$
אירועי ספורט

יפן רומזת: יתכן שהאולימפיאדה תידחה למועד מאוחר יותר השנה

זאת במידה שהתפשטות נגיף הקורונה לא תאפשר את פתיחת המשחקים בזמן; שרת האולימפיאדה היפנית, סייקו האשימוטו, מסרה היום שהחוזה לקיום המשחקים האולימפיים בטוקיו מחייב את קיומם ב-2020, אך אינו מתייחס למועד ספציפי

שירות כלכליסט 17:1003.03.20

האם צפויה לנו דחייה דרמטית של האולימפיאדה בעקבות התפרצות הקורונה? שרת האולימפיאדה של יפן אמרה היום (ג') שהחוזה לקיום משחקי טוקיו מחייב את קיומם בשנת 2020, אך אינו מתייחס למועד ספציפי.

 

 

באמירה זו רמזה השרה סייקו האשימוטו (Seiko Hashimoto) כי אופציית הדחייה ככל הנראה נשקלת בקרב הגורמים הרלבנטיים. היא אמרה את הדברים בתגובה לשאילתא שהוגשה בבית הנבחרים. המשמעות ברורה - מבחינת היפנים, והיא שהמשחקים אינם חייבים להיפתח ב-24 ביולי כפי שתוכנן מראש, זאת במידה והתפשטות המגיפה לא תאפשר פתיחה בטוחה ומסודרת שלהם ובמתכונת מלאה.

סייקו האשימוטו, שרת האולימפיאדה יפן סייקו האשימוטו, שרת האולימפיאדה יפן צילום: איי פי

 

"לוועד האולימפי יש זכות לבטל את המשחקים רק אם הם אינם מתקיימים במהלך 2020. פירוש אפשרי לדברים הוא שהמשחקים יכולים להידחות כל עוד הם מתקיימים במהלך השנה הקלנדרית", אמרה השרה. עד כה, נציגי הוועד האולימפי וחברים בוועד המארגן של טוקיו חזרו ואמרו שהמשחקים האולימפיים צפויים להיפתח במועד המתוכנן.

 

לפי דיווח ב-Associated Press, לגופי השידור הבינלאומיים ששילמו מיליארדי דולרים עבור זכויות השידור, צפוי להיות משקל להחלטה על שינוי אפשרי בלוח הזמנים, שנקבע שנים מראש. בשל העובדה ש-73% מהכנסות הוועד האולימפי מגיעות מזכויות שידור, הדיווח אינו אמור להפתיע.

 

כמחצית מהסכום שמקבל הוועד מזכויות שידור, שהוא כ-5.4 מיליארד דולר לתקופה של 4 שנים, מגיע מהרשת האמריקאית NBC. בהתאם, לרשת זו יש השפעה גדולה בהחלטות המתקבלות על משחקי הפריים טיים.

 

בעניין זה יש לקחת בחשבון את העובדה שדחיית המשחקים האולימפיים לתקופה שבה מתנהלת עונת הפוטבול (בעלת הרייטינג הגבוה ביותר מבין ענפי הספורט בארה"ב), צפויה להיות בעייתית מאד מבחינת NBC, המשדרת את משחקי יום ראשון של ה-NFL.

x