותר של צופות מאשר במונדיאלים מהסיבה הפשוטה - שגם אם הן אינן צופות בספורט ביום-יום, הפסטיבל הספורטיבי בו משולבות נשים כחלק טבעי מהתחרויות, מושך אותן לצפות בטלוויזיה. כפועל יוצא מכך אירועים אלה מושכים גם הרבה יותר חסויות וספונסרים שמעוניינים לפנות לקהל רחב יותר מאשר מפרסמי בירה ורכבים.

 

הבמה המשותפת תהפוך את ההשקעה בכדורגל הנשים למשתלמת הרבה יותר עבור גורמים עסקיים, גורמים ממשלתיים ורשויות הכדורגל. צריך לציין שההשקעה של רשויות הכדורגל בכדורגל נשים היא אפסית ביחס להשקעה בכדורגל גברים - גם כשמדובר בכסף ממשלתי. כך שיש כאן בסיס מוסרי לשינוי המשמעותי במתכונת המונדיאל. ובעיקר - ההחלטה הזו  יכולה להיות הברקה עסקית. במקום עוד משחקים של קורסאו נגד קטאר במונדיאל הגברים - אפשר לקיים משחקים בין מדינות כדורגל אמיתיות, של נשים. אלו משחקים שהוכחו כפצצות רייטינג של ממש במונדיאלים האחרונים.

 

פסטיבל כדורגל - ללא החלוקה הזו של "כדורגל נשים" ו"כדורגל גברים" - עשוי להיות אירוע ספורט אחד גדול יותר מאשר האולימפיאדה. והמשמעות הישירה של המהלך היא יותר כסף לכדורגל. לכדורגל הגברים, ולא פחות חשוב: לכדורגל הנשים.

 

 

x