$
ספורט עולמי

משבר הקורונה

יומן פגרת קורונה: ב-NBA עובדים נכון עם השחקנים

בליגת הכדורסל של צפון אמריקה הגיעו לסיכום עם איגוד שחקנים חזק לגבי המודל לתשלום לשחקנים. זאת בניגוד לפרמיירליג - שם הקבוצות אמנם החליטו בתחילת החודש לקצץ 30% בשכר השחקנים אבל נתקלו בהתנגדותם

אוריאל דסקל 14:5219.04.20

די בשקט, מבלי לעשות יותר מדי כותרות, בליגת הכדורסל של צפון אמריקה (NBA), הגיעו להחלטה משותפת עם שחקני הליגה, שמה-15 במאי שכרם ירד. אחרי משא ומתן עם איגוד השחקנים, הוחלט שהשחקנים יקבלו את שכרם המלא לחודש מאי אך ממאי הקבוצות יחזיקו ב-25% משכר השחקנים עד תום העונה. בעצם, מדובר על קיצוץ זמני של 25% בשכר השחקנים.

 

 

 

בניגוד לפרמיירליג - שם הקבוצות קיבלו בתחילת החודש החלטה להוריד שכר שחקנים ב-30% מבלי לדבר עם השחקנים, ולכן זה לא קרה עדיין, מה שמסכן את עתידן של מספר קבוצות פרמיירליג - ב-NBA הגיעו להחלטה בשיתוף עם השחקנים.

 

אם העונה תבוטל בגלל מגפת הקורונה, סעיף "הכוח עליון" ב-CBA, ההסכם הקיבוצי של איגוד השחקנים עם הליגה, יכנס לתוקף ו-25% מהשכר ישאר בידי הליגה. ההסכם הקיבוצי מאפשר התנהלות כזו. אם העונה תושלם במלואה - כל הכסף יוחזר לשחקנים. אם רק חלק מהעונה תושלם, חלק מהסכום הזה ישולם חזרה - תלוי מספר משחקים וההכנסות. על פי דיווח של אדריאן ווז'נרובסקי מ-ESPN ההסכם תקף, כרגע, לפחות חודשיים לתוך עונת 2020/21.

 

עונת ה-NBA הוספקה באופן מיידי ב-11 במרץ ללא תוכנית חזרה. אדם סילבר, קומישינר ה-NBA, בקשר עם נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ (שרוצה את חזרת ענפי הספורט במהירות) ועם ד"ר אנתוני פאוצ'י, המומחה למחלות מדבקות בצוות המאבק בקורונה של הבית הלבן. פאוצ'י בוחן אפשרויות עבור הליגות לגבי "בידוד" השחקנים והצוותים למשך חודשים וסיום העונות בקיץ. "זה אפשרי לעשות זאת" אמר בראיון לאחרונה.

 

לגופי תקשורת גדולים, לבעלי הקבוצות, לנשיא ארה"ב וגם לאוהדים אמריקאים יש אינטרס שה-NBA תחזור למרקעים. עם זאת, סילבר נמנע מלהבטיח חזרה למגרשים ודורש להקשיב למומחים ולרופאים.

 

ה-NBA הולכת להפסיד הרבה מאוד כסף בגלל הקורונה - כמו כל ארגון ספורטיבי בעולם. ואולם, כרגע, אין דיבור על סכנה ממשית לקבוצה בליגה. סביר מאוד להניח שלא תהיה קבוצת NBA שתפשוט רגל בגלל הקורונה. זה גם בזכות העובדה שהליגה היתה מאוד קפדנית לגבי בחירת הבעלים של 30 הקבוצות, אך בעיקר בזכות הסכם קיבוצי.

 

אדם סילבר, קומישינר NBA אדם סילבר, קומישינר NBA צילום: איי אף פי

 

 

שחקני ה-NBA מקבלים קצת יותר מ-50% מהכנסות הליגה. זה לפי הסכם שהאיגוד חתם עם הליגה ומתחדש כל כמה שנים. ההסכם לא רק מחלק את השלל בין הבעלים לשחקנים וקובע את גובה תקרת השכר (יש שכר מקסימלי ומינימלי לכל שחקן וקבוצה), אלא הוא בעיקר פוליסת ביטוח לכך שאם ההכנסות מתרסקות, שכר השחקנים - ההוצאה העיקרית - יותאם לסיטואציה החדשה. ההסכם הזה גם מבטיח שיש שותפות גורל בין השחקנים לקבוצות. השחקנים יודעים שהם שותפים של הליגה. מבינים את חשיבות ההכנסות והצמיחה.

 

"ב-NBA מסודרים. אין משחקים, אין הכנסות - אין שכר לשחקנים" אומר אחד מבעלי הקבוצות הבכירות בישראל. "זה משהו שבספורט האירופאי והישראלי חייבים ללמוד". האם מהקורונה יצאו איגודים חזקים יותר שיובילו מצד אחד לחלוקת הכנסות ברורה יותר ומצד שני לתקרת שכר ומערכת יחסים ברורה, הגונה ומהוגנת יותר בין הבעלים לשחקנים? נותר רק לקוות שזה מה שיסיקו מהמשבר.

x