$
ספורט עולמי

נגיף הקורונה

האם התקדים של ביטול האולימפיאדה ב-1944 ישוב על עצמו בטוקיו 2020?

ההשפעה של נגיף הקורונה מורגשת בכל תחום בחיים - כולל בספורט. אף אחד עוד לא ממש שוקל ביטול של היורו והאולימפיאדה השנה, אבל ברשויות הספורט חוששים לגורל התחרויות

אוריאל דסקל 17:0229.02.20

ההשפעה של נגיף הקורונה מורגשת בכל תחום - כולל בספורט.

 

 

 

היום (שבת) בבוקר הכריזו באיטליה שמשחקי הסריה A במחזור הקרוב יידחו ל-13 במאי, ובמדינה מקווים שאפשר יהיה לקיים משחקים - אפילו  ללא קהל - בשבוע הבא. גם בשווייץ דחו את מחזור הליגה בכדורגל ושינויים ודחיות נרשמו גם בליגות נמוכות יותר ובענפים קטנים יותר.

 
 
האם תהיה לנגיף השפעה גם על אירועי הקיץ הגדולים - יורו 2020 ואולימפיאדת טוקיו 2020? הרשויות עדיין לא קיבלו החלטה אבל כולן ציינו שהן "עוקבות" אחרי ההתפתחויות, וקיים חשש בעניין.

ר"מ יפן, שינזו אבה ר"מ יפן, שינזו אבה צילום: איי פי

 

ב-IOC, הווד האולימפי הבינלאומי, טוענים שניתן לחכות עד מאי ולראות כיצד מצב החירום הגלובלי ישתנה ויתפתח. חבר בכיר בוועד האולימפי טוען שכרגע אין סיבה לחשוב שהמשחקים יידחו או יבוטלו ושהרשויות ביפן מטפלות בנושא במקצועיות הרבה ביותר. כמו כן, בוועד האולימפי מזכירים את בהלת הזיקה לפני אולימפיאדת ריו 2016 ומציינים שבסופו של דבר לא נפגע אף אחד מהנגיף בברזיל.

 

הפעם האחרונה בה בוטלה האולימפיאדה היתה ב-1944, בעקבות מלחמת העולם השנייה. המשחקים האולימפיים הקרובים צפויים להיפתח ב-24 ביולי 2020. ביפן כבר דחו את פתיחת ה-J ליג, ליגת הכדורגל במדינה, בשלושה שבועות. גם אירועים ספורטיביים אחרים נדחו ביפן. ככל הידוע, כ-235 בני אדם במדינה נדבקו בנגיף וחמישה מתו, אך לא היתה עלייה ניכרת במקרי ההידבקות כמו בדרום קוריאה, איטליה או איראן. עם זאת, הגעה של מאות אלפי תיירים לאולימפיאדה עשויה להביא עימה לעלייה ניכרת גם בתחלואה.

גביע יורו 2020. גם בסכנה? גביע יורו 2020. גם בסכנה? צילום: איי אף פי

 

ביטול אולימפיאדה הוא האופציה האחרונה בהחלט מבחינת הוועד האולימפי. אמנם תשלומי ביטוח לכיסוי האירוע כבר בוצעו אך מדובר בסיוט לוגיסטי עצום. מלבד הספורטאים הרבים שהתכוננו כבר ארבע שנים להגיע לאולימפיאדה, שותפי השידורים של הוועד שילמו מיליארדי דולרים וייתכן שידרשו פיצויים. בניו יורק טיימס העלו השערה שביפן יעדיפו לקיים את התחרויות באולמות ריקים אך אובדן ההכנסות מתיירות ספורט תהיה מכה שליפן יהיה קשה לספוג.

 

ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, קרא היום לציבור לשתף פעולה ולנהל "קרב קשה" במטרה לרסן את התפרצות נגיף הקורונה, כשלדעתו ניתן יהיה להשיג את המטרה בשבועות הקרובים. לדבריו, "למען האמת, איננו יכולים לנצח בקרב הזה באמצעות מאמצי הממשלה בלבד". שלשום הודיעו ביפן במפתיע על סגירת כל מוסדות הלימוד למשך חודש. אבה אמר כי יפן גם תמשיך בהכנות לאולימפיאדת בקיץ ולביקור של נשיא סין, שי ג'ינפינג, המתוכנן לאביב.

 

כמו כן, כרגע לא ברור כיצד הנגיף עומד להשפיע על שוק הספורט הגדול בעולם - ארה"ב. עד כה, אין דחייה של אף אירוע ספורטיבי בארה"ב, לא משחקי NBA ולא טורנירים או מרתונים עממיים.

 

x