$
ספורט עולמי

דיוויד סטרן, שהיה קומישינר ה-NBA, מת בגיל 77

מי ששימש במשך 30 שנה כקומישנר של ה-NBA לא הצליח להתאושש מהשבץ המוחי ממנו סבל. היה בן 77 במותו. מחליפו אדם סילבר: "בזכותו הליגה הפכה באמת למותג בינלאומי". מייקל ג'ורדן: "לא הייתי מגיע לאן שהגעתי בלעדיו"

ynet 23:4201.01.20

דייויד סטרן הלך לעולמו. מי ששימש במשך 30 שנה כקומישנר של ה-NBA והפך עם השנים לאחת הדמויות הבכירות בספורט העולמי, לא הצליח להתאושש מהשבץ המוחי ממנו סבל. הוא היה בן 77 במותו. סטרן אושפז במצב קשה ב-17 בדצמבר לאחר שסבל מדימום במוחו בזמן ארוחת צהריים, עבר ניתוח חירום, אך לא התאושש. בעת מותו שהו לצידו אישתו דיאן ושלושת ילדיו.

  

בהודעה מיוחדת שהוציא הקומישנר הנוכחי, אדם סילבר, נכתב: "דייויד לקח את ה-NBA ב-1984 כשהליגה הייתה בצומת דרכים ובמהלך 30 השנים שלו הפך את הארגון למודרני. הוא שינה את ההתייחסות התקשורתית ואופן השיווק והצליח להביא את המשחק למיליארדים ברחבי העולם. בזכות דייויד ה-NBA הפך באמת למותג בינלאומי, מה שהופך אותו לאחד האנשים הכי משפיעים בדורנו". 

דיוויד סטרן דיוויד סטרן צילום: בלומברג

 

מייקל ג'ורדן שמשמש כיום כבעלים של שארלוט הורנטס, אבל כיכב בתקופתו של סטרן הגיב: "ללא דייויד סטרן ה-NBA לא היה הופך למה שהוא היום. הוא הוביל את הליגה בתקופה קשה והפך אותה לתופעה בינלאומית, תוך שהוא יוצר אפשרויות שמעטים יכלו לחשוב עליהן לפניו. החזון וכושר המנהיגות שלו סיפקו לי את הבמה שאפשרה לי להצליח. לדייויד הייתה תשוקה רבה לכדורסל, הוא ידע לדרוש מצוינות מכל הסובבים אותו - ועל כך הערצתי אותו. לא הייתי מגיע לאן שהגעתי בלעדיו".

  

סטרן היה האיש החזק ביותר ב-NBA לאורך 30 שנה (2014-1984) במהלכן הפך את הליגה למה שאנחנו מכירים היום. במהלך תקופתו גם עלו לגדולה סופרסטארים מזן חדש – ובראשם מייקל ג'ורדן. סטרן שיווק את הליגה ברחבי העולם ופתח אותה לשווקים חדשים שהפכו אותה לפופולארית במיוחד. שבע קבוצות קמו במהלך הקדנציה שלו, ושש נוספות שינו את מיקומן. חוזי השחקנים קפצו מממוצע של 250 אלף דולר ב-1984 ועד לחמישה מיליון דולר לעונה וערך המועדונים עלה בצורה משמעותית.

 

בנוסף, סטרן היה אחד מהכוחות העיקריים שיזמו את שינוי הגישה של התאחדות הכדורסל בארה"ב והובילו לשליחת נבחרת כוכבים, הדרים-טים, לאולימפיאדת ברצלונה 1992. מאז זוהי הנורמה, וקהלים אדירים עוקבים בהתלהבות אחרי הביצועים של קבוצות הסופרסטארים השונות.

 

סטרן גם הצליח לגרום ל-NBA להרוויח כתוצאה מחוזי שידור – כשהסכומים המדוברים היו ביום פרישתו גבוהים פי 40 מאשר כשנכנס לתפקיד. הוא גם הוביל שינוי תדמיתי ולאחר שנים בהן האלימות על הפרקט גאתה, הפך את ה-NBA לחוויה לכל המשפחה, עם קוד התנהגות ותקנון אתי עליו חתומים השחקנים. ב-2014, כשהוחלף על ידי אדם סילבר, נכנס סטרן להיכל התהילה של הליגה.

x