$
ספורט ופוליטיקה

פרשנות

השעיית רוסיה: זו לא רק רמאות בספורט

בוועד למניעת סימום בספורט עשו את הצעד המתבקש וימנעו מהרמאים הרוסים להשתתף בתחרויות הבינלאומיות; עכשיו הגיע הזמן שהממשלות הדמוקרטיות המערביות יעשו צעדים אמיצים נגד ולדימיר פוטין

אוריאל דסקל 14:4809.12.19

הוועד האולימפי הבינלאומי הרחיק היום (ב') את רוסיה מאולימפיאדת טוקיו 2020 והמונדיאל שיערך ב-2022 בקטאר. הסיבה: רשויות הספורט הרוסיות והממשלה הרוסית המשיכו לבצע עבירות סמים, שכבר הובילו להרחקתם החלקית של ספורטאים רוסים מהמשחקים האולימפיים בריו דה ז'נרו 2016 ולהשעייה ממשחקי החורף ב-2018 בפיונגצ'אנג.

 

ספורטאים רוסים שיוכיחו שאינם נגועים בסקנדל הסימום הרוסי יוכלו להתחרות תחת דגל נייטרלי - מה שיוביל ספורטאים כמו לינוי אשרם להמתין עד שתוכל לחשב מחדש את הסיכויים שלה למדליה, בענף שנשלט על ידי ספורטאיות רוסיות. בפיונגצ'אנג התחרו 168 ספורטאים רוסים תחת הדגל הנייטרלי.

  

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין צילום: איי אף פי

 

בכל מקרה, ההרחקה הנוספת מגיעה לאחר שהוועד למניעת סימום בספורט, WADA, גילו ש-RUSADA, הוועד למניעת סימום בספורט הורסי, עשתה בשנה החולפת מניפולציות על הדאטה שהועבר לרשויות.

 

רוסיה, כזכור, הפעילה מערך שלם בסיוע השירות החשאי, כדי לסמם את ספורטאיה באולימפיאדת סוצ'י 2014 (הרוסים זכו ב-13 מדליות זהב בסוצ'י). אופ"א, דרך אגב, התגלתה כגוף קיקיוני כמעט, בגלל שלא אימצה את הגישה של פיפ"א והוועד האולימפי הבינלאומי והרחיקה את נבחרת רוסיה מהיורו הקרוב. רוסיה תוכל להתחרות ואף לארח משחקים ביורו 2020, שכן היורו לא מוגדר כ"אירוע גדול" בכל הקשור לרגולציות אנטי-סימום. אופ"א צריכה להתבייש בעצמה. גוף הזוי.

 

מעולם לא התנצלו

 

הרוסים מעולם לא התנצלו או אפילו הודו בכך שהפעילו מערך שלם וממשלתי לסימום ספורטאים. זה אף פעם לא קרה, ורק בגלל לחצים פוליטיים כאלו ואחרים הם הוחזרו לחיק הספורט הבינלאומי. במהלך הדיונים לגבי העבירות החדשות שביצעו ב-2018 הם לא שיתפו פעולה, ובכירים בממשל הרוסי, כולל ראש הממשלה ולדימיר מדבדב, התבטאו באגרסיביות כנגד הוועד האולימפי ו-WADA. מדבדב אף האשים את WADA ב"אנטי רוסיות בלתי פוסקת".

 

ההוכחות לסימום ולניסיון הסתרת הסימום על ידי המעבדה הרוסית שאחראית על אכיפת חוקי הסמים בספורט הן בלתי נגמרות וחד משמעיות. הרוסים, עבריינים שנתפסו ונחשפו כבר, פשוט שמו קצוץ על החוקים במשך הרבה מאוד זמן. WADA היתה חייבת להכריז על ההשעייה הזו כדי להצדיק את קיומה, בעצם. "במשך הרבה יותר מדי זמן הרוסים לא עושים ספורט נקי", אמר ראש WADA, קרייג רידי. "העבירות הברורות על החוקים הכריחו אותנו לתת תגובה קשה. רוסיה קיבלה את כל ההזדמנויות לסדר את ביתה ולהצטרף לקהילת האנטי-סימום בספורט לטובת הספורטאים והיושרה של הספורט, אבל היא בחרה להמשיך בדרכה, הנגועה בהכחשה וברמאות".

 

  צילום: גטי אימג'ס

 

יש לציין שהיו חשדות יותר מסבירים (הגם שנסיבתיים) לפיהם הרוסים המשיכו לסמם את הספורטאים שלהם גם אחרי ש"עלו" עליהם, כולל גם במונדיאל שאירחו ב-2018.

 

לרוסים יש 21 יום לערער על ההחלטה ל-CAS, בית המשפט הגבוה לערעורים בספורט - אבל ספק אם עונש כל כך חמור יומתק בצורה משמעותית.

 

אז מה הן בעצם המסקנות מהידיעה הדרמטית של היום? המסקנות צריכות להיות נרחבות יותר מעולם הספורט.

 

הממשל הרוסי של ולדימיר פוטין הוא ממשל שמתבסס על הכחשה, רמאות ופגיעה בערכים ובריבונות הדמוקרטית המערבית. הפגיעה בעיתונות ובחופש הדיבור ברוסיה, התקפות הסייבר ומפעלי הטרולים, המניפולציות על הבוחר האמריקאי, מימון הגופים הקיצוניים במדינות דמוקרטיות כדי לערער את הממשלות הדמוקרטיות-ליברליות, הברקזיט - שגם שם טביעות האצבעות הרוסיות משמעותיות ומוכחות - רוסיה, במשך הרבה מאוד זמן, מעוניינת לחסל את הדמוקרטיות המערביות. אין דרך אחרת לומרת את זה. ולדימיר פוטין רוצה לראות את החיסול של הדמוקרטיות הגדולות ביותר שלא בעימות צבאי. הוא מאמין שכמו שהקומוניזם קרס ללא עימות צבאי ישיר עם הקפיטליזם, ככה הדמוקרטיה המערבית יכולה לקרוס בלי עימות צבאי ישיר. וכבר שנים שהוא עושה מהלכים כדי שזה יקרה.

 

זה ברור לכל מנהיג דמוקרטי שעיניו בראשו. זה ברור לכל מי שעובד בשירות חשאי עבור מדינה דמוקרטית. זה ברור לרוסים - מדענים, אנשי עסקים, עיתונאים, ספורטאים - שנאלצו לברוח מרוסיה בשל סכנה לחייהם. עכשיו זה צריך להיות ברור לכולם: המשטר של פוטין מרמה. בספורט ובחיים עצמם. אז WADA עשו את הצעד המתבקש וימנעו מהרמאים להשתתף בתחרויות הבינלאומיות; עכשיו הגיע הזמן שהממשלות הדמוקרטיות המערביות יעשו צעדים אמיצים נגד פוטין והתוכנית שלו לחיסול הדמוקרטיה המערבית.
x