$
עסקי ספורט

משבר הקורונה

יומן פגרת קורונה: מה ששבור נשבר עוד יותר

לוח השנה של הכדורגל כבר נשבר. והנה סוד די גלוי: הוא היה שבור מעומס עוד לפני הקורונה. אפשר לחבר אותו כדי שיראה כמו משהו שמזכיר את מה שהיה מעוות פעם, ואפשר לראות שיש כאן הזדמנות לשנות משהו שצריך לשנות

אוריאל דסקל 10:5622.04.20

לפגרת הקורונה הולכת להיות השפעה רבה על לוח הזמנים של הכדורגל בשנים הקרובות. זה הזמן לחשוב קצת יותר יצירתי מבדרך כלל.

 

אלכסדר צ'פרין, נשיא אופ"א, מעוניין שעונת 2020/21, תתחיל ב-12 בספטמבר 2020. לשם כך באופ"א צפויים להודיע שהתוכנית של הארגון היא לסיים את הליגות ביוני-יולי ולדחוס את המשך ליגת האלופות לאוגוסט. כמו כן, אופ"א שוקלת למנוע מליגות שסיימו את העונה מוקדם להירשם לתחרויות של אופ"א בעונת 2020/21. מן הסתם, כל המשחקים צפויים להתקיים ללא קהל. "הדבר החשוב ביותר הוא לשחק. זה עדיין מוקדם לדעת מי לא יכול להצליח לסיים את העונה", אמר צ'פרין בראיון לעיתונות האיטלקית.

 

ואולם, לוח הזמנים הצפוי של אופ"א כבר הביא לסיום העונה של הליגה ההולנדית. ממשלת הולנד החליטה אמש שלא יהיו אירועים בהולנד עד ה-1 בספטמבר. המשמעות היתה שההולנדים לא יכולים להשלים את העונה ולכן הודיעו על סיומה. בהמשך השבוע הם יקבלו החלטה לגבי אלופה, יורדות לליגת המשנה וכו'. בלגיה החליטה על סיום הליגה מוקדם יותר החודש.

 

רק מחר (ה') נדע אם ההחלטות ולוחות הזמנים של אופ"א ישתנו בעקבות ההחלטה ההולנדית, אבל המשמעות של לוחות הזמנים של אופ"א היא שכל הליגות - גם הישראלית - יצטרכו להסתיים עד אוגוסט. ואם לא - אז אופ"א תחשוב על "פרוטוקול סיום ליגה" מקובל מבחינתה. לאופ"א חשוב שהליגות יסיימו את העונה כמו שצריך כדי שבעונה הבאה יהיו תחרויות אירופאיות כמו מדי שנה.

 

משחק בליגה האיטלקית מול יציעים ריקים, רגע לפני ביטול המשחקים משחק בליגה האיטלקית מול יציעים ריקים, רגע לפני ביטול המשחקים צילום: איי פי

 

בכל מקרה, נראה שבעונה הבאה - לא משנה מה יקרה העונה - יהיה קשה, יותר מתמיד, לדחוס את לוח השנה של כדורגל הנבחרות וכדורגל המועדונים לאותו לוח שנה. "אנחנו לא יודעים מה יקרה בהמשך העונה הקרובה", אמר בכיר בפרמיירליג ל"סאן". "אבל אנחנו בטוחים שהעונה הבאה תהיה קשה".

 

הלחצים של הנבחרות לקיים משחקים בספטמבר, הלחצים של ההתאחדויות לקיים תחרויות גביע והלחצים של אופ"א לקיים טורנירים שלה - ליגת האומות, יורו, ליגת האלופות, ליגת אירופה וכו' - עשויים להתנגש עם הצורך לקיים עונה מלאה בליגות. זה יהיה קשה במיוחד עבור כוכבים מדרום אמריקה שראשי ההתאחדויות שלהם כבר הכריזו שלא יבטלו מוקדמות למונדיאל בספטמבר הקרוב. גם אופ"א מעוניינת שמשחקי נבחרות - מוקדמות וליגת האומות - יתקיימו בספטמבר. אגב, המונדיאל ב-2022 יתקיים בחורף. עוד משהו שהולך לשנות ולעוות את לוח השנה הרגיל של הכדורגל.

 

באיגודי השחקנים מזהירים מפני לחץ פיזי ומנטלי עצום על שחקנים לסיים את העונה ברצפי משחקים בלתי אפשריים וגם מעומס כביר בעונה הבאה, שאמורה להסתיים ביורו וקופה אמריקה.

 

הבלאגן הצפוי יכול להיות הזדמנות נהדרת לכדורגל לבדוק לוחות זמנים שונים. משהו שבארגון המועדונים האירופאים, ECA, מדברים עליו כבר כמה שנים. ה-ECA, יש להזכיר, בעד שינויים נרחבים בלוח השנה של הכדורגל כבר ב-2024.

 

הכיווץ של לוחות השנה ונקודות התורפה של הכדורגל שנחשפו במשבר הקורונה, צריכים להוביל את הכדורגל לנסות כמה דברים חדשים. פורמטים חדשים, לוח שנה חדש, רעיונות חדשים.

 

אז הנה רעיון.

 

תעשו הפרדה מוחלטת בין כדורגל נבחרות לכדורגל קבוצות. 7 חודשים בקבוצות, 3 חודשים בנבחרת. ככה הנבחרות לא יכנסו ברגליי הקבוצות וגם יהנו מרצף עבודה עם השחקנים. ואז הפרדה מוחלטת בין כדורגל מקומי לכדורגל אירופי.

 

מה זה אומר? את כל הליגות והגביעים המקומיים מסיימים לפני אפריל. אם צריך לבטל משחקים בשביל להספיק - יופי. בכל מקרה יש הרבה יותר מדי משחקים.

 

ואז... באפריל ומאי: מקיימים את ליגת האלופות וליגת אירופה ב"פורמט מונדיאל". בין הקבוצות שזכו באליפות והמצטיינות באותה עונה. ככה קבוצה לא מתפרקת אחרי שהיא זוכה בליגה בצורה מפתיעה (ע"ע לסטר ב-2015/16) ותהיה בעלת סיכוי רב יותר בליגת האלופות.

 

ומה לגבי הפורמט? כמה שבועות רצופים של משחקי ליגת האלופות וליגת אירופה ברציפות? לא משנה באיזה פורמט זה יוגש, זה נשמע כמו חבילה נהדרת לבעלי זכויות השידור.

 

ואז... אחרי גמר ליגת האלופות בתחילת מאי: כדורגל נבחרות בשלושה חודשים - ידידות, ליגת אומות, מונדיאל, מוקדמות, אימונים רצופים. כדורגל הנבחרות יהנה מנבחרות שמתאמנות יחד יותר זמן ובאופן טבעי גם יהיו מגובשות יותר.

 

לוח השנה של הכדורגל כבר נשבר. והנה סוד די גלוי: הוא היה שבור מעומס עוד לפני הקורונה. אפשר לחבר אותו כדי שיראה כמו משהו שמזכיר מה שהיה מעוות פעם, ואפשר לראות שיש כאן הזדמנות לשנות משהו שצריך לשנות.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x