$
ספורט עולמי

ברצלונה הביאה מאמן שישקה את הגרעין האידיאולוגי

קיקה סטיין, מאמן ברצלונה החדש, אומר את כל מה שאוהדי המועדון רוצים לשמוע. האם הוא מסוגל לקיים את ההבטחות?

אוריאל דסקל 10:5814.01.20

קיקה סטיין, מאמן ברצלונה החדשה, הוא שחקן שחמט מצטיין ובעבר הסביר איך אהבתו למשחק המלכים מסייע לו גם באימון כדורגל.

 

 

"אני אוהב סדר, זה הכרחי לכדורגל התקפי שמבוסס על החזקת כדור. זה כמו שחמט. כדורגל ושחמט דומים. כל תנועה של כל שחקן על המגרש משפיעה על תנועה של שחקן אחר. ההתקפה וההגנה קשורות זה זה. חשוב מאוד לשלוט במרכז הלוח. לפעמיים יש פחות לראות בכדורגל מאשר בשחמט. לעיתים אני מעדיף לשחק שחמט מאשר לעסוק בכדורגל".

 

סטיין מעולם לא אימן קבוצה גדולה בקריירה כמאמן שהתחילה ב-2001 אבל הוא תמיד זכה להערכה בזכות סגנון המשחק שהוא מנחיל ומטמיע בקבוצותיו. בשנה שעברה, אחרי משחק נגד ברצלונה בקאמפ נואו, הוא אף זכה לברכה אישית מסרג'יו בוסקטס, קשר בארסה. בוסקטס חתם על חולצה עם הקדשה לסטיין והעביר לו אותה בסוף המשחק. "לקיקה, עם הערכה והערצה לדרך בה אתה רואה כדורגל", כתב בוסקטס לצד חתימתו.

 

ליאו מסי ושחקני ברצלונה מאחוריו ליאו מסי ושחקני ברצלונה מאחוריו צילום: אי פי איי

 

 

כבר שנים שסטיין "משחק נכון" ומצטט את יוהן קרויף ומספר בכל ראיון עד כמה הוא מאמין ב"כדורגל שמנסה לראות את הדברים מעבר לתוצאה". לפי העדויות שלו מגיל 14 הוא מקליד את חוויותיו מהכדורגל ובראיונות סיפר ש"תמיד הבין את המשחק דרך הכדור".

 

"יש אנשים שמבינים את המשחק בלי הכדור - אני לא כזה" סיפר. "אנשים רוצים לראות את הקבוצה שלהם מנצחת. לרבים לא איכפת איך. לי כן", הצהיר.

 

אין ספק שסטיין שונה לחלוטין מהמאמן שיחליף - ארנסטו ואלורדה, לו אין את החיבור האידיאולוגי או הרגשי עם המועדון והסגל הנוכחי של ברצלונה.

 

האם זה מספיק כדי לאמן קבוצה שמלאה בכדורגלנים - חלקם הבכירים בתבל - שלא בהכרח גדלו על אותו חזון והבנת כדורגל? לכאן ייכנסו כישורי הניהול, התקשורת, הלמידה והלימוד של סטיין. לכאן ייכנסו יכולותיו של סטיין לתרום הבנות ותובנות אמיתיות שלו על המשחק. האם הוא יכול להעביר את הבנת הכדורגל הזה בסגנון שהוא רוצה לשחקניו? כנראה שעל זה ישפטו אותו כמאמן. הוא תמיד האמין שהוא יכול. בעבר הוא גרם לשחקנים מאוד לא איכותיים לשחק כדורגל איכותי, אז על פניו, עם שחקנים איכותיים שמכוונים לשחק כדורגל התקפי, הוא יכול להצליח גם.
 
קיקה סטיין בעת שהיה מאמן ריאל בטיס
קיקה סטיין בעת שהיה מאמן ריאל בטיס צילום: רויטרס
 

ללא ניסיון אבל...

 

זה חשוב לציין, אין לסטיין שום קבלה אמיתית כמאמן הישגי או ניסיון כשחקן גדול שזכה בתארים. אין לו ניסיון כשחקן או כמאמן בקבוצות גדולות באמת או אפילו בליגת האלופות. קורות החיים שלו דלים למדי.

 

עם זאת, מחקרים רבים בענפים שונים - מכדורגל אוסטרלי ועד כדורסל - הראו שאין קשר בין הצלחת הקבוצה לניסיון שיש למאמן. הדבר החשוב ביותר, לפי חוקרים רבים - שבדקו ענפים רבים ואפילו מקצועות שונים - הוא החיבור בין המנהל והמאמן הישיר לשחקנים. הרבה פעמים, חיפוש אחר "ניסיון" מוביל לכך ש"המאמן הנבחר" הוא לא בהכרח המאמן המתאים. זה נכון בריאל מדריד שמינתה את רפא בניטס כדי לתת עוד זמן לזינאדין זידאן "לצבור ניסיון" לפני שהוא לקח עליו את תפקיד המאמן הראשי. זה נגמר עבור בניטס אחרי חצי שנה. הניסיון הרב שזידאן צבר כנראה הספיק לריאל מדריד שמינתה אותו והשאר היסטוריה.

 

ב-2008 ברצלונה חיפשה מאמן מנוסה כדי שייקח קבוצה במצב מאוד בעייתי ואף שקלה את ז'וזה מוריניו - אולי האיש הכי לא מתאים לסגנון ולרוח של ברצלונה. בסוף הלכו עם ההמלצה של יוהן קרויף: המאמן חסר ניסיון בשם פפ גווארדיולה. השאר? היסטוריה. המאמן המוצלח שלה לפני פפ היה פרנק רייקרד, שאולי היה שחקן ענק ועצום אבל כמאמן הגיע לקאמפ נואו עם מעט מאוד קבלות.

 

ארנסטו ואלוורדה מאמן ברצלונה שפוטר ארנסטו ואלוורדה מאמן ברצלונה שפוטר צילום: רויטרס

 

בכלל, ההיסטוריה של הספורט מלאה בדוגמאות רבות של מאמנים שהצליחו למרות חוסר ניסיונם ובזכות ההתאמה התרבותית הגבוהה למועדון שהצטרפו אליו: ב-NBA: סטיב קר בגולדן סטייט ווריירס, פיל ג'קסון בשיקגו בולס, ביל ראסל בבוסטון סלטיקס, אריק ספולסטרה במיאמי היט ועוד. ב-NFL: שון פייטון בניו אורלינס סיינטס, צ'אק נול בפיטסבורג סטילרס ואפילו וינס לומבארדי בגרין ביי פאקרס. ובכדורגל, כאמור, יש לא מעט דוגמאות. מזידאן, דרך פרנק רייקרד ופפ גווארדיולה ועד אודו לאטק בבאיירן מינכן.

 

ולעיתים רבות - רבות מדי - "המינוי הבטוח", הוא המינוי הכי כושל. מעדיפים לתת למאלף אריות מנוסה לעבוד עם כלבים ולא מבינים למה הניסיון שלו עם החתולים הגדולים לא תופס עם כלבים.

 

ארנסטו ואלוורדה מונה לתפקיד מאמן ברצלונה על ידי הנהלה שרצתה ללכת על בטוח. הוא הכתיב כדורגל מסודר, מבוסס ארגון וסבלנות ובעיקר תלוי ליאו מסי. זה עבד שנתיים בליגה אך השיטה קרסה בשלבים המאוחרים של ליגת האלופות. ברצלונה, בזמנו של ואלוורדה, התרחקה מהסגנון והאידיאלים שאיפיינו את התקופות הגדולות ביותר של המועדון. שחקנים פיזיים הועדפו על פני שחקני בית מבריקים, שחקנים שהם משולשים התבקשו להיכנס לחורים בצורת עיגולים ושיתופי פעולה הסתמכו יותר על אקראיות ומזל מאשר תוכנית סדורה על פי חזון ברור.

 

סטיין לא "בא לעשות סדר" או "להכניס משמעת" בסגל הבעייתי. הוא גם לא שם "לכבות שריפות". הוא בא להשקות גרעין רעיוני חזק ויעיל למדי של ברצלונה שנזנח בשנים האחרונות.
x