$
עסקי ספורט

יומן פגרת קורונה: מי שחלש ייחלש, מי שחזק יתחזק

ברצלונה וריאל מדריד ייצאו מהמשבר הזה בדיוק כפי שנכנסו אליו - רק יותר טוב או יותר גרוע

אוריאל דסקל 09:1701.04.20

הקורונה משפיעה על כל אחד בצורה אחרת. זה נכון לכל אדם, וזה נכון גם לגופים כלכליים וגופים ספורטיביים. גופים חזקים וגמישים מתקשים, אך בינתיים מחזיקים מעמד - והצרה הזו שנחתה על כולם אף מחזקת את השורות ונאמנות העובדים. למשל, ניתן להניח שחברת "קולומביה" רק תתחזק ותגדל מהמשבר הזה אחרי טים בויל, ‏המנכ"ל של חברת הלבשת הספורט, הוריד את שכרו בעשרות אחוזים (מ-3 מיליון דולר לפחות מ-10 אלף) כדי שהעובדים ימשיכו לקבל את אותו השכר.

וכמו שגופים חזקים יכולים לנצל את המשבר כהזדמנות לחיזוק המותג, התרבות והערכים, גופים חלשים שהקורונה פגעה בהם נסדקים במהרה ונחלשים עוד יותר.

 

ברצלונה. שכר השחקנים קוצץ ב-70% ברצלונה. שכר השחקנים קוצץ ב-70% צילום: רויטרס

 

שתי קבוצות הכדורגל הגדולות ביותר בספרד, באירופה ובעולם - ריאל מדריד וברצלונה - חוות את המשבר הזה בצורה שונה לחלוטין וניתן ללמוד מזה על המועדונים והסיטואציה שהם נמצאים בה.

 

ברצלונה היתה צריכה לקצץ 70% ממשכורת השחקנים שלה. ריאל מדריד אמנם נמצאת בדיונים פנימיים בקשר לקיצוץ משמעותי אם העונה לא תסתיים, אבל כרגע לא לחוצה לעשות מעשה דרמטי. הסיבה לכך היא בעיקר כלכלית. תקציב השכר של ריאל מדריד שווה כ-50% מההכנסות הטבעיות של המועדון. בברצלונה יחס הכנסות/שכר קרוב יותר ל-80%. יחס כזה לא בריא גם בימים רגילים, ובטח כשמסתובב וירוס שקטלני לגופים עם מחלות רקע.

 

אבל יש כאן גם עניין מעבר לכלכלה. יש כאן עניין של ניהול.

 

ריאל מדריד מנוהלת על ידי פלורנטינו פרס והפמלייה המצומצמת והוותיקה שמסביבו. פרס הוא מניה יציבה ובטוחה בהתנהלותו ובהתמודדותו עם קשיים. שחקני ריאל מדריד יכולים לסמוך עליו שיהיה בסדר. הם יודעים שאם דון פלורנטינו יבקש קיצוץ בשכר, כנראה באמת צריך קיצוץ בשכר.

 

מנגד, בברצלונה, הנשיא ז'וזפ מריה ברתומאו מנהל את הארגון ואת היחסים עם השחקנים בצורה שעוד לפני המשבר עוררה ביקורות רבות.

 

לפני כחודש התפרסם שברתומאו שכר שירותי חברת מדיה שתלכלך על "אויבים" שלו - סמלים של המועדון כגון פפ גווארדיולה, צ'אבי ואפילו ג'רארד פיקה וליאו מסי. בנוסף, לאורך העונה כולה ההנהלה - שאחראית למצב הכלכלי הרעוע של ברצלונה - הדליפה סיפורים שמוציאים את השחקנים חמדנים, חסרי כבוד ואפילו עצלנים. ליאו מסי, הקפטן של ברצלונה, נאלץ להגן על חבריו לקבוצה בפומבי מספר פעמים העונה.

 

ועם תחילת משבר הקורונה, ליאו מסי ו"הקפטנים" האחרים בברצלונה החלו במשא ומתן עם ההנהלה על קיצוץ, וכמה מפתיע - חברי ההנהלה של ברצלונה לא הצליחו להתגבר על עצמם והודלפו "פרטים" מהמו"מ שהאירו את השחקנים בצורה לא מחמיאה. נכתב עליהם בעיתונים הקרובים להנהלה שהשחקנים פשוט מסרבים לוותר על כסף.

 

אחרי מספר ימים של משא ומתן, ליאו מסי הוציא הודעה תקיפה מטעם השחקנים. "הרבה דברים נכתבו על שחקני ברצלונה ובקשר לשכר השחקנים במצב החירום שאנחנו נמצאים בו כעת", מסר מסי. "אנחנו מעוניינים להבהיר שכוונתנו תמיד הייתה להוריד משכרנו בעת המשבר, ושתמיד היינו הראשונים לעזור למועדון בשעת הצורך. לכן אנחנו הופתענו שגורמים מתוך המועדון החליטו לשים אותנו תחת זכוכית המגדלת ולהוסיף לחץ להחלטה הבלתי נמנעת. העיכובים בהסכם היו מהסיבה שניסינו להגיע לנוסחה שאיתה נוכל לסייע למועדון ועובדיו בצורה הטובה ביותר. מהצד שלנו, הגיע הזמן להודיע על כך שמעבר לקיצוץ שכרנו ב-70% בעת החירום הנוכחית, נעניק תרומות כדי שעובדי המועדון יהיו זכאים ל 100% משכרם כל עוד המצב הזה נמשך. לא יצאנו בהצהרה בגלל שלא הגענו להבנות לגבי הסיוע שלנו".

 

ההודעה הזו מלמדת שמה שקרה בברצלונה זה שבמקום להפוך את המשבר למשהו שניתן לצאת ממנו חזקים ומגובשים יותר, הנהלת המועדון חפרה לעצמה בור עמוק עוד יותר ביחסים בינה לבין השחקנים והשחקן החשוב ביותר של הקבוצה - ליאו מסי. ״ההצהרה אמש של ליאו מסי הייתה שער עבור בארסה" אמר סיד לואו, פרשן "הגרדיאן". "רק שהראש של ברתומאו היה בתפקיד הכדור. היחסים בין חדר ההלבשה להנהלה רק נהפכים לקשים יותר יותר מפרשה לפרשה״.  

 

קשה לדעת איך העולם ייצא ממשבר הקורונה אבל מה נראה שההנהלה הנוכחית של ברצלונה, תצא מזה סדוקה. ובמכה הבאה כנראה תישבר.

 

 

 

 

 

x