$
ספורט עולמי

משבר הקורונה

טורניר היורו יידחה בשנה - ל-2021

אופ"א תקים שתי ועדות כדי לקבוע וא סיום העונות ואת ליגת האלופות וליגת אירופה; בכדורגל הישראלי מצפים להפסדים גבוהים מ-20 מיליון שקל לכל המועדונים בליגת העל

שירות כלכליסט 14:5417.03.20

בעקבות מגפת הקורונה, אופ"א תדחה את יורו 2020 בשנה, ל-2021, כדי לאפשר לליגות להסתיים. ההחלטה התקבלה היום (ג') בכנס דיגיטלי שערכה אופ"א עם 55 התאחדויות הכדורגל של אירופה.  

 

 

אופ"א תקים שתי ועדות כדי לקבוע ולתאם את סיום העונות ואת הטורנירים של אופ"א - ליגת האלופות וליגת אירופה.  על החלטות נוספות יודיעו רשמית מאוחר יותר היום.

 

על פי הדיווחים, אופ"א דורשת פיצוי של 300 מיליון יורו ממועדונים וליגות, על דחיית היורו. פיפ"א עדיין לא תיאמה את המשך לוח הכדורגל של השנה עם אופ"א או המועדונים.

 

נבחרות אנגליה וקרואטיה נבחרות אנגליה וקרואטיה צילום: גטי אימג'ס

 

באופ"א ממליצים שהליגות יתאמו תאריך אחד לסיום הליגות המקומיות (עד יוני). מה שעשוי להוביל להרבה מאוד בעיות חוקיות, משפטיות וכלכליות. הפרמיירליג, לדוגמה, תצטרך לשלם 750 מיליון ליש"ט לזכייניות אם הליגה תגמר לפני הזמן. לה ליגה עשויה לאבד יותר מ-600 מיליון יורו אם הליגה לא תסתיים.

 

כרגע, ההנחה שאין מצב שהליגות יחזרו באפריל. הערכות האופטימיות מדברות על חזרה למשחקים - ללא קהל, במאי. אבל אם המגפה נמשכת, יש סיכוי קטן מאוד שהשחקנים כולם ישארו בריאים ולא מדבקים. זה אומר ששחקן או מאמן שנדבק יוציא את כל הקבוצה שלו לבידוד למשך שבועיים לפחות וכך אי אפשר יהיה לקיים משחקים.

 

כמו כן, יש חששות אמיתיות לגבי היכולת של מועדונים להחזיק מעמד בזמן ההסגר.

 

יואנס בר-הופמן, מזכ"ל איגוד הכדורגלנים העולמי (FIFPro), טוען שהכדורגל האירופי עומד בפני "משבר חסר תקדים" בעקבות התפשטות נגיף הקורונה ברחבי העולם.

 

היורו נדחה היום לשנה - כדי לאפשר לליגות להשלים את העונות במהלך חודשי היורו. לא נקבע מה לעשות עם המשך טורנירי אופ"א - ליגת אירופה וליגת האלופות - כשהאפשרות העיקרית היא קיום המשחקים שנותרו במעיין טורניר נוק-אאוט (ללא משחקי גומלין), עם פיינלפולר שיתקיים באצטדיון אחד, בעיר אחת.

 

השחקנים, לפי בר-הופמן, כבר "ראו את החוזים שלהם נגמרים לפני סופם". כמו כן, יש חשש אמיתי כי מועדונים רבים יעמדו בפני פשיטת רגל ופיטורים נרחבים בעקבות אובדן ההכנסה ממכירת כרטיסים, חסויות וזכויות שידור. "הכדורגל צריך לראות איך הוא יכול לתחזק את המועדונים".

 

בכדורגל הישראלי מצפים להפסדים גבוהים מ-20 מיליון שקל לכל המועדונים בליגת העל.

 

ביפן מתעקשים שהאולימפיאדה תצא לפועל - עם אוהדים ביציעים.

 

אורן חסון, יו"ר ההתאחדות לכדורגל: "ההחלטה שקיבלו היום כל החברות באופ"א, היא הנכונה והריאלית מכולן. היורו הוא חגיגת ענק בינלאומית וברור שכרגע אירופה והאנושות מתמודדות עם משהו הרבה יותר גדול מהמשחק עצמו. פסק הזמן הזה נועד גם כדי לאפשר ככול שניתן, לכל ההתאחדויות לסיים את הליגות המקומיות, תוך פגיעה מינימלית בספורטיביות. ההחלטה תאפשר לכל אחת מההתאחדויות, בהתאם לנסיבות במדינה בה היא פועלת כמובן, לגבש תכניות לסיום העונה.

 

"גם לוח הזמנים לנבחרת הבוגרת ולנבחרות האחרות שלנו הפך היום מלוט בערפל לברור עד כמה שניתן לתכנן נוכח המצב בו אנו מצויים. אין שום דרך להעריך כעת אם דחיית הפלייאוף פעלה לרעתנו או לטובתנו, העיקרון היה ונותר פשוט – האפשרות להעפיל ליורו 2021 היתה ונותרה בידינו. במקום במרץ 2020, יוני 2020. בימים הקרובים, ככל שהנחיות משרד הבריאות יאפשרו זאת, נתכנס במטרה להתחיל לגזור תכניות אופרטיביות בהתאם ללוחות הזמנים החדשים. כפי שאמרתי, כל התוכניות וכל ההחלטות יהיו לאחר היוועצות עם הגורמים הרלוונטיים בעולם הכדורגל הישראלי, מנהלת הליגות, הנהלת ההתאחדות והמנהל הטכני של ההתאחדות ווילי רוטנשטיינר.

 

"ברוח בה נאמרו הדברים, באווירה של סולידריות ואחריות, ומתוך כוונה לספק מענה לכל הצרכים של ההתאחדויות, לא נותר אלא לקוות כי נצליח למגר במהרה את נגיף הקורונה כדי לחזור וליהנות מהמשחק שכולנו כל כך אוהבים".

x