$
ספורט ופוליטיקה

קבוצה עם מחלות רקע בסכנה חמורה בגלל הקורונה

ברצלונה של ז'וזפ מריה ברתומאו עוברת טלטלה שבסופה, ככל הנראה, יהיו שינויים דרמטיים במועדון

אוריאל דסקל 17:1812.04.20

בעוד שבכל ספרד מתעסקים במאבק הבלתי נגמר נגד הקורונה, בברצלונה מתרחשים אירועים שהיו מגיעים לכותרות הראשיות של עיתונים בכל העולם.

 

עוד לפני פרוץ המגפה, ז'וזפ מריה ברתומאו, הנשיא של ברצלונה, היה מעורב בפרשת i3 Ventures - החברה לניהול מדיה חברתית ששכר וזו עשתה מאמצים דיגיטליים לפגוע בתדמית של "יריביו" - ביניהם פפ גווארדיולה, ליאו מסי, צ'אבי וג'רארד פיקה - שחקנים וגיבורים של המועדון. ובימים האחרונים חלק מההנהלה של ברצלונה פנתה נגד הנשיא לאחר שהתגלו קבלות מזויפות, העברות כספים חשודות ותשלומים גבוהים מדי לחברת i3, שכאמור הייתה אמורה היתה להפיץ שמועות ופייק ניוז נגד האנשים האהובים ביותר במועדון.

 

מדובר במגה סקנדל שהוביל לנטישה, התפטרות ופיטורים של שישה חברי דירקטריון והוביל את ברתומאו לדרוש "שבועת נאומים" מ-13 חברי הדירקטריון שנותרו. "זו התשובה של הכדורגל למשחקי הכס", אמר מקור במועדון לאתר Goal.com. וכמו במשחקי הכס, קשה לדעת מי ידקור את מי בגב ומי ירכב על הדרקון בסוף כל הסיפור הזה.

 

ז'וזפ מריה ברתומאו ופרנקי דה יונג ז'וזפ מריה ברתומאו ופרנקי דה יונג צילום: אי פי איי

 

מבלי להיכנס לרקע של ברתומאו, צריך לדעת שב-2014 הוא קיבל את תפקיד הנשיא לאחר שהנשיא סנדרו רוסיי נאלץ להתפטר בגלל פרשת החתמתו של ניימאר (העברות כספים חשודות וחשש לשוחד). ברתומאו היה הנשיא שמכר את ניימאר במחיר שיא של 222 מיליון יורו לפריז סן ז'רמן וממש מהעונה הראשונה בלעדיו, הוא ניסה להחזירו ללא הצלחה. גם כל מי שהמועדון ניסה להביא כדי להחליף את הברזילאי, כשל על המגרש - מה שהוביל להעמקת החובות והחלשת הקבוצה. ענייני ניימאר לא עזרו למערכת היחסים המאוד מתוחה בין חדר ההלבשה להנהלה, שהגיעה למספר פיצוצים - כולל הפיטורים של ארנסטו ואלורדה העונה ופרשת קיצוץ 70% משכר השחקנים בגלל הקורונה. איכשהו, למרות ההנהלה הכושלת ובעיקר בזכות הגאונות של ליאו מסי, ברצלונה זכתה באליפויות ותארים בשנים האחרונות. ואולם, החובות גדלים, האקדמיה המפוארת בעולם, לה מאסיה, מתפוררת ומאבדת נכסים וסגנון המשחק סטטי ועייף. במקביל, מאמנים פוטנציאליים סירבו להצעות של ברצלונה מתוך חוסר אמון עמוק בהנהלה הנוכחית של הארגון.

 

בפברואר התפוצצה פרשת i3 Ventures. השחקנים לא האמינו להכחשות של ברתומאו, במיוחד לאור העובדה שהוא בעצמו אישר ששכר את שירותי החברה. הקורונה - לא רק חשפה לכל את מערכת היחסים המתוחה בין הקבוצה להנהלה (שהדליפה סיפורים על כך שהשחקנים לא מוכנים לקצץ בשכרם) אלא גם את המצב הפיננסי הרעוע של ברצלונה.

 

ברקע להכל, הבחירות לנשיאות שאמורות להתקיים בקיץ הבא. ברתומאו לא יכול לרוץ לקדנציה נוספת אבל מעוניין לבטל כל אפשרות של בחירות מוקדמות בקיץ הקרוב והתחיל בפיטורי מנהלים וסגנים שאיימו על מעמדו ובבחירות מוקדמות. בין השאר פיטר את אמילי רוסאוד, שנחשב למועמד הבכיר להחליפו מתוך ההנהלה הנוכחית. רוסאוד אמר לתחנת הרדיו Cadena SER שהפכו אותו לשעיר לעזאזל. "ברתומאו אמר לי שהיו הדלפות ושאני הטלתי ספק בעבודה של ההנהלה - אמרתי לו שאני אכן מדבר עם העיתונות אבל אף פעם לא מתחתי ביקורת על השחקנים או ההנהלה. אבל הוא פיטר אותי בטלפון ובלי אזהרה". איתו עזבו והועזבו חמישה דירקטורים נוספים. כולם שלחו מכתב ל- La Vanguardia ובו הם טוענים שההנהלה לא יכולה להתמודד כמו שצריך עם הנזקים של הקורונה ודרשו שיתפרסמו הממצאים של בדיקת PWC לתוך המסמכים של המועדון.

 

האזהרה החריפה ביותר של רוסאוד הגיעה בראיון לתחתנת הרדיו 1RAC. "כשאתה משלם 1 מיליון יורו למשהו ששווה 100,000 יורו, זה משהו שמישהו יכול להרוויח ממנו. אני לא חושב שזה מישהו מהדירקטריון אבל מישהו מרוויח כאן בצורה לא כשרה. עם תקרית המדיה החברתית יש שלוש בעיות. הראשונה זו העובדה שהשתמשו במדיה חברתית כדי לנסות לחסל תדמית של אחרים. שנית, ה-3 מיליון יורו ששולמו לשירותים הללו הם מחיר השוק? ושלישית - המחיר הזה שולם בתשלומים ובקבלות לא זהות. אחרי הביקורת החשבונאית של PWC אי אפשר להסתכל על זה בצורה אחרת".

 

ברתומאו הכחיש את הטענות של רוסאוד ואיים בתביעת דיבה (היו הרבה איומים כאלו בשנים שלו כנשיא).

 

מכל הפרשות הללו, ברור שהדברים בברצלונה לא יחזרו להיות אותו דבר אחרי שהמגפה תגמר. האמון בין השחקנים להנהלה שבור לחלוטין, ההנהלה לא מגובשת ועוסקת בהישרדותו של הנשיא החשוד בשחיתות ולא במועדון, והתקשורת המקורבת לנשיא עוסקת בספינים כגון העברות גדולות בקיץ - כשברור שלמועדון יש בעיות כספיות חמורות.

 

מה שברור מעל הכל זה שהמועדון במצב רעיל ועם הרבה מחלות רקע. ממש לא המצב האידיאלי להישרדות בימי קורונה. ואחרי המשבר? כמו במשחקי הכס, הסכין תישלף.

 

x